بررسی روزنامه های تهران؛ سه شنبه ۲۹ بهمن

تیترهای اول

بیشتر روزنامه های امروز گفته های رهبر جمهوری اسلامی را در پیشانی صفحه اول خود نقل کرده اند؛ سخنانی در جمع مردم تبریز در بیست و نهمین سالگرد تظاهرات وسیع مردم این شهر که به انقلاب ضد سلطنتی منتهی شد.

جمهوری اسلامی این بخش از سخنان آیت الله خامنه ای را مهم دیده که ملت ایران در برابر تلاش دشمن برای تهی کردن انقلاب هشیارست. رسالت با تیتر جرات اقدام نترسیدن از خطرها و امید به اینده است همین مراسم را نقل کرده و ایران روزنامه دولت این جمله را در صدر گزارش های خبری خود آورده مسوولان کنونی از شعارهای انقلاب شرمگین نیستند. و روزنامه کیهان از همان مراسم این سخن را نقل کرده اصلی ترین دستور کار دشمن کاهش روحیه دینی و ضد استکباری است. تیتر اول جام جم نیز چنین است: هم نسل امروز کارآزموده تر از جوانان اول انقلابند.

آفتاب یزد در عنوان اصلی خود این جمله را قرار داده است لاریجانی وزارت نفت برای خرج کردن باید از مجلس مجوز می گرفت وزیر نفت چهار بار به رییس جمهور نامه نوشتم این موضوعی است که سرمایه هم تیتر اول خود را به آن داده تخلف دولت در واردات بنزین. سه نوع نگاه دولتی به واردات نیز عنوان اول روزنامه دنیای اقتصاد است.

صدای عدالت با تیتر بزرگ چاوز شاه شد به نتیجه همه پرسی ونزولا اشاره کرده اما ایران روزنامه دولت با چاپ عکس بزرگی از چاوز در میان هواداران سرخ پوشش از رای مثبت مردم به اصلاحات ۲۰ ساله چاوز خبر داده است.

در حالی که روزنامه های مختلف گزارش مربوط به جایزه کارگردان ایرانی فیلم درباره الی را در صفحات اول خود با عکس هائی از اصغر فرهادی منعکس کرده اند روزنامه اعتمادملی با تیتر شکار خرس نقره ای همین را مهم ترین خبر خود دیده است. اما فرهنگ آشتی تیتر هواپیمای خراب در آسمان ایران را از میان گفته های مسعود کیمیائی کارگردان دیگر سینما برگزیده است.

گزیده مقالات

محمد سلطانی فر در اعتماد ملی نوشته در حالی که جهان به‌دنبال دموكراسي و ليبراليسم است و هركدام در رسيدن به آنها گوي سبقت را از يكديگر مي‌ربايند و مردم جهان با استفاده از نهادهاي مردمي، رسانه‌ها و از طرق مختلف هرچه بيشتر در محدود كردن دولت‌هايشان فعاليت مي‌كنند و راهكارهاي تازه را مي‌يابند، چرا رهبراني به خود اجازه مي‌دهند دايره قدرت‌شان وسيع‌تر و زمان حكومت‌شان بدون محدوديت باشد!؟

نویسنده اعتماد ملی یادآوری کرده که روسيه به‌دليل قرار گرفتن در منطقه اروپايي و مراوده دائم با كشورهاي بزرگ دنيا و اروپا نمي‌تواند به شكل علني بازي دموكراسي را به هم زند و توتاليتاريسم را غالب نمايد و حكومت را ابدي و بلندمدت كند بنابراین پوتین به نخست وزیری اکتفا می کند اما چاوز در ونزوئلا‌به‌دليل قرار گرفتن در منطقه ديكتاتورخيز آمريكاي جنوبي با جسارت قانون اساسي را تغيير داده و به تعبير ديگر رئيس‌جمهور مادام‌العمر مي‌گردد. ‌‌از طرف ديگر شايد اين خود مردم هستند كه ظرفيت پذيرش ديكتاتوري پنهان را در خود ايجاد مي‌كنند. ديكتاتوري پنهان در قالب ظاهري دموكراتيك و با راي مردم، خود را بر مردم و با دست مردم و راي آنها تحميل مي‌كند. ‌‌

