سفر شرودر به ایران و آینده روابط ایران و غرب

گرهارد شرودر
Image caption در دوره صدراعظم سابق آلمان که همزمان با دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی در ایران بود، روابط دو کشور رو به توسعه گذاشت

گزارش ها حاکی از آن است که گرهارد شرودر، صدراعظم سابق آلمان اوایل اسفند ماه سال جاری به ایران سفر می کند.

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم گفته است که کشورش برای انجام این سفر "آمادگی کامل" دارد.

ایران میانجیگری احتمالی آقای شرودر میان این کشور با آمریکا را رد کرده است.

وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده است که نه آلمانی ها در این باره چیزی به ایران گفته اند و نه قرار است چنین برنامه ای در دستور کار این سفر باشد.

با این همه سفر صدراعظم سابق آلمان به ایران که به دعوت مقام های رسمی این کشور هم انجام نمی شود چه هدفی را دنبال می کند؟

پیام آور دولت آلمان برای سیاستمداران ایران؟

سخنگوی وزارت خارجه‌ آلمان در یکی از جلسات هفتگی اخیرش با خبرنگاران گفته است که آقای شرودر به تهران سفر می‌کند تا ایران را به تعلیق فعالیت هسته‌یی‌اش متقاعد کند.

Image caption دو کشور ایران و آلمان در طول سی سال گذشته روابطی عمدتا گرم با یکدیگر داشته اند

آلمان می گوید موضوع برنامه اتمی ایران نقش مهمی در سفر آقای شرودر خواهد داشت و او در سفر خود موضع دولت آلمان را در قبال برنامه‌ اتمی ایران آشکارتر و شفاف‌تر بیان خواهد کرد.

بنابر این گزارش ها، سفر آقای شرودر با اطلاع دولت آلمان و مورد حمایت وزارت امور خارجه این کشور است.

آلمان از ایران خواسته تا دست از غنی سازی اورانیوم بردارد. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به تازگی در جریان اجلاس امنیتی مونیخ به ایران هشدار داد که در صورت به نتیجه نرسیدن تلاش های دیپلماتیک برای انصراف ایران از این موضوع، آلمان از تشدید تحریم ها علیه ایران حمایت خواهد کرد.

مناسبات ایران و آلمان در طول سی سال اخیر بهتر از دیگر کشورهای اروپایی بوده به طوری که آلمان شریک اول تجاری ایران در قاره اروپا بوده است.

ایران و آلمان؛ دوری گام به گام

اما روابط دو کشور در دوره صدراعظمی آقای شرودر که همزمان با دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی در ایران بود، شاهد روزهای گرمی بود که سفر رسمی آقای خاتمی به آلمان نقطه اوج آن محسوب می شود.

هرچند که آقای شرودر به سفر رسمی رئیس جمهوری ایران پاسخ نداد و به به صورت رسمی به این کشور سفر نکرد اما مراودات سیاسی دو کشور به نحو چشمگیری در این دوره رو به گسترش گذاشت.

آلمان به همراه بریتانیا و فرانسه سه کشوری بودند که با اعزام وزیران خارجه شان به تهران، آغازگر گفت و گو های اتمی با ایران شدند.

سفر صدراعظم سابق آلمان به ایران به دعوت هیأت مؤسس بنیاد سلامت انجام می‏گیرد و احتمالا در خلال این سفر، آقای شرودر با حسین دهقان، معاون رئیس‏جمهوری ایران درباره معالجات جانبازان نیز نشستی خواهد داشت امیدوار رضایی نماینده مسجد سلیمان در مجلس ایران

این اقدام در واقع یکی از هسته های اولیه تشکیل گروه ۱+۵ (شامل کشورهای عضو دائم شورای امنیت به همراه آلمان) شد که هم اینک درباره برنامه اتمی ایران با یکدیگر تبادل نظر می کنند.

گرهارد شرودر، به عنوان یکی از جدی‌ترین مخالفان اروپایی حمله‌ آمریکا به عراق درباره حمله‌ احتمالی آمریکا به ایران نیز با جورج بوش رییس جمهور وقت آمریکا مخالف بود و نسبت به عواقب آن به طور علنی هشدار می داد.

