به روز شده:  13:25 گرينويچ - دوشنبه 16 فوريه 2009 - 28 بهمن 1387

بیش از ۵۰ هزار زائر ایرانی وارد کربلا شده اند

کربلا یکی از شهرهای مقدس شیعیان است

مقام های محلی شهر کربلا، محل آرامگاه سومین امام شیعیان می گویند که ۱۰ میلیون زائر که بیش از ۵۰ هزار نفر آنها ایرانی هستند به مناسبت اربعین حسینی وارد این شهر شده اند.

پس از حمله نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به عراق که به سقوط حکومت صدام حسین منجر شد، زائران ایرانی برای دیدار از شهرهای مقدس شیعیان به عراق می روند.

نجف، سامرا و کربلا از مهمترین شهرهایی است که زائران شیعه از جمله از ایران، بحرین، عربستان،عمان، امارات و کویت به آنجا سفر می کنند.

شهر کربلا در ۱۱۰ کیلومتری جنوب غربی بغداد پایتخت عراق قرار دارد و مدفن دو شخصیت مذهبی شیعه است. این شهر بیش از دیگر شهرهای مقدس عراق، پذیرای زائران است.

گفتگو با محمد منظرپور خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

کربلا در اوج خشونت های قومی و فرقه ای در عراق نسبت به دیگر شهرهای مذهبی این کشور آرام بود اگرچه فرقه های شیعه در آن با هم رقابت داشته اند.

در سال های گذشته به دلیل خشونت های خیابانی در عراق و ناامنی در این کشور، برگزاری مراسم مذهبی در این کشور عمدتا با بمبگذاری و خونریزی همراه بوده است اما با برقراری امنیت نسبی در این کشور از میزان خشونت ها نیز کاسته شده است.

مقام های محلی کربلا گفته اند که میزان زائران امسال نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

بر اساس آمار ارائه شده، از سوی کمیته گردشگری شورای استان کربلا، سال گذشته ۸۵ هزار زائر ایرانی وارد این شهر شدند و پیش بینی می شود شمار زائران ایرانی امسال به ۱۴۰ هزار نفر برسد.

رئیس کمیته گردشگری شورای استان کربلا تعداد زائران خارجی عتبات عالیات را نتیجه بهبود اوضاع امنیتی عراق و بازگشایی فرودگاه ها و راه ها دانسته است.

اوضاع امنیتی در کربلا

همزمان با افزایش حضور زائران خارجی در کربلا، پلیس این شهر برای جلوگیری از خشونت های احتمالی، ۳۰ هزار نیرو های امنیتی در این شهر مستقر کرده است.

جلال خالدی، خبرنگار در بغداد به بخش فارسی بی بی سی گفت که هلی کوپترهای عراقی در کنار هلی کوپترهای آمریکایی در آسمان شهر کربلا به گشت زنی مشغول اند و امنیت این شهر و صحراهای های اطراف را برای جلوگیری از ورود احتمالی شورشیان در دست دارند.

به گفته آقای خالدی، استانداری کربلا با همکاری پلیس این شهر، 900 زن داوطلب را نیز به عنوان پلیس محلی به خدمت گرفته تا امنیت زائران زن را تامین کنند.

در ماه های اخیر چندین حمله انتحاری در عراق توسط زنان صورت گرفته است و پلیس کربلا امیدوار است با بکارگیری این زنان داوطلب، از احتمال حملات انتحاری جلوگیری کند.

این در حالی است که سه روز پیش از این، بر اثر حمله یک بمبگذار انتحاری به زائران شیعه مذهبی که عازم کربلا بودند، دست کم ۳۰ نفر کشته شدند.

حمله اخیر سومین حمله ای است که به زائران شیعه در سه روز اخیر صورت گرفته است. دو حمله قبلی موجب کشته شدن ده ها نفر در بغداد و موصل شد.

جیم میور، خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید حمله اخیر یادآور این است که با وجود بهبود قابل ملاحظه وضعیت امنیتی عراق، هنوز کسانی هستند که می خواهند به تنفرهای فرقه ای دامن بزنند.

بیش از یک هفته است که راه های منتهی به کربلا مملو از شیعیانی است که پای پیاده برای شرکت درعزاداری های اربعین راهی کربلا شده اند.

کنترل شهر کربلا که پس از حمله نیروهای ائتلاف به عراق در دست نیروهای آمریکایی بود، پاییز سال گذشته به پلیس عراق واگذار شد.

ژنرال ریک لینچ، فرمانده وقت نیروهای آمریکایی در کربلا در هنگام انتقال کنترل این شهر به نیروهای عراق گفته بود" رقابت بین شیعیان در این شهر وجود دارد و گروه های مختلف هم تلاش می کنند در راس امور این شهر باشند و گاهی نیز به خشونت دست می زنند، با این همه این موضوع در اندازه ای نیست که باعث نگرانی شود."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.