15:18 گرينويچ - چهارشنبه 18 فوريه 2009 - 30 بهمن 1387

دیوان محاسبات ایران اظهارات احمدی نژاد را رد کرد

دیوان محاسبات ایران، یک روز پس از اظهارات محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران که گزارش این سازمان درباره وضعیت نامعلوم یک میلیارد دلار از مازاد درآمد نفت در سال ۱۳۸۵ از حساب ذخیره ارزی را ناشی از "اشتباه و بی دقتی" توصیف کرده بود، از گزارش خود دفاع کرده است.

دیوان محاسبات کل کشور در ایران در نامه‌ای که به مدیر شبکه اول تلویزیون دولتی ایران فرستاده ، خواستار حضور در برنامه مشابه برنامه تلویزیونی ای شده است که آقای احمدی نژاد در آن گزارش دیوان محاسبات را "اشتباه" توصیف کرد.

یک روز پس از پخش اظهارت رئیس جمهوری ایران از تلویزیون دولتی این کشور، دیوان محاسبات ایران ابراز امیدواری کرده است که در یک برنامه تلویزیونی بتواند با ارائه "اطلاعات و اسناد شفاف" سرنوشت یک میلیارد و ۵۸ میلیون دلار و بیش از چهار هزار مورد انحراف (در حوزه اعتبارات، ‌دریافت‌ها، تبصره‌ها) از احکام قانون بودجه ۸۵ را‌ برای افکار عمومی روشن کند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در جریان یک برنامه تلویزیونی که سه شنبه شب ۲۹ بهمن پخش شد، به گزارش دیوان محاسبات واکنش نشان داد و با"اشتباه و بی دقت" خواندن این گزارش از این سازمان و مجلس شورای اسلامی به علت "سر و صدا" در مورد این موضوع گله کرد.

گفتکو با احمد سلامتیان تحلیل گر مسائل ایران

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


دیوان محاسبات ایران اخیرا در "گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۸۵" اعلام کرده است که مبلغی که در آن سال باید از بابت مازاد درآمد نفت وارد حساب ذخیره ارزی شود، یک میلیارد دلار کسری دارد.

مطابق قانون اساسی ایران، این دیوان وظیفه دارد هر ساله گزارش عملکرد بودجه سالانه را شامل دریافت ها و پرداخت های خزانه و نحوه هزینه آن تهیه کند و به اطلاع مردم برساند و در عین حال مواظب باشد که هیچ هزینه ای از اعتبارات مصوب تجاوز نکند و هر وجهی در محل خود مصرف شود.

رئیس مجلس ایران روز سه شنبه سی ام بهمن در صحن علنی مجلس گفت که به جز گزارش دیوان محاسبات تفریغ بودجه ۱۳۸۵ گزارش دیوان از تفریغ بودجه سال جاری نشان دهنده انحراف و اشکالاتی در اجرای بودجه است

گزارش اخیر سازمان محاسبات نشان می دهد که مازاد درآمد نفت در سال ۱۳۸۵ خورشیدی حدود ۲۵ میلیارد و ۷۶۳ میلیون دلار بود اما یک میلیارد و ۵۶ میلیون دلار آن به خزانه واریز نشده است.

رئیس جمهوری ایران گزارش دیوان محاسبات این کشور را رد کرده است

آقای احمدی نژاد در گفت و گوی تلویزیونی روز شنبه خود گفته بود: "این دولت، دولت پاکی است و ما مراقبت می کنیم که حتی یک دلار نیز جابجا یا گم نشود و من به مردم می گویم که سیستم حساب و کتاب بانک مرکزی و خزانه داری وزارت اقتصاد بسیار دقیق و محکم است و از سوی سه قوه نظارت می شود."

دیوان محاسبات ایران، اظهارات آقای احمدی نژاد را "باعث ایجاد شبهه در نحوه انجام وظایف قانونی دیوان و کارکنان این نهاد" توصیف کرده است.

در حالی که محمود احمدی نژاد صحت گزارش دیوان محاسبات را رد کرده است، علی لاریجانی هم یک روز پس از اظهارات رئیس جمهوری ایران، گزارش دیوان محاسبات را تایید کرده و گفت: مجلس بر اساس گزارش دیوان محاسبات است که می تواند قضاوت کند.

آقای لاریجانی روز سه شنبه سی ام بهمن در صحن علنی مجلس گفت که به جز گزارش دیوان محاسبات از تفریغ بودجه ۱۳۸۵ گزارش دیوان از تفریغ بودجه سال جاری هم نشان دهنده انحراف و اشکالاتی در اجرای بودجه است.

علی لاریجانی پیش از این هم از دولت به دلیل "درست اجرا نکردن قانون" انتقاد کرده بود اما آقای احمدی نژاد هر بار این موضوع را رد کرده و گفته است دولت نهم "پایبند ترین دولت ایران" به قانون است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.