تغییرات در سیستم حکومتی سعودی که روز یکشنبه تیتر اول چند روزنامه تهران بود. امروز نیز در مقالات این روزها پی گرفته شده چنان که روزنامه جمهوری اسلامی این سئوال را مطرح کرده که آيا اين تغييرات گسترده مي تواند به تثبيت قدرت جناح عبدالله منجر شود و چهره اي مقتدرانه از حكومت رياض در منطقه و در سطح بين المللي به نمايش بگذارد و یا بدين معني است كه پادشاه عربستان به اين جمع بندي رسيده كه حتي اين تغييرات را قدري ديرهنگام آغاز كرده و مي بايستي بسيار زودتر از اين دست به اقدام و جابجائي مي زد و امروز هم با تغييرات گسترده تر بايستي تاخير در تغييرات را جبران كند.

به نوشته این روزنامه اين تغييرات ضمن آنكه به معناي پايان دادن به وليعهدي سلطان بن عبدالعزيز است زنگ پايان دوران يكه تازي مفتي هاي تندروي وهابي را نيز به صدا در آورده است . بدين ترتيب اگر طرح پادشاه عربستان بدون برخورد با مشكل و مانع به پيش برود مي توان انتظار داشت دوران غلبه تعادل در حاكميت آل سعود بر عربستان كه مورد نظر شاه كنوني است با شتاب بيشتري فرا برسد.

روسیه و آمریکا

گرامی مقدم در مقاله ای در اعتمادملی از این احتمال که روسیه نقش میانجی را در گفتگوهای ایران و آمریکا به عهده گیرد ابراز نگرانی کرده و نوشته به دور از سياست توهم توطئه فرض‌هايي را می توان مطرح کرد از آن جمله که ورود روسيه به مذاكرات، امكان تكرار تحركات گذشته پرقدرت روسيه را رقم خواهد زد. جايگاه روسيه را پس از پايان دوره ۴۰ ساله جنگ سرد به ميزان بالا‌يي در سطح بين‌الملل ارتقا خواهد داد.

از دیگر احتمالات نویسنده مقاله اعتماد ملی این است که روسیه براي دستيابي به امتيازات ويژه همان نقش گذشته خود را كه در پرونده هسته‌اي ايفا كرد؛ بدين معني كه آمريكا را هميشه راضي و ايران را قانع نگه دارد. و این که برقراري روابط ايران و آمريكا براي هر دو كشور منافع اقتصادي، سياسي را در پي خواهد داشت كه به طور طبيعي واسطه‌گري و در پي آن پرداخت هزينه‌هاي هنگفت براي اين امر از ميان خواهد رفت بنابراين حفظ منافع روسيه در اين ميان لا‌زم‌تر، جايزتر و قابل پيش‌بيني‌تر خواهد بود.

حسین شریعتمداری در یادداشت روز کیهان به نوشته رسانه های معتبر جهانی درباره گفته های محمود احمدی نژاد در سی امین سالگرد انقلاب استناد کرده و نوشته تصمیم درباره مذاکره با آمریکا برعهده رهبر است و یکی از برجسته ترین و قابل تقدیرترین ویژگی احمدی نژاد، پیروی بی چون و چرای او از رهبرمعظم و تلاش در بستر گفتمان امام و انقلاب است.

نماینده ولی فقیه در موسسه کیهان نتیجه گرفته که اظهارات روز 22بهمن محمود احمدی نژاد اگرچه باید دقیق تر و حساب شده تر ادا می شد ولی بدون کمترین تردیدی، نرمش در مقابل آمریکا و یا حساب باز کردن روی شعار «تغییر» اوباما نبوده است. چرا که «مذاکره با آمریکا»، «نیاز» آمریکاست که سعی دارد آن را با عنوان «امتیاز» بفروشد!

واردات بی مجوز

سرمقاله روزنامه سرمایه به تخلف دولت در واردات بنزین بدون مجوز مجلس اختصاص دارد و موید حسینی صدر منشی کمیسیون انرژی مجلس در آن نوشته وزارت نفت این عمل خود را با عملکرد دولت های گذشته که واردات را بدون مجوز انجام می داد توجیه می کند. این در حالی است که ما کاری با عملکرد دولت های قبلی نداریم و باید مسوول اعمال خود در دولت نهم و مجلس هشتم باشیم. کما اینکه این کار در دولت های گذشته نیز غیرقانونی بوده است و رقم واردات بدون مجوز بنزین کمتر از ارقام فعلی بوده است.

