ساختار ارتش ایران تغییر می کند

احمد میقانی
Image caption فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا هدف از این تفکیک را ارتقای توان رزمی و توسعه توان پدافند هوایی دانسته و از آن به عنوان یک "نو آوری" نام برده است

یکی از فرماندهان ارتش ایران از تغییر ساختار نیروی هوایی ارتش این کشور خبر داده است.

به گفته سرتیپ خلبان احمد میقانی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا، با فرمان آیت الله خامنه ای رهبر ایران که فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور نیز هست، نیروی هوایی ارتش ایران به دو بخش پروازی و پدافندی تقسیم می شود.

آقای میقانی روز شنبه بیست و ششم بهمن (۱۴ فوریه) در جمع خبرنگاران گفت که از این پس ارتش ایران شامل نیروی زمینی، نیروی هوایی، قرارگاه پدافند هوایی و نیروی دریایی خواهد بود.

پدافند هوایی به معنی دفاع در برابر هجوم هوایی است و شامل مجموعه اقداماتی می شود که به منظور جلوگیری از بمباران های هوایی و شکسته شدن حریم هوایی کشور صورت می گیرد.

تاکنون این مجموعه وظایف بر عهده نیروی هوایی ارتش ایران بوده است اما بر اساس طرح تغییر ساختار، جداسازی نیروی هوایی از بخش پدافند آغاز شده و طی سال آینده خورشیدی کامل می شود.

به گفته فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا، تمام سامانه‌های متعلق به پدافند هوایی کشور از جمله رادارها، دستگاه‌های جمع‌آوری اطلاعات، آتشبارهای موشکی با بردهای بلند، متوسط و کوتاه و سامانه‌های پدافندی به طور کامل تحت کنترل پدافند هوایی در خواهد آمد.

آقای میقانی گفته است که همه یگان های پدافند هوایی نیروهای مسلح اعم از ارتش ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کنترل این قرارگاه قرار خواهد گرفت.

"هواپیمای متجاوز فرونشانده شد"

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا، همچنین به فرونشاندن دو هواپيماي "متجاوز خارجی" درماه‌هاي گذشته اشاره کرده و گفته "دو سه مورد ديگر نيز وجود داشت كه دليلی برای مطرح شدن آن نمی‌بينيم كه برخي از آنها با رسيدن به مرز ايران و به دليل دستوری كه به آنها داده‌ايم از مسير خود برگشتند اما برخي نيز وارد فضای ایران شدند كه با ره‌گيری جنگنده‌های نيروی هوايی مجبور به فرود در يكی از پايگاه‌هاي مورد نظر شده و پس از بررسی مسائل وتحقيقات به راه خود ادامه دادند."

به نظر می رسد تهدیدهایی که در سال های اخیر درباره احتمال بمباران مراکز هسته ای ایران مطرح شده بود، این کشور را به تمرکز در فرماندهی ضدهوایی ترغیب کرده است.

نیروی هوایی ایران اواخر تابستان امسال به فرماندهی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا، یک رشته مانور هوایی با نام "مدافعان آسمان ولایت" برگزار کرد که هدف آن تمرین جنگ های نامتقارن و حفاظت از مراکز حساس ایران اعلام شد.

جنگ نامتقارن در اصطلاح به نبردهایی گفته می شود که طرف های درگیر در آن از توانایی نظامی یکسانی برخوردار نیستند و بر خلاف جنگ های کلاسیک فرمول مشخصی برای موقعیت های خاص نظامی ندارند بلکه از عملیات گوناگون، معمولا برای استفاده از عامل غافلگیری برای ضربه زدن به دشمن استفاده می شود.

آقای میقانی روز شنبه با یادآوری این مانور نظامی گفت: "برای مقابله با تجهیزات پیشرفته دشمنان، باید پدافند هوایی مجهز و مدرنی داشته باشیم که این امر در دستور کار ما قرار دارد."

مطالب مرتبط