شرودر در تهران خواستار گفتگوی ایران و آمریکا شد

گرهارد شرودر
Image caption در دوره صدراعظم سابق آلمان که همزمان با دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی در ایران بود، روابط دو کشور رو به توسعه گذاشت

گرهارد شرودر صدر اعظم سابق آلمان در سفری به ایران خواستار گفتگوی مستقیم تهران و واشنگتن شده است.

آقای شرودر هنگام ورود به تهران در روز پنجشنبه گفت چنین گفتگوهایی میان دو کشور او را "بسیار خوشحال" خواهد کرد.

وی که تا اواخر 2005 صدر اعظم آلمان بود ضمن مخالفت با دستیابی ایران به سلاح های اتمی خواستار حل این پرونده از طریق مذاکره بود و بر حذف گزینه نظامی مقابل ایران تاکید داشت. ایران می گوید به دنبال سلاح های اتمی نیست.

آقای شرودر قرار است در این سفر یک مرکز عصب شناسی را که از جمله توسط پروفسور مجید سمیعی، مختصص ایرانی ساکن آلمان بنیان گذاشته شده، افتتاح کند.

پروفسور سمیعی یکی از مشهورترین جراحان مغز و اعصاب در جهان است.

گرهارد شرودر گفته است که حامل هیچ پیامی از سوی واشنگتن برای ایران نیست اما می گوید در مورد مسائل سیاسی با رهبران ایران گفتگو خواهد کرد.

وی قرار است در این سفر چهار روزه با محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران دیدار کند.

ایران پیشتر میانجیگری احتمالی آقای شرودر میان تهران و واشنگتن را رد کرده بود. وزارت امور خارجه ایران گفته است نه آلمانی ها در این باره چیزی به ایران گفته اند و نه قرار است چنین برنامه ای در دستور کار این سفر باشد.

با این حال برخی گزارش ها حاکیست که سفر آقای شرودر با اطلاع دولت آلمان و حمایت وزارت امور خارجه این کشور انجام می شود.

آلمان می گوید موضوع برنامه اتمی ایران نقش مهمی در سفر آقای شرودر خواهد داشت و او در سفر خود موضع دولت آلمان را در قبال برنامه‌ اتمی ایران آشکارتر و شفاف‌تر بیان خواهد کرد.

آلمان از ایران خواسته تا دست از غنی سازی اورانیوم بردارد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به تازگی در جریان اجلاس امنیتی مونیخ به ایران هشدار داد که در صورت به نتیجه نرسیدن تلاش های دیپلماتیک برای انصراف ایران از این موضوع، آلمان از تشدید تحریم ها علیه ایران حمایت خواهد کرد.

مطالب مرتبط