ابراز آمادگی ایران برای صادرات گاز به بلغارستان

Image caption ایران در سال های اخیر در صدد جلب مشتری اروپایی برای صادرات انرژی بوده است

مهدی صفری، معاون وزارت امور خارجه ایران در دیدار با همتای بلغاری خود در تهران، گفته است که کشورش آمادگی دارد تا به بلغارستان انرژی صادر کند.

آقای صفری به مشکلاتی که اخیرا اروپا بر سر دریافت گاز داشته اشاره کرده است و خواستار استفاده اروپا از ظرفیت های ایران شده است.

موضوعی که آقای صفری به آن اشاره کرده اختلاف روسیه و اکراین بر سر انتقال گاز روسیه به اروپا است که باعث شد در روزهای سرد زمستان امسال به مدت دو هفته تعداد زیادی از ساکنان کشورهای اروپایی با کمبود شدید سوخت مواجه شوند.

ایران می گوید علاوه بر تامین انرژی، آنچه اهمیت دارد، تضمین ادامه فروش آن است.

مقام های اروپایی تاکنون نسبت به پیشنهاد ایران واکنش رسمی نشان نداده اند اما یوردان پوپوف، معاون وزیر امور خارجه بلغارستان ضمن اعلام آمادگی کشورش برای گسترش روابط با ایران از همکاری در بخش انرژی و انتقال گاز ایران به بلغارستان استقبال کرده است.

ایران تاکنون در چندین نوبت اعلام کرده که می تواند تامین کننده خوبی برای انرژی مورد نیاز اروپا باشد و آماده مذاکره با مقام های اتحادیه اروپا است.

این کشور به عنوان دومین دارنده ذخایر گاز جهان، در طول چند سال اخیر همواره در ماه های زمستان با کمبود انرژی مواجه بوده اما مهمترین دلیل کمبود گاز، طولانی شدن اجرای طرح های تولید آن است که از چند سال پیش آغاز شده اما هنوز به بهره برداری نرسیده است.

تاخیرهای طولانی در اجرای پروژه های گازی از جمله در میدان گازی پارس جنوبی و ناتوانی در جذب سرمایه گذاران خارجی برای توسعه دیگر میدان های گازی ایران، از دیگر موانع عمده افزایش تولید گاز این کشور است.

میدان گازی پارس جنوبی که یکی از مهمترین میادین گازی ایران است و تولید چند فاز آن صرفا برای صادرات پیش بینی شده است، در ۲۴ فاز طراحی شده ولی تاکنون شش فاز آن به بهره برداری رسیده است.