تعدد نامزدها؛ بحران يا امتياز؟

در حالی که حدود چهارماه به برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران باقی مانده است، به نظر می رسد تعدد نامزدها، اصلی ترين مسئله ای است که در حال حاضر هر دو جريان اصولگرايان حاکم و اصلاح طلبان با آن روبه رو هستند.

تاکنون برای شرکت در رقابت های دهمین انتخابات ریاست جمهوری که کمتر از پنج ماه به زمان برگزاری آن باقی مانده است، حضور محمد خاتمی و مهدی کروبی قطعی شده است.

محمدعلی ابطحی، معاون آقای خاتمی در دوران ریاست جمهوری و از نزدیکان او می گوید: "تعدد کاندیداها در دوره قبل و آسیبی که کلا به جریان اصلاحات و به تبع آن به کشور وارد آمد، یک تجربه بسیار خوبی در پیش روی اصلاح طلبان است."

به گفته آقای ابطحی، "واقعیت این است که همه انتظار دارند جبهه اصلاحات در این دوره با نگاه متحدانه ای بتواند پیروز شود. آنچه مهم است این است که اگر هدف پیروزی در انتخابات باشد، قطعا شکل آرایش نیروها متفاوت می شود."

وی می گويد:" برای پیروزی در انتخابات مهم ترین عنصر میزان رای آوری افراد است و آن کاندیدایی که به دلایل مختلف این تصور را دارد که رای آوری بیشتری دارد، باید همه تلاش کنند که او در انتخابات پیروز شود. اگر هدف غیر از پیروزی در انتخابات است مثل بودن در عرصه سیاست یا سیاست ورزی و یا حتی دلایل فردی که افراد برای کاندیداهای مختلف می آورند، من تصور می کنم که اين موضوع با نگاهی که ما در انتخابات داریم، متفاوت است."

به گزارش رسانه های ایران مهدی کروبی در اجلاس فوق العاده حزب اعتماد ملی در هفته اخیر به حامیان خود گفت:"گرچه به هیچ وجه قصد کناره گیری از انتخابات را ندارد، اما هرگز اصلاح طلبان دیگر را رقیب خود در روز 22 خرداد 1388 فرض نخواهد کرد."

اسماعیل گرامی مقدم، سخنگوی حزب اعتماد ملی، تعدد نامزدها در میان اصلاح طلبان را از جنبه های مختلفی مثبت ارزیابی می کند و در عین حال بزرگ ترین نقیصه آن را تقسیم آرا ذکر می کند و نگران است که نتیجه انتخابات نهم تکرار شود.

آقای گرامی مقدم می گويد: "آقای کروبی گفته که این سوال انحرافی است که کدام یک از کاندیداهای اصلاح طلبان به نفع دیگری کنار خواهد رفت؟ ما معتقدیم که این گونه بحث ها نه تنها کمکی به وحدت رویه یک نامزد نخواهد کرد، بلکه چالش ها را افزایش خواهد داد."

وی می افزايد:"تصور ما این است که ضمن حفظ مزایایی که در تکثر نامزدها نهفته است، نامزدها فعالیتشان را انجام بدهند تا در این مسیر شرایط برایشان شفاف شود و آن وقت می شود تصمیم گیری ها را در هر مرحله ای انجام داد. قطعا نامزدها باید به استان ها بروند. میتنیگ هایی را برگزار کنند و نسبت به گذشته و عملکرد خودشان پاسخگو باشند، به ویژه آقای خاتمی نسبت به دولت هشت ساله اش و بحث هایی که برای اصلاحات به وجود آمد، باید پاسخگو باشد."

پیش از این احتمال داده می شد که در جریان رقابت های این دوره یکی از نامزدها به نفع دیگری کنار برود.

عباس عبدی، روزنامه نگار و تحلیلگر مسايل سیاسی در ایران می گوید:"در ایران پیش انتخابات نداریم تا نامزدها در احزاب با یکدیگر رقابت کنند و در آخر یکی به بالا برود."

آقای عبدی می افزايد:"شکستن آرا و چند نفر شدن نامزدها، یک امر ارادی نبود که حالا تصمیم بگیرند یک نفر شوند. این ناشی از یک فرآیندی بوده که آن فرآیند مدت ها طول داشته و در واقع دوام داشته و نتیجه اش این شده است. شما اول باید آن فرآیند را اصلاح کنید وگرنه این نتیجه را که نمی توانید با وجود آن فرآیند اصلاح کنید."

عباس عبدی در ادامه می گوید: "این تکثر چون فرآیندش وجود دارد اگر تایید صلاحیت شوند تا آخر هم وجود خواهد داشت. اگر قرار است که این تکثر وجود نداشته باشد باید الان در فرآیند اتحادی چیزی را ببینیم. به صرف اینکه به یک نتیجه قطعی برسند که یک نفر باشد، اینها نمی توانند وحدت کنند."

وی می گويد:"به همين دلي، الان می بینیم چون نمی توانند این کار را بکنند تمام طرفدارانشان می گویند نه خیلی هم خوب است، تعداد زیاد باشد و مسئله ای نیست. قبل از آن می گفتند که نه حتما یکی می شوند. حالا که آمده اند چون اگر کسی آمد و گفت که یکی کاندیدا باشد، معنایش این است که من هستم و تو برو. اما چون نمی توانند این را بگویند و بی ادبی و خودخواهی محسوب می شود، بنابراین می گویند همه باشند، خیلی هم خوب است و مشکلی نداریم. مقداری قضیه انتخابات از این نظر پیچیده تر و سیاسی تر از آنی است که از بیرون ديده می شود."

روزنامه اعتماد ملی چندی پيش نوشت: "اصلاح طلبان با یک مثلث وارد انتخابات می شوند. هر یک از اضلاع این مثلث دارای امتیازات و چالش هایی هستند. در حالی که یاران خاتمی از آرای او سخن می گویند، حامیان کروبی احتمال رییس جمهوری او را بیش از خاتمی می دانند و هواداران موسوی هم روی آرای خاموش بدنه جامعه تاکید می کنند."

محمد علی ابطحی می گوید: "راهی جز این نیست که برویم به سمت یک کاندیدای واحد، اما در غیر این صورت هم با بحران مواجه نخواهیم بود."

آقای ابطحی می افزايد:"برداشت من هم این نیست که این یک بحران خواهد بود، چون من این مثلث سه گانه را الان در انتخابات ریاست جمهوری خیلی برای جبهه اصلاحات قایل نیستم. قطع دارم که آقای مهندس موسوی، کاندیدای ریاست جمهوری نخواهد شد. آقای کروبی هم آن قدر چهره سیاستمدار قدرتمندی هستند که شرایط را در مجموع بررسی کنند و جبهه اصلاحات را در این شرایط برای رسیدن به پیروزی و به دست آوردن کرسی ریاست جمهوری کمک کنند."

یکی از مراحل اولیه و مهم، البته بحث تایید یا رد صلاحیت نامزدها از سوی شورای نگهبان است، اما گفته می شود که نهایتا اگر در این مراحل نتوان به اجماع رسید، آن وقت باید کار اجماع و تصميم گيری در اين زمينه را به رای دهندگان سپرد.

مطالب مرتبط