این نماینده مجلس تاکید کرده اگر دولت در سال گذشته به نظر مجلس تن می داد الان نرخ بنزین ۱۸۰ تومان برای هر لیتر بود. هدف قانونگذار از اینکه شش درصد درآمد نفت در اختیار وزارت نفت باشد این بود که صرف سرمایه گذاری شود نه صرف واردات بنزین.

در انتهای سرمقاله سرمایه آمده وزارت نفت باید این بودجه را صرف توسعه میدان های نفت و گاز مشترک و گسترش بخش های تولیدی صنعت نفت می کرد. متاسفانه وزارت نفت بخشی از این بودجه را صرف تاسیس مجموعه های ورزشی، خدمات جانبی و مجموعه های رفاهی کرده است. در صورتی که این بخش ها دارای ردیف بودجه مشخصی بوده اند و متولی اجرای این بخش ها نیز وزارت نفت نیست.

خودسوزی معتاد یا جانباز

روزنامه های آفتاب یزد ، اعتماد و اعتمادملی در مقالات از گفته های رییس مجلس در مورد کسی که سه روز پیش مقابل مجلس خودسوزی کرده انتقاد کرده و با یادآوری این که رییس قوه مقننه نباید با معتاد و با سابقه خواندن شخص خودسوزی کرده موضوع را منحرف می کرد نوشته او هم یک انسان بود.

سردبیر آفتاب یزد از علی لاریجانی پرسیده آيا بهتر نبود اين »سابقه‌يابي« و كشف اطلاعات مربوط به اين هموطن، چند ماه قبل و پس از ملاقات او با دو تن از نمايندگان مـجلـس انـجـام مي‌شد و راه حلي براي مـشـكلات او كشف مي‌گرديد؟ آيا آقاي لاريــجــانــي گـمـان نـمـي‌كند كه اين كار مي‌توانست از انجام يك اقدام ناپسند و در عين حال تأسف‌آور جلوگيري كند؟

در پایان سرمقاله آفتاب یزد آمده كساني كه سخنان دكتر لاريجاني را شنيدند، شايد تصور كنند كه اگر يك جانباز در مقابل مجلس حاضر مي‌شد براي او شتر قـربـاني مي‌كردند و بلافاصله براي حل مشكلات او تدبيري انديشيده مي‌شد. براي آنكه اين توهم براي هموطنان ايجاد نشود آنها مي‌توانند به گزارشي توجه كنند كه دو روز قبل - هـمـزمـان بـا سخنان رئيس مجلس - در سايت جهان منعكس شده است. لابد آقاي لاريجاني مي‌داند كه مديريت اين سايت به عهده يكي از همكاران اصولگراي ايشان مي‌باشد.

جمیله کدیور نماینده سابق مجلس در مقاله ای در اعتماد ملی نوشته فرض كنيم اين فرد معتاد، مساله‌دار و يا داراي مشكلا‌ت روحي و رواني يا داراي هر خصيصه نامطلوب ديگر بود. ‌وقتي فردي خودش را در برابر مجلس به آتش مي‌كشد، يعني كارد به استخوانش رسيده است. او كه مي‌داند وقتي بنزين بر سرش مي‌ريزد و خودش هيزم سوخت خود مي‌شود، چه بر سرش مي‌آيد. آيا بايد فرد يا افراد، ولو معتاد و مساله‌دار و باسابقه و... آنچنان رها و بي‌توجه بمانند كه تنها راه نجات خود را خودسوزي بدانند؟

نویسنده مقاله با این تاکید که اصولا‌بحث بر سر جانباز بودن يا نبودن يك فرد نيست که اگر جانباز بود و خود را به آتش كشيد، نگران شويم و اگر جانباز نبود و خودسوزي كرد، هيچ مسووليتي متوجه حكومت نباشد.

در پایان مقاله اعتماد ملی آمده معتادان و مساله‌داران و زندانيان هم انسانند و هم ايراني. حكومت نمي‌تواند نسبت به مسائل و مشكلا‌ت آنان بي‌تفاوت باشد. همانگونه كه مجلس در انديشه حل مشكلا‌ت نمايندگان بوده و هست كه براي آنها خانه‌اي را به قيمت مناسب اجاره كند يا وام و كمك مناسب بگيرند و در وقت مشكل به چاره‌جويي مشكلا‌ت آنان برآيد، بايد به فكر موكلا‌ن خود نيز باشند.