بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه 30 بهمن

تیترهای اول

بخش هائی از گفته های سخنگوی قوه قضاییه در تیترهای اول روزنامه های امروز صبح نقش بسته است. چنان که اعتماد با عنوان مصادیق جرم سیاسی در لایحه جدید تعزیرات آن را منعکس کرده و حیات نو نیز از تعیین مصادیق جرم سیاسی خبر داده است. رسالت آن بخش از گفته های آقای جمشیدی را مهم دیده که درباره دستگیری بهائیان است: دستگیری هفت نفر از بهائیان به اتهام جاسوسی.

سخنان سید حسن نصرالله در مراسم ختمی در بیروت عنوان اصلی چند روزنامه تهران است. جام جم با تیتر اصلی هرگونه سازش، اسرائیل را گستاخ‌تر می‌کند و جمهوری اسلامی با عنوان بزرگ گزینه مذاکره با اسرائیل شکست خورده است و کیهان با تیتر سران عرب ضعیف هستند نه ملت ها، این سخنرانی را منعکس کرده اند.

دنیای اقتصاد با تیتر بزرگ نوبت خصوصی سازی بانک ها، از ارائه بخشی از سهام بانک ملت در بورس تهران خبر داده و سرمایه روزنامه دیگر اقتصادی از خروج سرمایه ها از امارات با تیتر توقف ۵۸۲میلیارد دلاری پروژه ساخت و ساز نوشته است. و روزنامه جوان از قول رییس مرکز فضائی کشور در تیتر اول خود نوشته ایران ماهواره بشارت را برای کشورهای اسلامی به فضا خواهد فرستاد.

مردم سالاری این جمله میرحسین موسوی را در تازه ترین نطق خود با اهمیت دیده و در تیتر اصلی خود نقل کرده که عده ای سلیقه خود را مساوی سلیقه ملت می دانند. اعتمادملی از قول مهدی کروبی در صدر عنوان های خود نوشته نه من کنار می‌روم، نه خاتمی کنار برود. صدای عدالت از یکی از درخواست های جامعه روحانیون مبارز با عنوان تقاضای محافظ برای حفظ جان خاتمی خبر داده است.

گزیده مقالات

کیهان سرمقاله خود را به بررسی تحولات سعودی اختصاص داده و در پایان آن نتیجه گیری کرده که نباید این تحولات را بنیادی خواند بلکه فقط می توان آن را یک «نشانه» مهم تلقی کرد. نشانه این که سیستم فعلی سعودی فرسوده تر از آن است که بتوان آن را به حال خود واگذاشت.

به نظر نویسنده سرمقاله کیهان در یک کلمه می توان تغییرات اخیر در حاکمیت عربستان را ناشی از پس لرزه های شکست حلقه آمریکا، اسرائیل و برخی رژیم های منطقه از جمله رژیم سعودی در جنگ های ۳۳روزه و ۲۲روزه دانست و باید در انتظار تحولات بنیادین دیگری در حاکمیت آل سعود بر آن کشور بود.

آزادی بیان

مردم سالاری در سرمقاله خود پرسیده چرا در باب آزادی های مدنی و حقوق بشر، ما همیشه در موضع انفعال بوده و محکوم سازمان های بین المللی هستیم. یعنی مورد هجمه کسانی که خود اولین و مهمترین نافیان و ناقضان حقوق بشر هستند؟ چرا باید از گشایش یک شبکه تلویزیونی این همه واهمه و مخالفت نشان داد؟ چرا اعتماد عمومی نسبت به رسانه ها و مطبوعات ملی هر سال کمتر می شود و مسوولین ارشد هرگز این واقعیت را یا نمی پذیرند یا جدی نمی گیرند؟

نویسنده سرمقاله این روزنامه در پایان نتیجه گیری کرده در اوایل انقلاب که هنوز حکومت دوام و قوام نیافته و از هر مکمنی، دیو جراره ای سر برمیآورد و هر ساعتی آبستن حادثه ای، این ظرفیت بود که کیانوری کمونیست مستقیم عقاید و اندیشه اش را بگوید و از آن دفاع کند و در مقابل شهید بهشتی نیز رو در رو به نقد بنشیند و نتیجه هم به سود اسلام و انقلاب باشد، ولی اکنون از چه و از که می ترسیم؟

رقابت های سیاسی

روزنامه جوان از وجود یک بازیگر پنهان در اردوی اصلاح طلبان خبر داده و نوشته شواهد و قرائن بیانگر آن است که بازیگر پنهان به تغییر ریل در وضع موجود باور داشته و خاتمى را محصوردر وسوسه ها به ماندن ترغیب مى کند.تلاش این بازیگر، بى گمان صحنه گردانى انتخابات اردوگاه دوم خردادى ها را به سمتى رهنمون مى سازد که اگر هم خاتمى پیروز نشود، لکه هایى بر تارک جامعه نقش ببندد که تا مدت ها این لکه گیرى موجب زحمت تصمیم سازان و تدبیرگران باشد.

