دو برابر شدن ذخیره سوخت اتمی همزمان با افت گسترش تاسیسات غنی سازی

تاسیسات اتمی ایران
Image caption آژانس می گوید به یافتن پاسخی قاطع در مورد ماهیت برنامه اتمی ایران نزدیک تر نشده است

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید که هرچند اخیرا از سرعت روند گسترش مرکز غنی سازی اورانیوم ایران در نطنز کاسته شده است اما ذخیره سوخت اتمی آن طی شش ماه اخیر دو برابر شده است.

به علاوه این آژانس همچون گزارش قبلی خود اذعان کرده است که علیرغم شش سال تحقیقات فشرده هنوز به پاسخ این سوال که آیا برنامه اتمی جنجال آفرین ایران کاملا صلح آمیز است نزدیکتر نشده است.

این آژانس در گزارش تازه خود درباره برنامه اتمی ایران گفت که این کشور از ماه نوامبر تاکنون شمار سانتریفوژ های خود - تجهیزاتی برای غنی سازی اورانیوم - را تنها به تعداد 136 عدد افزایش داده است به طوری که شمار سانتریفوژهای فعال ایران اکنون 3936 عدد است.

یک مقام بلندپایه سازمان ملل به خبرگزاری رویتر گفت که فرآیند نصب و عملیاتی کردن سانتریفوژها از ماه اوت گذشته تاکنون - طی شش ماه - "به طور قابل توجهی" کند شده است.

اما بنابه این گزارش ایران اعلام کرده است که ذخیره اورانیوم غنی شده آن با غلظت پایین - که برای تامین سوخت راکتورها کاربرد دارد - از 480 کیلوگرم در ماه اوت به 1010 کیلوگرم در حال حاضر رسیده است.

به گزارش رویتر علی اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس اتمی در وین گفت او هیچ افتی در روند توسعه برنامه هسته ای ایران نمی بیند زیرا "باید کل بسته را ببینید."

آمریکا در واکنش به این گزارش ایران را ترغیب کرد فعالیت های غنی سازی را کنار بگذارد و گفت خودداری ایران از دادن پاسخی سازنده به درخواست های آژانس بین المللی انرژی اتمی در ارتباط با برنامه اتمی "عمیقا نگران کننده" است.

گوردون دیوگید سخنگوی وزارت خارجه در واشنگتن به خبرنگاران گفت: "ما این گزارش را فرصت از دست رفته دیگری برای رفع نگرانی های بین المللی می دانیم."

وی افزود: "در غیاب پایبندی ایران به تعهدات اتمی بین المللی اش و شفافیت در مقابل آژانس بین المللی انرژی اتمی، جامعه بین المللی نمی تواند به این مساله اعتماد داشته باشد که برنامه اتمی ایران صرفا صلح آمیز است."

ایران برخلاف اتهامات آمریکا می گوید که برنامه اتمی اش نه برای دستیابی به ظرفیت ساخت سلاح اتمی بلکه برای تولید انرژی است.

گزارش تازه آژانس همچنین می گوید که ایران هنوز مانع تحقیقات بازرسان این آژانس در مورد ادعاهای غرب در زمینه جنبه های احتمالا تسلیحاتی برنامه اتمی ایران در گذشته می شود.

آقای سلطانیه اتهام عدم همکاری ایران با آژانس اتمی را رد کرد و گفت که کشورش به لحاظ قانونی مجبور به چنین کاری نیست.

سایر نکات گزارش آژانس درباره برنامه اتمی ایران:

  • هم اکنون 3936 سانتریفوژ در نطنز مشغول غنی سازی اورانیوم هستند
  • علاوه بر این، 1476 سانتریفوژ دیگر در مرحله خلاء یا انجام تست های خالی (به اصطلاح خشک) بدون مواد اتمی هستند و 125 سانتریفوژ دیگر نصب شده اما هنوز به کار نیافتاده است
  • ایران بازرسان را از انجام بررسی ها در راکتور آب سنگین اراک منع می کند
  • ایران به روی تاسیسات اراک گنبدی ساخته است که نظارت بر این تاسیسات از طریق ماهواره را غیرممکن می کند

محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، دو روز پیشتر این موضوع را که ایران اخیرا سانتریفوژهای خود را به تعدادی که احتمالا می توانسته افزایش نداده است، به یک "تصمیم سیاسی" نسبت داد.

آقای البرادعی به خبرنگاران گفت ایران برای شفاف کردن جنبه های نظامی احتمالی برنامه هسته ای خود با این آژانس همکاری نمی کند.

او افزود: "آنها آنچه را که شورای امنیت از ما خواسته بود به اجرا در نمی آورند. شورای امنیت از ما خواسته بود تا درباره این مساله (مطالعات مروبط به جنبه های نظامی احتمالی برنامه هسته ای) نقاط ابهام را رفع کنیم."

ایران می گوید این ادعاها بر اطلاعات جعلی استوار است و برای رفع ابهام در مورد آنها همکاری نخواهد کرد.

مطالب مرتبط