مرد محکوم به سنگسار به دار آویخته شد

در پی تبدیل حکم سنگسار عبدالله فریور به اعدام با طناب دار، وی که به جرم زنای محصنه در ساری به سنگسار محکوم شده بود، صبح روز پنجشنبه اول اسفند در زندان این شهر به دار آویخته شد.

این معلم موسیقی پنجاه ساله، در سال 1383 به اتهام داشتن روابط جنسی پیش از ازدواج با دختری که شاگرد موسیقی اش بوده است، دستگیر شد و چندی بعد به دلیل متاهل بودن در آن زمان به جرم زنای محصنه به سنگسار محکوم شد.

درخشنده نورسته، مادر عبدالله فریور در گفت وگو با بخش فارسی بی بی سی گفت که یک روز پیش از اعدام، به آنها اعلام شده که حکم آقای فریور از سنگسار به اعدام با دار تبدیل و این حکم در ساعت 6 صبح روز پنجشنبه اجرا شده است.

خانم نورسته افزود که فرزندش این دختر را به ازدواج موقت خود در آورده بوده و دلیل رابطه اش با این دختر، بیماری همسر آقای فریور بوده که امکان ارتباط جنسی را از او گرفته بود.

شادی صدر وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر در تهران در گفت وگو با بخش فارسی گفت که این نخستین بار است که حکم سنگسار به اعدام تبدیل شده است.

به گفته خانم صدر حدود 14 نفر محکوم به مرگ با مجازات سنگسار در زندان های ایران به سر می برند که با اعدام آقای فریور، نگرانی در خصوص سرنوشت این زندانیان بیشتر شده است.

طبق قانون مجازات اسلامی مجازات زنای محصنه سنگسار است که در مواردی با تحمل ضربه شلاق نیز همراه است.

مجازات سنگسار در قوانین جزایی ایران وجود دارد و در مواردی برای محکومان صادر می شود، اما مقامات قضایی ایران بارها تاکید کرده اند که این حکم سال ها است در ایران اجرا نمی شود.

با این حال سال گذشته حکم سنگسار در روستایی نزدیک شهرستان تاکستان در غرب قزوین، علی رغم دستور آقای شاهرودی به توقف اجرای حکم، اجرا شد. اجرای حکم سنگسار اعتراض شدید سازمان های داخلی و بین المللی را در پی داشت.

در لایحه جدید قانون مجازات اسلامی که به مجلس ارائه شده، تبصره ای به مجازات زنا افزوده شده است:" هرگاه اجرای حد رجم (سنگسار) مفسده داشته و باعث وهن نظام شود، با پیشنهاد دادستان مجری حكم و تأیید رئیس قوه قضاییه در صورتی كه موجب حد با بینه شرعی اثبات شده باشد، رجم تبدیل به قتل می‌شود و در غیر این صورت تبدیل به صد ضربه شلاق می‌‌گردد."

مطالب مرتبط