14:59 گرينويچ - دوشنبه 16 فوريه 2009 - 28 بهمن 1387

'ایران تهدیدی بنیادین برای اسرائیل است'

اسرائیل

برای نخستین بار طی سالهای اخیر، دستگاه های امنیتی اسرائیل در گزارشی رسمی از ایران به عنوان یک تهدید بنیادین نام برده اند.

به گزارش روزنامه اسرائیلی یدیعوت اخرونوت، در گزارش افق سالانه ارتش اسرائیل برای سال ۲۰۰۹، ایران رسما به عنوان خطری که موجودیت اسرائیل را تهدید می کند، توصیف شده است.

بیشتر تحلیلگران نظامی، اسرائیل را یک قدرت هسته ای توصیف می کنند اما این کشور در خصوص توان نظامی هسته ای خود سیاست ابهام را تعقیب می کند و آن را تائید یا رد نمی کند.

این گزارش که به تائید ستاد کل ارتش اسرائیل رسیده، هفته گذشته به اهود باراک، وزیر دفاع این کشور تسلیم شد.

گفتگو با محمد منظرپور خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


این روزنامه می نویسد در این گزارش، سپهبد گابی اشکنازی، رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل، ایران را به عنوان بزرگ ترین تهدیدی که نیروهای اسرائیلی برای مواجه با آن آماده می شوند، توصیف کرده است.

ارتش اسرائیل می خواهد با تاکید بر عظیم بودن تهدید ایران، دولت اسرائیل را به تامین بودجه درخواستی ارتش متقاعد کند. بر اساس این گزارش، بودجه تائید شده توسط کمیته دولتی ناظر بر هزینه های ارتش اسرائیل، حدود ۳۸۰ میلیون دلار کمتر از بودجه درخواستی ارتش اسرائیل است.

در این گزارش تاکید شده که تهدید ایران ابعاد مختلفی دارد که توان هسته ای قریب الوقوع، توانایی موجود و آزمایش شده موشکهای قاره پیما و توانایی جنگ با واسطه با اسرائیل از طریق حماس و حزب الله را شامل می شود.

برای مقابله با این تهدیدهای ادعایی، به گزارش یدیعوت اخرونوت، نیروی هوایی اسرائیل بر توسعه توان راهبری خود، چه در قالب هواپیماهای با سرنشین و بدون سرنشین تمرکز خواهد کرد. همچنین ارتش اسرائیل خواستار تامین بودجه عظیمی برای فعالیتهای جاسوسی و توسعه سیستم های نظامی مخابراتی شده است.

بر اساس گزارشها، اسرائیل امیدوار بود که در دوره ریاست جمهوری جورج بوش، چراغ سبز آمریکا را برای بمباران تاسیسات هسته ای ایران به دست آورد که در نهایت طبق گزارش ها آقای بوش با این درخواست موافقت نکرد.

با شروع ریاست جمهوری باراک اوباما، اسرائیل احساس می کند در کاخ سفید حتی تمایل کمتری برای یک ماجراجویی جدید منطقه ای توسط اسرائیل وجود دارد.

در عین حال تبعات جنگ نافرجام لبنان و جنگ بی ثمر غزه، احساس آسیب پذیری در اسرائیل را به شدت افزایش داده و به اعتقاد بسیاری از تحلیل گران، گردش به راست جامعه اسرائیل در انتخابات اخیر هم تا اندازه زیادی از این حس آسیب پذیری ناشی شده است.

عامل دیگری که در پشت این هشدار ارتش اسرائیل می تواند وجود داشته باشد، اثر روانی عظیم توان هسته ای ایران در اسرائیل است. در ماه ژوئن سال گذشته، ابراهیم سنه، ژنرال بازنشسته که سالها عضو دولت اسرائیل بوده در مصاحبه ای با اشپیگل گفته بود که "ایران می تواند حتی بدون فشار دادن دکمه ای، رویای صهیونیسم را نابود کند."

به اعتقاد او و بسیاری از چهره های سیاسی اسرائیل، یک ایران هسته ای به خودی خود و حتی بدون تولید سلاح هسته ای، می تواند باعت مهاجرت دسته جمعی طبقات متخصص و سرمایه دار از اسرائیل شود که از منظر این کشور، تبعات فاجعه باری برای اقتصاد و فرهنگ اسرائیل در پی خواهد داشت. روندی که به اساس آخرین آمارها، از زمان جنگ سی و سه روزه لبنان، آثار آن در کاهش چشمگیر تعداد مهاجران جدید به این کشور آشکار شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.