"آمریکا در اولین گام دیپلماتهای ایرانی را آزاد کند"

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران از آمریکا خواسته است تا به عنوان اولین گام در جهت شعار 'تغییر' ، دیپلماتهای ایرانی در عراق را آزاد کند.

آقای متکی با حضور در کنسولگری ایران در اربیل خواستار آزادی سریع این دیپلماتها شد و گفت: " دولتمردان آمریکایی به عنوان نخستین حرکت در جهت عملی شدن شعار تغییر دولت جدید آمریکا، دیپلماتهای ایرانی را آزاد کنند."

هوشیار زیباری، وزیر خارجه عراق نیز اعلام کرد که دولت این کشور تمام تلاش خود را برای آزادی این افراد انجام خواهد داد.

پنج ایرانی حدود یک سال پیش توسط نیروهای آمریکایی در شمال عراق بازداشت شدند.

این بازداشت شدگان که جمهوری اسلامی آنها را دیپلمات معرفی کرده و ایالات متحده آنها را مرتبط با سپاه پاسداران می داند، روز یازدهم ژانویه سال گذشته توسط سربازان آمریکایی در شهر اربیل، واقع در کردستان عراق، دستگیر شدند.

موضوع بازداشت پنج مامور ایرانی که آمریکا آنها را به ارتباط با حملات شورشیان عراق متهم می کند، در ماه های گذشته جدال لفظی دو کشور را به دنبال داشته است. مقام های ایرانی مکررا این اتهام را رد کرده و اقدام نظامیان ایالات متحده را 'نقض قوانین بین المللی' خوانده اند.

پیشتر مقامات آمریکایی به نمایندگان کمیته بین المللی صلیب سرخ اجازه داده بودند با این افراد ملاقات کنند. تاکنون اتهامی رسمی علیه بازداشت شدگان مطرح نشده است.

در ماه فوریه امسال جلال شرفی، دبیر دوم سفارت ایران نیز در بغداد نیز توسط مردان ناشناس ربوده ولی در اوایل ماه آوریل آزاد شد.

جمهوری اسلامی نیروهای آمریکایی را به دست داشتن در این عملیات متهم کرد اما این اتهام از سوی آمریکاییان رد شد.

مطالب مرتبط