افزایش احتمال نامزدی میرحسین موسوی در انتخابات ایران

مهدی کروبی
Image caption آقای کروبی گفته است تعدد نامزدهای اصلاح طلب اشکالی ندارد

مسئولان حزب اعتماد ملی که مهدی کروبی دبیرکل آن نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران است، از حضور قریب الوقوع میرحسین موسوی، نخست وزیر دوران جنگ در انتخابات خبر می دهند.

ساعتی پس از آن که خبرگزاری دانشجویان ایران به نقل از مهدی کروبی از احتمال ورود آقای موسوی به انتخابات خبر داد، اسماعیل گرامی مقدم، سخنگوی حزب اعتماد ملی به بی بی سی فارسی گفت که ممکن است این موضوع، حتی همین امروز با انتشار مقاله یا بیانیه ای از سوی نزدیکان آقای موسوی اعلام شود.

به گفته آقای گرامی مقدم، حضور آقای موسوی در انتخابات و تعدد نامزدهای جناح اصلاح طلب، باعث جلب توجه عمومی مردم می شود که به نفع اصلاح طلبان است، اما از سوی دیگر دشورای هایی نیز برای این جناح سیاسی به دنبال خواهد داشت.

او گفت: "اگر این وضعیت باقی بماند و طرف مقابل هم با یک نامزد در انتخابات شرکت کند، پیروزی در انتخابات برای اصلاح طلبان دشوار خواهد شد".

Image caption محمد خاتمی پیش تر گفته بود بین او و میرحسین موسوی، تنها یک نفر نامزد انتخابات خواهد شد

جناح رقیب اصلاح طلبان در عرصه سیاست ایران، اصولگرایان هستند که هنوز کسی از میان آنان رسما اعلام نامزدی نکرده است.

ولی در جناح اصلاح طلب تاکنون مهدی کروبی و محمد خاتمی حضور خود را در انتخابات رسما اعلام کرده اند و اکنون به نظر می رسد احتمال نامزدی میرحسین موسوی نیز بیش از پیش باشد.

کرباسچی و حمایت از کروبی

آقای گرامی مقدم اظهار امیدواری کرد که سازوکاری تازه برای رسیدن به نامزدی واحد در میان اصلاح طلبان مطرح شود.

سخنگوی حزب اعتماد ملی همچنین از احتمال انتخاب غلامحسین کرباسچی به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی مهدی کروبی خبر داد.

آقای گرامی مقدم گفت: "حدود دو ماه است که آقای کرباسچی به طور مستمر در جلسات شورای مشاوران ستاد آقای کروبی شرکت می کند و اعضای شورا همگی تمایل دارند که او مسئولیت را بپذیرد".

اما به گفته سخنگوی حزب اعتماد ملی، "مسائلی" که وجود دارد و تصمیماتی که حزب کارگزاران سازندگی باید بگیرد باعث شده هنوز این موضوع به طور جدی مورد بحث و بررسی قرار نگیرد.

آقای کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی است.

با این که این حزب اصلاح طلب هنوز درباره نامزد مورد حمایت خود تصمیم نگرفته، آقای کرباسچی نظر شخصی خود را مبنی بر شایستگی بیشتر آقای کروبی اعلام کرده است.

سخنگوی حزب اعتماد ملی از آقای کرباسچی به عنوان "یکی از مدیران ممتاز کشور در دو دهه نخست پس از انقلاب" یاد کرد که "سوابق روشن او در مسئولیت های اجرایی بر کسی پوشیده نیست".

آقای کرباسچی سال ها استاندار اصفهان و سپس شهردار تهران بود.

او و حزب کارگزاران سازندگی در انتخابات سال ۱۳۷۶ از محمد خاتمی پشتیبانی کردند.

آقای کرباسچی حدود یک سال بعد از پیروزی آقای خاتمی در انتخابات، به اتهام تخلفات مالی محاکمه شد و به زندان افتاد، در حالی که هواداران اصلاحات انگیزه محاکمه او را سیاسی می دانستند.

مطالب مرتبط