مرور روزنامه های تهران؛ یکشنبه 27 بهمن

تیترهای اول

مسائل اقتصادی بخش عمده ای از تیترهای اول روزنامه های صیح یکشنبه تهران را به خود اختصاص داده است.

روزنامه اعتماد این جمله حسن روحانی را در صدر گزارش های خود قرار داده که گفته در دولت نهم شکاف طبقاتی افزایش یافته است.

چالش پیش روی اقتصاد ایران عنوان اصلی حیات نو است و صدای عدالت در تیتر اول خود از زبان رییس سابق سازمان برنامه نوشته موج سوم بیماری هلندی در سال آینده به اقتصاد ایران می رسد. دنیای اقتصاد هم سهم نرخ ارز در بحران تولید را تیتر اول خود قرار داده است.

تغییرات گسترده در حکومت سعودی تیتر اول روزنامه جمهوری اسلامی است روزنامه سرمایه هم همین تیتر را در پیشانی صفحه اول خود گذاشته اما کیهان با عنوان پس لرزه های غزه دربار سعودی را به هم ریخت به همین گزارش پرداخته است.

آفتاب یزد با عنوان رایزنی با خاتمی برای عبور از احمدی نژاد که به نقل از علی مطهری نماینده مجلس نقل شده به مسائل انتخاباتی و رقابت های آن پرداخته و اعتمادملی هم از قول مهدی کروبی دبیرکل حزب اعتمادملی نوشته دولت آینده باید مقتدرتر از دولت نهم باشد، چنان که روزنامه مردم سالاری به نقل از اطلاعیه حزب مردم سالاری در تیتر اول خود نوشته پيروزي قطعي فقط با اجماع اصلاح طلبان.

تشكيل نهاد عالى حفظ حقوق شهروندى به عنوان تصمیم وزیر کشور برای اجرای دستور رییس جمهور عنوان اصلی ایران روزنامه دولت است همان دستور العملی که روزنامه ها آن را تبلیغات انتخاباتی توصیف کرده اند. چنان که جام جم خبر از خلوت شدن زندان ها داده که در انتظار تصمیم دولت است.

اما رسالت در تیتر اصلی خود از زبان یک مقام نظامی از تشكيل پدافند هوايي، به عنوان نيروي چهارم ارتش خبر داده است.

فرهنگ آشتی تنها روزنامه صبح امروزست که با چاپ عکسی از محسن مخلمباف با عنوان فریاد مورچه ها از سخنان این فیلمساز علیه سانسور فیلم در ایران خبر داده است.

گزیده مقالات

سخنان رییس جمهور

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود از رییس جمهور گلایه کرده که چرا در مراسم سی امین سالگرد انقلاب با توجه به این که مردم برای انقلاب به تظاهرات آمده بودند نه برای افراد، پیشرفت های کشور را به دولت خود نسبت داده و به این ترتیب جشن ملی را به تبليغات انتخاباتي تبديل كرده. کاری که پسنديده يك رئيس جمهور نيست.

به نوشته این روزنامه نقطه ضعف ديگر آن جاست که آقای احمدی نژاد برای مذاکره با آمریکا اعلام آمادگی کرده است در حالی که تصمیم گیری در این باره به عهده رهبر است و کارگزاران نباید در اين موضوع حساس جلوتر از رهبري حركت كنند، به ويژه آنكه انتظار اين بود كه پاسخ دولتمردان آمريكائي كه از مسئولان جمهوري اسلامي ايران خواسته اند مشت گره كرده خود را باز كنند در سخنراني 22 بهمن به نحو شايسته اي داده ميشد.

اعلام آمادگي براي مذاكره حتي مشروط با آمريكا قطعا پاسخ شايسته اي به اين شرط گستاخانه دولتمردان آمريكائي نبود.

هدایت آقائی با عنوان فرهیختگی در سخن از دو جهت گفته های رییس جمهور در مراسم سالگرد انقلاب را نقد کرده و از جمله نوشته آمار و ارقام هيچ‌گونه چارچوب علمي و متعارفي نداشت چنان که درخصوص وضعيت بي‌سوادي، ايشان مي‌فرمايند: "درصد باسوادان جامعه قبل از پيروزي انقلا‌ب حدود 50 درصد بود كه تا پايان سال گذشته به 86 درصد رسيده است"؛ ملا‌حظه مي‌گردد كه اين شيوه آماردهي نه‌تنها عظمت انقلا‌ب و حجم تلا‌ش‌ها را نشان نمي‌دهد كه در بطن خود تبليغ رژيم شاهنشاهي است.