به نوشته گزارشگر جوان در این سناریو چون میرحسین با بازیگر پنهان رابطه چندان حسنه اى ندارد، مى توان گفت فضاى حضور براى وى تنگ شده و وى چندان راغب به حضور نباشد ، دراین صورت مى توان گفت خاتمى با مدیریت بازیگر پنهان، تنها گزینه نهایى در جبهه باشد که همراه با کروبى و یا حتى در صورت رایزنى آن بازیگر با شیخ، به عنوان یگانه کاندیداى جبهه دوم خرداد در انتخابات حضور یابد.

رسالت روزنامه دیگر جناح راست در سرمقاله خود به قلم امیرمحبیان به بررسی شعارهای انتخاباتی مهدی کروبی دبیرکل حزب اعتمادملی پرداخته و نوشته مجموعه سخنان و موضع گیری های کروبی تاکنون نشان دهنده آن‌است که دغدغه اصلی او علیرغم انکار های مکرر ، حضور سایر کاندیداهای اصلاح طلب و تاکید بر ایستادگی خود تا آخر است.همین امر باعث شده است که مجموعه سخنان او حاکی از برنامه ریزی دقیق برای طرح شعارهای فراگیر که بتواند اقشار مختلف را پوشش دهد؛ نیست.

به نظر نویسنده سرمقاله رسالت شعارهای اصلاح طلبانه کروبی نیز اساسا از سوی خاتمی پذیرفتنی تر به نظر می رسد.فقط یک نکته شعارهای دست دوم اصلاحات را از او پذیرفتنی تر می کند و آن این است که او اراده خود را در پیگیری و ایستادگی بر شعارهارا بیش از خاتمی بنمایش می گذارد.

جوادی حصار نویسنده اصلاح طلب و مدیر روزنامه توقیف شده توس در مقاله ای در اعتمادملی از روزنامه کیهان که مدام اصلاح طلبان به عوامل خارجی نسبت می دهد و از جمله وضعیت نامزد اصلاح طلبان در انتخابات آینده را با بی نظیر بوتو شبیه دانسته بود گله کرده و نوشته اگر بنا باشد برای هر منازعه‌ای که در داخل کشور پیش می‌آید دنبال یک سرنخ خارجی بگردیم و ریشه بسیاری از تحرکات سیاسی داخلی را در بیرون مرزها جست‌وجو کنیم، چه دلیلی می‌توان اقامه کرد که این مسائل از امروز و دیروز شروع شده باشد و چه استدلا‌لی وجود دارد مبنی‌بر اینکه اصلا‌ح‌طلبان چشم به خارج دارند و این استدلا‌ل برای دیگران جواب نمی‌دهد؟

نویسنده مقاله اعتمادملی خطاب به مخالفان اصلاحات نوشته ‌جالب است که بدانید من با شما در نیامدن سیدمحمد خاتمی همداستانم اما من می‌گویم او نیاید چون از پس شما برنمی‌آید. می‌گویم او نیاید چون شریف است، عزیز است و سرمایه ملت ایران است و هنوز می‌تواند در صندوق ذخیره ذهن و زبان ایرانیان بماند و بهنگام پای در رکاب نهد و سمند صاعقه‌زین کرده بر ستیغ دانایی بایستد و به تنها تیر ترکش مرزهای اهورایی بودن و زیستن متعالی را نشان دهد. می‌خواهم بماند تا بهنگام سیاهی را بتاراند و تباهی را بمیراند. من می‌خواهم او نیاید تا رستم این شاهنامه همواره زنده باشد و شغادها نتوانند در چاه نیت خویش قربانی‌اش کنند.