او در سال آخر دوره صدارتش پس از آنکه جورج بوش از اقدام نظامی به عنوان آخرین راه‌حل برای متقاعد کردن ایران به توقف برنامه های اتمی اش سخن گفت، به این اظهارات واکنش نشان داد و گفت بیایید اقدام نظامی را از روی میز برداریم. "ما دیدم که این اقدام تاثیرگذار نیست."

با انتخاب آنگلا مرکل به صدراعظمی آلمان، این کشور در صدد بهبود روابط اش با آمریکا برآمد. روابط این دو کشور در دوره آقای شرودر به سبب مخالفت او با سیاست های جورج بوش، رو به سردی گذاشته بود.

همنشینی با پزشکان؟

نزدیکی آلمان به آمریکا در دوره صدارت خانم مرکل به دوری گام به گام این کشور از ایران منجر شده است.

سخنرانی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران درباره غیر واقعی بودن کشتار یهودیان در اروپا به دست آلمان نازی که خشم آلمان را در پی داشت و حمایت این کشور از ارسال پرونده اتمی ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد و سرانجام صدور قطعنامه درباره درباره برنامه های اتمی ایران هم دو کشور را بیش از پیش از یکدیگر دور کرده است.

اینک این دوری روابط با سفر صدر اعظم سابق آلمان به ایران رو به گرمی می گذارد؟

Image caption از آغاز صدراعظمی خانم مرکل و ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد روابط ایران و آلمان با رکود و سردی همراه بوده است

سفر آقای شرودر به ایران در شرایطی که سیاست خارجی این کشور با مشکلات عدیده ای رو به رو است می تواند فرصتی هرچند محدود برای نزدیکی ایران به اروپا باشد اما رسانه های ایران بر خلاف رسانه های آلمان، این سفر را غیر سیاسی توصیف می کنند و واکنش وزارت خارجه این کشور هم نشان می دهد، ایران تمایلی به سیاسی شدن این سفر ندارد.

روزنامه خراسان، در شماره روز یکشنبه ۲۷ بهمن نوشته است که آقای شرودر در این سفر در مراسم کلنگ زنی آغاز ساخت بیمارستان تخصصی مغز و اعصاب شرکت می کند و تالار افتخارات پروفسور مجید سمیعی در کاخ سعدآباد را هم افتتاح خواهد کرد.

پروفسور سمیعی یکی از مشهورترین جراحان مغز و اعصاب در جهان است.

در این سالن مجموعه‌ای از جوایز، دیپلم‌های افتخار گواهینامه‌های بین‌المللی و هدایایی که به عناوین مختلف به پروفسور سمیعی اهدا شده از سوی او به عنوان ذخایر ملی به موزه کاخ سعدآباد تقدیم شده است.

امیدوار رضایی، از نمایندگان مجلس ایران هم به سایت اینترنتی تابناک گفته است که آقای شرودر به دلیل دوستی نزدیک با پروفسور سمیعی و برای حمایت از فعالیت‏های پزشکی، او را در سفر به تهران همراهی خواهد کرد.

به گفته آقای رضایی، سفر صدراعظم سابق آلمان به ایران یک دیدار غیر سیاسی است که به دعوت هیأت مؤسس بنیاد سلامت انجام می‏گیرد و احتمالا در خلال این سفر، آقای شرودر با حسین دهقان، معاون رئیس‏جمهوری ایران و رئیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران، درباره معالجات جانبازان نیز نشستی خواهد داشت و همچنین از دانشگاه علوم پزشکی رشت بازدید خواهد کرد.

به هر روی سفر آقای شرودر به ایران از هم اینک سفری پرحاشیه شده است. دولت آلمان سفر او را با برنامه اتمی ایران ارتباط می دهد و وزارت امور خارجه ایران هم گرچه این موضوع را رد نکرده اما میانجیگری آقای شرودر را در ارتباط با مسائل ایران و آمریکا منتفی دانسته است.

کارشناسان می گویند دیدار آقای شرودر از ایران با هر هدفی که انجام شود، می تواند به بهبود هرچند مختصر روابط این کشور با غرب که اینک دوره ای سرد را سپری می کند، کمک کند.

مطالب مرتبط