18:03 گرينويچ - جمعه 13 فوريه 2009 - 25 بهمن 1387

انتخابات ریاست جمهوری: بهره گیری از قدرت رسانه

"آقای خاتمی تنها کسی است که روزنامه ندارد و طرفداران او ییشتر از طریق اینترنت به تبلیغ او می پردازند."

فاصله زمانی 4 ماهه تا انتخابات ریاست جمهوری ایران، بیشتر گروه های سیاسی فعال در کشور را به تکاپو انداخته است و هر یک از آنها سعی می کند توجه بیشتری را به نامزدهای احتمالی مورد حمایت خود جلب کند. بهره گیری از قدرت رسانه، مهم ترین روش برای رسیدن به این هدف به شمار می رود.

علیرضا حقیقی، کارشناس رسانه های ایران می گوید: "در حال حاضر سه کاندیدای فعال در انتخابات حضور دارند، یعنی آقای احمدی نژاد، آقای کروبی و آقای خاتمی که در بین آنها، آقای خاتمی تنها کسی است که روزنامه ندارد و طرفداران او بیشتر از طریق اینترنت به تبلیغ او می پردازند. آقایان احمدی نژاد و کروبی هر دو روزنامه دارند و در این میان، آقای احمدی نژاد از بیشترین حجم رسانه ای برخوردار است یعنی دو، سه خبرگزاری و دو، سه روزنامه در اختیار دارد و کمابیش، با توجه به رابطه هایی که با صدا و سیما دارد و سخنرانی هایی که می کند، از تبلیغ صدا و سیما هم استفاده می کند."

محمد علی ابطحی، معاون پارلمانی محمد خاتمی، رییس جمهوری سابق ایران که در دوران جنگ، ریاست رادیو جمهوری اسلامی را هم به عهده داشته است، جامعه مجازی را اصلی ترین ابزار تبلیغ اصلاح طلبان معرفی می کند و می گوید: "در شرایط کنونی اصلاح طلبان به جامعه مجازی، بیشترین اتکا را دارند. جامعه مجازی در حوزه اینترنت نسبتا فعال و قوی است ولی خبرگزاری مشخصی نیست که به صورت مستقل به مسایل جناحی آن بپردازد، در بخش رسانه های مکتوب هم تنها دو یا سه روزنامه مربوط به جبهه اصلاح طلبان وجود دارد و مشکل رسانه ای، مشکلی جدی است که اصلاح طلبان، به ویژه آقای خاتمی در انتخابات با آن روبه رو است."

گزارش مریم رستگار

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

علیرضا حقیقی هم با تقسیم جناح اصولگرا به سه دسته رادیکال، عملگرا و سنتی می گوید: " گروه اصولگران رادیکال در دست آقای احمدی نژاد است که هم شبکه اجتماعی دارد و هم از رسانه های کوچک برای تبلیغات انتخاباتی استفاده می کند. این رسانه های کوچک فقط محدود به روزنامه یا تلویزیون هم نیستند، بلکه استفاده از هیات های مذهبی، مساجد و حضور چهره به چهره در شهرهای کوچک و روستاها از جمله رسانه هایی است که اصولگرایان رادیکال از آن استفاده می کنند."

او می افزاید: "اصولگراهای سنتی پایگاه های سنتی خود را دارند و حمایت های شبکه اجتماعی را دارد، ولی رسانه هایشان بردی ندارد و اصولگرایان عملگرا از نظر داشتن روزنامه، دسترسی به اینترنت و منابع مالی، قوی تر از جناح سنتی هستند. سایت های خبری انها از جمله سایت های تابناک، فردا و فرارو تقریبا از پربیننده ترین سایت هایی هستند که در ایران وجود دارد."

"آقای احمدی نژاد از بیشترین حجم رسانه ای برخوردار است"

با این همه عملکرد رسانه ها در قبال انتخابات چگونه بوده است؟ آقای ابطحی از عملکرد برخی رسانه ها در قبال اصلاح طلبان ناراضی است و می گوید: " خبرگزاری رسمی که یک خبرگزاری دولتی است و باید مسایل را در سطح ملی پوشش دهد، برای اولین بار به خبرگزاری کاملا جناحی تبدیل شده و اخبار کاملا جناحی را پوشش می دهد و حتی نوع مخالفت جناح طرفدار دولت را با جناح مخالف خودش و مقالات طولانی را حتی روی خروجی های خبرگزاری ها می آورد و به نوعی، استفاده ای کاملا سیاسی-جناحی و نه سیاسی در جهت عمومی نظام و سیستم، از آن می شود، یعنی طرح بحث های کاملا گروهی و جناحی علیه جبهه اصلاح طلبان را در چند ماه اخیر در دستور کار خود قرار داده است."

او شرایط کنونی را در رسانه های ایران، استثنایی توصیف می کند و می گوید: "این که بخش های رسمی خبری، وارد اختلافات داخلی و به نفع جریان دولت شوند، بی سابقه است. شاید پذیرفته شده باشد که خبرگزاری دولتی کارهای مثبت مربوط به دولت ها را پوشش خبری دهد، ولی اینکه به نفی مخالفان بپردازند یا بیانیه های سیاسی-جناحی علیه مخالفان تنظیم شود، کار نو و جدیدی است."

علیرضا حقیقی هم معتقد است که در دوره های قبلی انتخابات ریاست جمهوری، شرایط متفاوت با امروز بود. او می گوید: "در دور قبلی، رسانه های رسمی مانند ایرنا چنین کاری نمی کردند و روزنامه ایران هم سعی می کرد بی طرفی خود را تا حدی حفظ کند.

ولی این بار و به صورتی آشکار، خبرگزاری رسمی ایران، روزنامه ایران و روزنامه های طرفدار آقای احمدی نژاد، هجمه های خود در مخالفت با آقای خاتمی را افزایش داده اند. کاری که این روزنامه ها انجام می دهند، در گذشته توسط بولتن ها و روزنامه های انصارحزب الله انجام می شد، ولی متفاوت با روش هایی بود که الان به کار می رود. روش های کنونی، آشکارا، صریح تر و با اتهام سنگین تری همراه است."

علیرضا حقیقی هم معتقد است که با نزدیکی به انتخابات ریاست جمهوری ایران، برخوردهای رسانه ای بین گروه های سیاسی بیشتر خواهد شد و می گوید: "هرچه به دوره انتخاباتی یعنی 4 ماه آینده نزدیک می شویم، حجم حمله ها بیشتر خواهد شد، چون جناح اصلاح طلب هم شروع خواهد کرد به نقدهای جدی و سنگین از آقای احمدی نژاد و در چنین فضایی آنها هم صریح تر علیه آقای خاتمی موضع گیری خواهند کرد."

رسانه های خبری در ایران، نقش مهمی در شکل دادن افکار عمومی ایفا می کنند و گروه های سیاسی برای گسترش ظرفیت و پوشش رسانه ای فعالیت های خود، در رقابتی آشکار هستند. باید دید که در چهار ماه باقی مانده به انتخابات ریاست جمهوری ایران، فعالان سیاسی به چه نتایجی در این رقابت دست خواهند یافت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.