به نوشته مقاله اعتمادملی براي هيچ‌كس پذيرفته نيست كه اگر آن رژيم دوام مي‌آورد، ميزان باسوادي در حد 50 درصد باقي مي‌ماند و احتمالا‌با همان نرخ بالا‌ي 5/1 درصد در دهه آخر عمر حكومت طاغوت مي‌توانست تا امروز وضعيتي بهتر از آمار ما داشته باشد و به‌طور منطقي هم درست بود، رژيم پهلوي بعيد بود طي 30 سال گذشته گرفتار جنگ 8 ساله، تحريم‌ها و... بشود و علي‌القاعده فرصت بيشتري هم براي اين قبيل كارها داشت.

در ادامه مقاله آمار رییس جمهور درباره رشد تعداد مشترکان تلفن و سرمایه گذاری در بخش های عمرانی و تعداد جهانگردان کشور نقل و اثبات شده که هر کدام اشتباهات فاحش داشته است.

ایران و آمریکا

در حالی که چند روزنامه صبح همچنان به مقالات ضد آمریکائی و مخالفت شدید با هر نوع مذاکره با آمریکا ادامه می دهند به نوشته اعتماد رئيس اسبق ستاد مشترک سپاه گفت: تجربه نشان داده گفت وگوي ايران و امريکا بر سر عراق با حضور مقامات عراقي ثمر چنداني براي بهبود روابط بين دو کشور نداشته است، بنابراين بهتر است در يک طرح کلي مسائل بين ايران و امريکا مورد مذاکره قرار گيرد.

به نوشته اعتماد سردار حسين علايي با بيان اينکه ديپلماسي آشکار و ديپلماسي پنهان ابزارهاي مختلفي براي حل مسائل و مشکلات روابط بين کشورهاست، اظهار داشت: در مقطع فعلي و پس از گذشت 30 سال چالش بين ايران و امريکا که بحث مذاکره اين دو کشور مطرح است، به نظر مي رسد چنانچه مذاکرات به صورت رسمي و علني انجام شود، مناسب تر است.

ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی هم در مقاله ای با اشاره به سیاست دولت جدید آمریکا نوشته بايد پذيرفت كه بسيارى از مفاهيم در دنياى معاصر متحول شده است، بازيگران جديدى وارد عرصه شده اند كه گاهاً مؤثرتر از برخى دولت ها به وظايف خود در قبال كشور و مردم خويش عمل مى كنند كه از جمله آن مقاومت حزب الله و حماس مى باشد، درك اين موضوع در كاخ سفيد حائز اهميت است و تمايز قائل شدن بين مقاومت و تروريسم راهگشاست. امروزه بسيارى از استراتژيست هاى غربى اذعان دارند كه اعمال سياست دوگانه در قبال تروريسم، منجر به «افراط گرايى» در منطقه و جهان شده است.

به نوشته رضا عبداللهی در مقاله روزنامه ایران هرچند به سختى مى توان گفت سيستم حاكم بر امريكا اجازه اعمال سياست «تغيير اساسى» را به آقاى اوباما وتيم وى خواهد داد يا نه، اما از آنجايى كه شاهد تحولات چشمگيرى در مفاهيم و اوضاع جهان كنونى هستيم، شايد بتوان به شعار «تغيير» اوباما نيز فرصتى داد.

تلطیف

صدای عدالت در سرمقاله خود با عنوان تلطیف طرح امنیت اجتماعی نوشته درست در روزي كه احمدي‌نژاد در نامه‌اي به وزير كشور خواستار بازنگري در اجراي طرح امنيت اجتماعي شد و صريحا به او ابلاغ كرد در اجراي اين طرح " از اقدامات سليقه‌اي، مقطعي، و بعضا خشن و تخريب‌كننده شخصيت شهروندان به طور اكيد جلوگيري شود" ریيس پليس كشور و مجري طرح گفته است طرح ارتقاي امنيت اجتماعي با اقبال خوب مردم و مسئولان روبرو شده است.

به نوشته این مقاله دستوررییس دولت در زمانی علنی شده كه شكايتهاي زيادي از سوي مردم در بازه زماني اجراي طرح به واحد شكايت‌هاي مردمي ناجا رسيده و از نامه رییس دولت به دست مي‌‌آيد كه دولت قصد دارد خود را از آن مبرا كند، اما در همین حال احمدي‌مقدم فرمانده نيروي انتظامي اشاره به مخالفت طرح با حقوق شهروندی را کار رسانه های خارجی دانسته و گفته "موضوع شانتاژ رسانه‌هاي مخالف و غربي امري عادي است و برايمان اهميتي ندارد،‌اين رسانه‌ها كارشان شايعه‌سازي و به راه انداختن جنگ رواني است".

