بار کشتی مظنون به حمل اسلحه ایران تخلیه شد

Image caption کشتی "مونچه گورسک" در اواخر ژانویه توقیف شد

مقام های قبرسی از تخلیه بار کشتی مظنون به حمل تسلیحات ایرانی خبر داده اند.

دولت قبرس با انتشار بیانیه ای اعلام کرد بار کشتی "مونچه گورسک"، که متعلق به روسیه است و پرچم قبرس را حمل می کند، در اوایل صبح روز جمعه 13 فوریه (25 بهمن) تحت نظارت پلیس و گارد نظامی به انبارهای گارد ملی قبرس منتقل شد.

این کشتی که در روز 29 ژانویه به درخواست سازمان ملل متحد و اسرائیل متوقف شده و در دو هفته گذشته در نزدیکی بندر لیماسول باقی مانده بود، سفر خود را از ایران آغاز کرد و در اواخر ماه ژانویه سال جاری از سوی یک ناو نیروی دریایی آمریکا در دریای سرخ متوقف و جستجو شد.

بنا به اعلام خبرگزاری دولتی جمهوری قبرس نیز کشتی مونچه گورسک دوبار توسط کارشناسان قبرسی در روزهای 29 ژانویه و دوم فوریه مورد بازرسی قرار گرفته است.

برخی مقام های مسئول در ارتش آمریکا مقصد این کشتی را سوریه و محموله آن را "تسلیحات برای حماس" اعلام کرده بودند اما حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز چهارشنبه گذشته در واکنش به اتهام "حمل سلاح از ايران برای غزه" توسط این کشتی گفت: "خبر منتشر شده پايه و اساسی نداشته و تاكنون از طريق سفارت ما در نيكوزيا و منابع رسمی چيزی به ما ابلاغ نشده است."

دولت قبرس در بیانیه خود اعلام کرده است: "جمهوری قبرس کمیته تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد را در جریان تصمیم خود قرار داده است."

برخی مقام های قبرسی و منابعی در شورای امنیت سازمان ملل متحد مدعی شده بودند که این کشتی حامل باری است که بر اساس قطعنامه 1747 سازمان ملل متحد صادرات آن ممنوع محسوب می شود، اما قبرس در بیانیه خود اعلام کرده: "نگهداری این بار خطری دربر ندارد."

در ادامه این بیانیه آمده است که برای دولت قبرس مسجل شده که کشتی تنها حامل "مواد متعارف" بوده است. خبرگزاری رویترز به نقل از "منابع دیپلماتیک" بار کشتی مونچه گورسک را "تسلیحات متعارف" توصیف کرده است.

این در حالی است که پیشتر مارکوس کیپریانو، وزیر خارجه قبرس گفته بود کمیته تحریم سازمان ملل متحد رای داده است که این کشتی "به وضوح" ناقض تحریم های وضع شده از سوی این سازمان است.

مطالب مرتبط