15:34 گرينويچ - جمعه 13 فوريه 2009 - 25 بهمن 1387

نعمت احمدی: رضوی فقیه به بند عمومی منتقل شده است

رضوی فقیه

وکیل سعید رضوی فقیه، فعال دانشجویی و روزنامه نگار ایرانی می گوید موکلش که روز ۱۵ بهمن دستگیر شده و مدتی را در بند امنیتی زندان اوین گذرانده بود، به بند عمومی این زندان منتقل شده است.

نعمت احمدی، وکیل دادگستری به بخش فارسی بی بی سی گفت که دادگاه انقلاب اسلامی ایران آقای رضوی فقیه را به اتهام "تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی"، "شرکت در تجمعات غیرقانونی" و "توهین به مقام رهبری"، به طور غیابی محاکمه و به تحمل چهار سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده است.

آقای رضوی فقیه در سال ۱۳۸۲ در رابطه با همین پرونده مدتی در بازداشت بود اما حدود یک سال بعد برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت و در پاریس مقیم شد.

گفتگو با نعمت احمدی وکیل سعید رضوی فقیه

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


وکیل او می گوید آقای رضوی فقیه از آن پس سه بار بدون مشکل به ایران سفر کرده بود، اما بار چهارم، روز ۱۴ بهمن ۱۳۸۷، مأموران گذرنامه او را گرفتند و از او خواستند به دادگاه انقلاب مراجعه کند.

او روز بعد که برای پیگیری موضوع توقیف گذرنامه اش به دادگاه انقلاب مراجعه کرد، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

وکیل آقای رضوی فقیه می گوید او تا ۱۸ بهمن در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می برد که به بند امنیتی شهرت دارد؛ اما اکنون به بند عمومی منتقل شده است.

آقای احمدی همچنین از وجود پرونده ای دیگر با اتهامات مشابه علیه آقای رضوی فقیه خبر داد و گفت: "چون محتوای این پرونده همان است که در پرونده اول بود، امیدواریم بتوانیم پرونده دوم را که یک قرار وثیقه صد میلیون تومانی هم درباره آن صادر شده، مختومه کنیم".

او گفت: "اگر قرار بر اجرای مر قانون باشد، آقای رضوی فقیه نباید اکنون در زندان باشد. قاضی دادگاه باید بپذیرد که با توجه به غیابی بودن محاکمه، ابلاغ نشدن حکم به آقای رضوی فقیه، اعتراضی که هفته گذشته کرده ایم و قراری که در پرونده بوده ایشان باید آزاد شود".

سعید رضوی فقیه در زمانی که اتهامات علیه او مطرح شد، دبیر شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و عضو شورای سردبیری روزنامه هایی بود که بعدا توقیف شدند.

او پس از عزیمت به فرانسه دبیرکلی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان را در اروپا به عهده داشت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.