کسری بودجه

"بدعت جدید بودجه نویسی" عنوان سرمقاله روزنامه سرمایه است که در آن به کشف کسری بودجه دولت پرداخته و نوشته رقم ۳۱ هزار میلیارد ریال مندرج در بودجه، درآمد نیست و تولید پول پرقدرت توسط بانک مرکزی است و عین کسری بودجه است. دولتی که درخواست کارشناسان برای مصرف عاقلانه درآمدهای خود را به موضع گیری سیاسی تعبیر کرد و هشدار آنان از شیوع بیماری هلندی را نادیده گرفت و نگرانی های ابرازشده نسبت به آثار مخرب کاهش درآمدهای نفتی را بی پایه دانست، با چنان بی مبالاتی درآمدهای ارزی کسب شده ظرف

سه سال درآمدهای نفتی را که از ۱۰ سال قبلی بیشتر بود مصرف کرد و امروز با کسری بودجه عظیم مواجه شده است.

این اقتصاددان اضافه کرده دولت در برخورد با این کسری بودجه های عمده، به جای پذیرش اشتباهات و رفتار عاقلانه، به پاک کردن صورت مساله متمایل شده است.

به جای آنکه صادقانه با مردم از کسری بودجه صحبت کند و هشیارانه و هوشمندانه به حل مشکل بپردازد و راه حل های سنجیده و مبتنی بر واقعیات را برگزیند، همچون مودی مالیاتی ای که برای فرار از مالیات در حساب های خود دست می برد، از دستکاری بی محابانه بودجه سالیانه یک ملت که سرنوشت قشر عظیمی از مردم را رقم می زند، باکی ندارد. مهديان با عنوان پول کثیف در سرمقاله صدای عدالت نوشته چند ماه پيش حجم پول کثيف در کشور 11 ميليارد دلار اعلام و به سرعت توسط مراجع رسمي تکذيب شد.‏

اگر چه تا امروز عدد رسمي از ميزان پول کثيف منتشر نشده است و برخي گفته ها و شنيده ها در اين خصوص با سرعت هر چه تمامتر تکذيب مي شود اما حجم پول کثيف و آلوده به فساد در حال افزايش است. اين موضوع هم از حيث رشد فساد و مهمتر از آن کاهش هزينه ايجاد فساد اهميت دارد.‏

نویسنده سرمقاله این روزنامه با استناد به گفته جانشين پليس آگاهي کشور نوشته طي چند سال گذشته تعداد شاکيان خصوصي پرونده هاي کلاهبرداري از رشد قابل توجهي برخوردار بوده که بيانگر رشد جرايم در کشور است.‏ و به نقل از یک انجمن فعال در حوزه مبارزه با مواد مخدر از کاهش زمان دسترسي به مواد مخدر تا حد 30 دقيقه خبر داد و نوشته گزارش های رسممي حاکي از کاهش 60 درصدي قيمت مواد مخدر در کشور دارد. کاهش قيمت مواد مخدر و کم شدن زمان دسترسي به آن در ارتباط مستقيم هزينه داد و ستد و ريسک پذيري اين معامله سياه قرار دارد .‏

محمدصادق جنان‌صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته محمود احمدي‌نژد که از مرداد 1384 تا امروز رياست قوه مجريه ايران را در اختيار دارد در اداره مملكت عقايد و روش‌هاي ويژه‌اي دارد و معتقد است كه مي‌توان با شيوه‌هاي انقلابي، خيلي كارها كرد. او با اين نگاه بود كه پس از پذيرفتن تثبيت قيمت 9 قلم كالاي اساسي از جمله بنزين، گازوئيل، گاز، آب، برق و ... از نخستين روزهاي سال 1387 با طرح هدفمند كردن (يا نقدي كردن) يارانه‌هاي سوخت، اراده خود را براي آزادسازي قيمت‌ها نشان داد

به نوشته این اقتصاددان اكنون رییس دولت توپ بنزين (به مثابه كالاي اصلي و سرنوشت‌ساز در نقدي كردن يارانه‌ها) را به زمين مجلس فرستاده و مستقر كرده و دست بالا را در اين عرصه دارد. او مي‌تواند بگويد قصد دارد طرح بزرگي اجرا كند، اما مجلس تعلل مي‌كند و به لحاظ تعامل سياسي برنده بازي شود.

در انتهای این مقاله آمده ميليون‌ها شهروند ايراني و هزاران صاحب‌ بنگاه صنعتي و توليدي و اقتصادي به اين دليل كه نمي‌دانند براي سال بعد چه قيمتي بايد براي حامل‌هاي سوخت بپردازند، نگران و چشم به راهند و احتمالا بيشترين آسيب را خواهند ديد.