اقتصاد

علی سرزعیم در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد با عنوان بخشنامه‌پذيري اقتصاد نوشته اخیرا در توجيه دستور كاهش قيمت‌ها استدلال شده است كه: "اقتصاد بخشنامه‌پذير نخواهد بود، ولي عوامل اقتصادي حتما بخشنامه‌پذيرند. این استدلال اشکالی دارد چرا که اقتصاد چیزی جز عاملین اقتصادی نیست و کل‌ها چیزی جز جمع اجزا نیستند."

به نظر این اقتصاددان درست است که در همه جای دنیا بخشنامه‌هایی برای بنگاه‌های اقتصادی فرستاده می شود اما مساله این است که آیا محتوای بخشنامه‌های مذکور مشابه محتوایی است که دستورالعمل‌كاهش قيمت‌ها دارد؟ به جای تمسک به کلمه بخشنامه، باید صریح‌تر صحبت کرد و از بیراهه رفتن پرهیز نمود. مساله اساسی این است که الزام به کاهش قیمت امری قابل توجیه و متداول هست یا نه؟ گوینده چون می‌دانسته که پاسخ به این سوال منفی است، آن را در تعابیر دیگری چون بخشنامه ابلاغ‌کردن پوشانده است.

مدرک تحصیلی

اعتماد گزارش داده هنگامي که «عوض حيدرپور» عضو کميسيون امنيت ملي مجلس هشتم در قالب سوالي از وزير علوم خواستار بررسي اصالت مدرک دکترای معاون حقوقی و پارلمانی رییس جمهور را کرد، وزارت علوم به نقل از عبدالله جاسبي رئيس دانشگاه آزاد تصريح کرد مدرک دکتراي حقوق رحيمي هيچ پايه و مبناي علمي ندارد.

به نوشته اعتماد در حالي که هنوز چند ماه از عدم راي عدم اعتماد مجلس به کردان به دليل عدم صداقت و جعلي بودن مدرک تحصيلي دکترا نگذشته است که محمدرضا رحيمي نيز به خاطر نداشتن مدرک در کنار کردان قرار گرفت.

هرچند هنگام بررسي مدرک تحصيلي کردان توسط مجلس، محمدرضا رحيمي رسانه ها را متهم کرد که چرا به اين مساله مي پردازند و اگر به اين کار ادامه دهند دولت از رسانه ها شکايت خواهد کرد.

همزمان با انتشار تهديدات محمدرضا رحيمي در قامت دفاع از علي کردان وزير کشور، زاکاني نماينده مجلس هشتم دليل تهديد رحيمي را اين طور عنوان کرد که «مدرک رحيمي مثل مدرک کردان است.» اما مساله به اينجا ختم نشد پس از آنکه علي کردان با راي مجلس ناچار شد ساختمان 19 طبقه خيابان فاطمي را ترک کند چشم ها متوجه محمدرضا رحيمي شد.

سلاح اتمی و پاک کن

عباس عبدی در مقاله ای در اعتمادملی با تاکید بر این که مردم هر کشوری از پیشرفت های عملی آن کشور مفتخر و شادمان می شوند به وضعیت شوروی سابق اشاره کرده بعد از دست یافتن به بمب اتمی هر سال مقامات شوروي رژه بسيار مفصلي برگزار مي‌كردند، در ميدان عظيم كرملين ارتش سرخ با تجهيزات خود رژه مي‌رفت و بعد موشك‌هاي عظيم قاره‌پيمايي قرار داشت كه هر يك از آنها براي كشتن چند ميليون نفر كفايت مي‌كرد .

نویسنده مقاله اعتماد ملی با نقل قولی از گورباچف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی نتیجه گرفته که دانش‌آموز روس با موشك اس‌اس‌نمي‌توانست دفترچه خود را پاك كند و نيازمند پاك‌كن آلماني بود، چيزي كه روس‌ها از ساختن آن عاجز بودند. چرا؟ چون با توليد پاك‌كن خوب نمي‌توانستند رژه بروند، اما روزي كه اين رژيم سقوط كرد، يكي از مشكلا‌تش نداشتن بودجه براي برچيدن و نابود كردن موشك‌هاي غول‌پيكر و فوق مدرن و قاره‌پيماي اس‌اس20 و امثالهم بود و اين موشك‌ها وبال گردن مردم شده بود.

در پایان مقاله آقای عبدی آمده نظامي كه مي‌توانست به كره ماه برود، قادر نبود فساد اداري و دستگاه بوروكراتيك خود را اصلا‌ح كند؟ قادر نبود رضايتي پايدار در مردمش ايجاد كند و نيز قادر نبود پاك‌كني با كيفيت مناسب براي دانش‌آموزانش توليد و عرضه نمايد و اينچنين بود كه با بن‌بست مواجه شد.