بحرین گفتگو برای خرید گاز از ایران را 'متوقف کرد'

نقشه بحرین

گزارش ها حاکیست که بحرین مذاکرات با ایران برای واردات گاز از این کشور را به دلیل خشم از سر اظهارات علی اکبر ناطق نوری، رئیس سابق مجلس ایران، در مورد حاکمیت ملی بحرین، متوقف کرده است. این درحالی است که ایران تاکید کرده است به حاکمیت ملی بحرین احترام می گذارد.

یک مقام ارشد بحرینی که به شرط فاش نشدن نامش اظهار نظر می کرد به خبرگزاری فرانسه گفت: "پادشاهی بحرین مذاکرات با ایران در ارتباط با واردات گاز طبیعی را متوقف کرده است."

وی افزود: "این تصمیم پس از اظهارات قابل تاسفی که به حاکمیت ملی بحرین مربوط می شد اتخاذ شده است."

به گزارش خبرگزاری رویتر یک روزنامه بحرینی نیز روز چهارشنبه چنین خبری را منعکس کرده است. ایران تاکنون به این گزارش ها واکنش نشان نداده است.

بحرین سال گذشته تفاهم نامه ای برای واردات روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز از ایران با این کشور امضا کرد.

برخی از رسانه های منطقه از جمله رسانه های ایران چند روز پیش گزارش دادند که آقای ناطق نوری، رئیس سابق مجلس ایران، در جریان سخنرانی اش به مناسبت سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، گفته است که بحرین بخشی از ایران و به عنوان "استان چهاردهم کشور" محسوب می‌شده‌ و در مجلس ایران هم نماینده داشته است.

این سخنان با واکنش خشم آلود مقام های بحرینی مواجه شد.

بر اساس گزارش رسانه های عربی، وزیر امور خارجه‌ بحرین، با احضار سفیر ایران در منامه به اظهارات آقای ناطق نوری اعتراض کرد و آنرا نقض حاکمیت ملی بحرین خواند.

پارلمان بحرین نیز این اظهارات را به عنوان سخنانی "غیرمسئولانه" محکوم کرد و از ایران خواست "به کلیه بیانیه های کاذب که به بهبود روابط دو کشور ، منافع مردم یا امنیت و ثبات منطقه کمکی نمی کند پایان دهد."

Image caption ایران می گوید اظهارات ناطق نوری در رسانه های منطقه درست منعکس نشده است

رسانه های منطقه گفته های آقای ناطق نوری را نشانه ای از نیت ایران برای بازپس گیری مالکیت این کشور قلمداد کردند و نسبت به آن هشدار دادند اما وزارت امور خارجه ایران این تلقی از سخنان آقای ناطق نوری را رد کرده و اعلام کرده که روابط ایران و بحرین رو به پیشرفت است و نباید با چنین برداشت هایی تحت تاثیر قرار گیرد.

سفیر ايران در بحرین نیز در گفتگو با خبرگزاری رسمی این کشور تاکید کرد که ایران به حاكميت و استقلال پادشاهی بحرين احترام مي‌گذارد و سطح روابط دوكشور ايران و بحرين در عرصه هاي مختلف در بهترين سطح قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه علی فخرو وزیر کار سابق بحرین نیز گفته است که فکر نمی کند اظهارات آقای ناطق نوری منعکس کننده سیاست های رهبران ایران باشد.

وی به این خبرگزاری گفت: "این سخنان کاملا بیهوده است. تصور نمی کنم که این اظهارات بر یک استراتژی سیاسی استوار باشد."

اظهارات آقای ناطق نوری به طور کلی اشاره ای تاریخی است اما روابط نه چندان حسنه فعلی ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس باعث شده است که هرگونه اظهارنظری از سوی مقام های ایرانی، با بدبینی از سوی اعراب خلیج فارس تفسیر شود.

ایران که در دوره های مختلفی از تاریخ بر بحرین تسلط داشته در سال ۱۳۵۰ با میانجیگری سازمان ملل متحد و در پی رفراندومی با نظارت این سازمان به مالکیت بر آن پایان داد و استقلال بحرین را به رسمیت شناخت.

مطالب مرتبط