دیلی تلگراف: اسرائیل در برنامه هسته ای ایران خرابکاری می کند

Image caption تاسیسات هسته ای اصفهان

یک روزنامه بریتانیایی گزارش داده است که اسرائیل جنگی پنهان برای خرابکاری در برنامه هسته ای ایران به راه انداخته است.

روزنامه دیلی تلگراف به نقل از کارشناسان اطلاعاتی آمریکا و یکی از ماموران سابق سیا که نامی از او برده نشده، گفته است که اسرائیلی ها از خرابکارها و آدمکش ها برای هدف قرار دادن دانشمندان هسته ای ایران استفاده کرده اند. به کارگیری جاسوس های دوجانبه و شرکت هایی صوری، برای نفوذ به شبکه خرید فعالیت های هسته ای ایران از دیگر روش هایی است که طبق این گزارش، اسرائیلی ها از آن بهره گرفته اند.

کارشناسان اطلاعاتی به روزنامه دیلی تلگراف گفتند که آسیب زدن و به تاخیر انداختن برنامه هسته ای ایران هدف اصلی این کار بوده که جایگزینی برای واکنش نظامی است. با این حال، یک سخنگوی اسرائیل گفت که کشور او هیچگاه در باره چنین ادعاهایی اظهار نظر نمی کند.

به گزارش روزنامه دیلی تلگراف، این برنامه نوعی واکنش اسرائیل به تغییرات احتمالی است که ممکن است در شیوه برخورد آمریکا با ایران، پس از روی کار آمدن باراک اوباما به وجود آید. آنها به طور محرمانه تصدیق می کنند که بعید است دولت جدید آمریکا با حمله هوایی به تاسیسات هسته ای ایران موافقت کند و پیشنهاد آقای اوباما برای دراز کردن دست دوستی به سمت تهران، هر گونه حمله نظامی مستقیم در شرایط کنونی را غیر ممکن می کند.

طبق گزارش این روزنامه، هدف اصلی اجرای این برنامه، این است که برنامه پژوهشی ایران کندتر یا با مشکل روبه رو شود، بدون آنکه ریسک رویارویی مستقیم و به دنبال آن، جنگی گسترده تر به وجود بیاید.

یک مامور سابق سیا در ایران به دیلی تلگرف گفت: "ایجاد مشکل در روند فعالیت های هسته ای ایران برای آن طراحی شده است تا پیشرفت این برنامه کندتر شود و این کار به گونه ای انجام می شود که آنها متوجه نمی شوند چه اتفاقی در حال رخ دادن است."

به گفته روا بهالا، تحلیلگر ارشد استراتفورد، شرکت اطلاعاتی خصوصی آمریکا، "با همکاری آمریکا، عملیات های اطلاعاتی مخفی اسرائیل بر دو هدف متمرکز بوده است؛ حذف اشخاص کلیدی فعال در برنامه هسته ای و به مشکل انداختن زنجیره تامین مواد هسته ای مورد نیاز ایران."

این روزنامه نوشته طبق شایعات موساد در پشت پرده مرگ اردشیر حسن پور، دانشمند هسته ای ارشد تاسیسات اورانیوم ایران در اصفهان بود. او خیلی مبهم و به دلیل چیزی که مسمومیت ناشی از گاز اعلام شد در سال ۲۰۰۷ میلادی جان خود را از دست داد.

به گفته تحلیلگران اطلاعاتی غربی، مرگ های اخیر چهره های مهم در فرایند تهیه و غنی سازی اورانیوم در ایران و اروپا هم نتیجه حمله های اسرائیل بوده است که با هدف خالی کردن دست تهران از استعدادهای فنی فعال در راس برنامه هسته ای این کشور انجام شده است.

یک مقام اطلاعاتی اروپا که خواست نامش فاش نشود به دیلی تلگراف گفت: "اسرائیل نشان داده در گذشته، در ترور دانشمندانی که در خدمت کشورهای مخالف اسرائیل هستند، تردیدی نداشته است. آنها چنین کاری را با عراق کردند و هر زمان که بتوانند در قبال ایران هم انجام خواهند داد."

یک مامور سابق سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) به روزنامه دیلی تلگراف توضیح داد که چگونه گروه های اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا با هم همکاری می کردند تا با شرکت های اروپایی فعال در ایران ارتباط بگیرند و عکس ها و دیگر اطلاعات محرمانه را در باره مکان های فعالیت هسته ای و موشکی ایران به دست آورند.

او گفت: "یک شرکت واقعی وجود داشت که هر از گاهی در ایران فعالیت می کرد و با وجود ماهیت قانونی و مشروع فعالیت های خود، به اطلاعاتی در باره تاسیسات مشکوک متعدد ایران دست یافت."

به گفته او، اسرائیل همچنین شرکت هایی صوری را به کار برد تا در شبکه خرید ایران نفوذ کند. شبکه ای که گفته می شود ایران برای دور زدن تحریم های سازمان ملل متحد به کار می برد تا به چیزهایی دست یابد که بعدها گفته شد کاربردی دوگانه دارند. از جمله فلزها، سوپاپ ها، وسایل الکترونیکی وماشین آلاتی که برای برنامه هسته ای ایران لازم بود.

یوسی ملمن، یک خبرنگار ارشد اسرائیلی که موضوع های امنیتی و اطلاعاتی را برای روزنامه اسرائیلی هاآرتص گزارش می کند، می گوید که بدون حمله های نظامی هم هنوز روش های دیگری برای متوقف کردن یا آسیب زدن به برنامه هسته ای ایران وجود دارد و این کار تا حدی با موفقیت انجام شده است.

به گزارش روزنامه دیلی تلگراف، نیروهای اطلاعاتی موساد و غرب همچنین در برنامه هسته ای ایران نفوذ کرده اند و اطلاعاتی را از دانشمندان ارشد اتمی این کشور خریده اند. اطلاعاتی که بعدها اسرائیل بخشی از آنها را به صورتی گزینشی در اختیار متحدان خود، رسانه ها و بازرسان آژانس اتمی سازمان ملل متحد قرار داد.

مطالب مرتبط