البرادعی: تعداد سانتریفوژهای ایران زیاد نشده است

Image caption آژانس خواهان آن است که ایران به برخی سئوال ها در زمینه فعالیت های هسته ای خود در گذشته پاسخ روشن و شفاف دهد

محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با تاکید بر عدم همکاری ایران با این آژانس گفت تعداد سانتریفوژهای ایران افزایش نیافته است.

آقای البرادعی که در پاریس با خبرنگاران سخن می گفت افزود اینکه آنها به سانتریفوژهای خود اضافه نکرده اند، چیز خوبی است و ارزیابی ما این است که این یک تصمیم سیاسی است.

مدیرکل این نهاد وابسته به سازمان ملل افزود ایران برای حل مناقشه هسته ای این کشور کماکان با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری نمی کند. او در عین حال افزود که ایران به تعهدات خود در اجازه دادن به بازرسان این آژانس برای بازرسی از تاسیسات هسته ای عمل می کند.

این آژانس خواهان آن است که ایران به برخی سئوال ها در زمینه فعالیت های هسته ای خود در گذشته پاسخ روشن و شفاف دهد.

مقام های ایران می گویند با آژانس بین المللی اتمی همکاری می کنند و سیاست این کشور ادامه همکاری با آن است.

آقای البرادعی به خبرنگاران گفته ایران برای شفاف کردن جنبه های نظامی احتمالی برنامه هسته ای خود با این آژانس همکاری نمی کند.

او افزود: "آنها آنچه را که شورای امنیت از ما خواسته بود به اجرا در نمی آورند. شورای امنیت از ما خواسته بود تا درباره این مساله (مطالعات مروبط به جنبه های نظامی احتمالی برنامه هسته ای) نقاط ابهام را رفع کنیم."

آقای البرادعی گفته که ایران طی ماه های گذشته با این آژانس همکاری نکرده است.

ایران برنامه هسته ای خود را صلح آمیز و مطابق با قوانین بین المللی می داند اما آمریکا و اسرائیل این کشور را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای متهم می کنند. ایران این اتهام ها را همواره رد کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تا کنون چندین قطعنامه درباره برنامه هسته ای ایران به تصویب رسانده و تحریم هایی را علیه این کشور به اجرا گذاشته است.

این شورا خواهان تعلیق فعالیت های غنی سازی اورانیوم از سوی ایران است اما ایران این درخواست را غیرقانونی خوانده و به برنامه غنی سازی اورانیوم ادامه داده است.

مطالب مرتبط