12:13 گرينويچ - چهارشنبه 18 فوريه 2009 - 30 بهمن 1387

سعید رضوی فقیه با سپردن وثیقه آزاد شد

سعید رضوی فقیه

آقای رضوی فقیه مقیم فرانسه است

سعید رضوی فقیه، روزنامه نگار و عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت پس از ۱۵ روز بازداشت از زندان اوین تهران آزاد شده است.

آقای رضوی فقیه به بخش فارس بی بی سی گفت که سه شنبه بیست و نهم بهمن با سپردن ۱۰۰ میلیون وثیقه به طور موقت از بازداشت آزاد شده است.

دادگاه انقلاب اسلامی تهران، آقای رضوی فقیه را به اتهام "تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی"، "شرکت در تجمعات غیرقانونی" و "توهین به مقام رهبری"، به طور غیابی محاکمه و به تحمل چهار سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده اما اخیرا پرونده اتهامی دیگری نیز برای او مطرح شده است.

آقای رضوی فقیه گفت که اتهام های مطرح شده را قبول ندارد و قصد واخواهی از پرونده ای را دارد که در آن به صورت غیابی محاکمه شده است. این فعال دانشجویی گفت که امیدوار است از این اتهام ها در دادگاه بعدی تبرئه شود.

گفتگو با سعید رضوی فقیه در تهران

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


آقای رضوی فقیه در سال ۱۳۸۲ در رابطه با همین پرونده مدتی در بازداشت بود اما حدود یک سال بعد برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت و برای ادامه تحصیل مقیم پاریس شد.

به گفته نعمت احمدی، وکیل آقای رضوی فقیه، او پس از اقامت در فرانسه سه بار بدون مشکل به ایران سفر کرده بود، اما بار چهارم در روز ۱۴ بهمن ۱۳۸۷، مأموران گذرنامه او را گرفتند و از او خواستند به دادگاه انقلاب مراجعه کند.

او روز بعد که برای پیگیری موضوع توقیف گذرنامه اش به دادگاه انقلاب مراجعه کرد، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

آقای رضوی فقیه گفت که در بازداشت با او بدرفتاری نشده است اما اظهار داشت که شاهد بوده است که دستگاه قضایی ایران هنوز به طور کامل حقوق زندانیان سیاسی و غیر سیاسی را رعایت نمی کند.

این فعال دانشجویی گفت تا هنگام بررسی دوباره پرونده اش در دادگاه اگر بتواند دوباره به فرانسه باز خواهد گشت و موضوع را از طریق وکیلش پیگیری خواهد کرد.

آقای رضوی فقیه در زمانی که اتهامات علیه او در دادگاه انقلاب مطرح شد، دبیر شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و عضو شورای سردبیری روزنامه های اصلاح طلب در ایران بود که بعدا توقیف شدند.

او پس از عزیمت به فرانسه دبیرکلی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان را در اروپا به عهده داشت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.