14:34 گرينويچ - پنج شنبه 19 فوريه 2009 - 01 اسفند 1387

طرح امنيت اجتماعی، موضوعی برای انتخابات؟

ابراهیم رئیسی، معاون اول قوه قضاییه ایران

معاون اول قوه قضاییه ایران گفته است که سران سه قوه در اجرای طرح امنیت اجتماعی تردید ندارند.

ابراهیم رئیسی، معاون اول قوه قضاییه ایران در جمع خبرنگاران گفته که "ممکن است در باره نحوه اجرا بحث هایی وجود داشته باشد، اما از نظر اجرای طرح، اتفاق نظر بین همه مسئولان وجود دارد."

طرح امنیت اجتماعی از اردیبهشت سال 1386 برای اجرا به نیروی انتظامی ابلاغ شد.

این طرح بخشی از طرح جامعه عفاف بود که توسط شورای انقلاب فرهنگی به تصویب رسید و مجریان آن علاوه بر نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، سپاه و بسیج بودند.

گزارش فرج بال افکن بی بی سی فارسی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، سه شنبه گذشته در یک گفت وگوی تلویزیونی، گفت:"به وزیر کشور دستور داده تا در اجرای این طرح بازنگری کنند."
صدور چنين دستوری در شرايطی که زمان اندکی تا انتخابات رياست جمهوری باقی مانده، موجب شده که برخی از وجود ارتباط بين اين دستور و تلاش های انتخاباتی سخن بگويند.

کریم ارغنده پور، روزنامه نگار در تهران در باره دستور آقای احمدی نژاد به بخش فارسی بی بی سی می گوید:" چرا این دستور در ماه های پایانی دولت نهم که در آستانه انتخابات آینده قرار دارد مطرح شده است؟"

به گفته آقای ارغنده پور، "این دستور می توانست در ماه ها و سال های زودتر مطرح شود و طبعا شائبه هایی از این دست هم مطرح نبود. از طرفی حالا امکان پیگیری آن برای دولت و در مدت باقی مانده وجود ندارد. این شائبه ها در ذهن مخاطب عمومی پرسش برانگیز است."

چنين بحثی حدود دو سال پيش و در آستانه انتخابات مجلس هشتم نيز مطرح شد. در آن زمان، غلامحسین الهام سخنگوی دولت اعلام کرد که دولت هیچ مسئولیتی در طرح امنيت اجتماعی ندارد.

اما اين اظهارات، واکنش منفی قوه قضاييه و نيروی انتظامی را به همراه داشت و چنين اظهار نظری، به عنوان اقدامی سياسی برای جلب نظر رای دهندگان قلمداد شد.
حسین اشتری، فرمانده امنیت عمومی نیروی انتظامی در پاسخ به آقای الهام گفت:"دستور اجرای طرح امنیت اجتماعی از سوی محمود احمدی نژاد به نیروی انتظامی ابلاغ شده است."

اما گذشته از ابعاد سياسی، اجرای طرح امنيت اجتماعی انتقادهای ديگری را در پی داشته است.

آقای ارغنده پور، با انتقاد از ديرهنگام بودن دستور محمود احمدی نژاد، در باره امکان عملی شدن اين دستور می گوید:"اگر ماهیت اصلی این دستور، تاکید بر حقوق شهروندی و کرامت انسانی است که اهداف والایی هم هست، چه تضمینی برای این دستور تدارک دیده شده است؟"

سعید مدنی، پژوهشگر مسایل اجتماعی در تهران نيز به بخش فارسی بی بی سی می گوید:"در طول دو سال گذشته، تخلفات آشکاری در اجرای این طرح صورت گرفت. به طور مشخص اقدامات غیر قانونی بسیاری که حقوق شهروندی را در ایران خدشه دار می کرد و بسیاری از حیثیت و حرمت انسان ها را زیر پا می گذاشت در ذیل این طرح صورت گرفت."

به گفته آقای مدنی، "مجازات های غیرقانونی مثل آویختن آفتابه به گردن 30 نفر و گرداندن آنها در شهر، ضرب و شتم مردم در ملاء عام، بسیاری رفتارهای سخیف با خانم ها از جمله بازرسی کیف دستی آنها و یا برخورد به دلیل پوشیدن مانتو تنگ و یا چکمه از جمله اين اقدامات است."

وی می گوید: "حادترین برخوردها اعدام تقریبا 35 نفر بود که فاصله دستگیری تا اعدام آنها فقط حدود یک ماه بود. علاوه بر این ها هزینه های مادی این طرح هم به گفته معاون حقوقی و مجلس نیروی انتظامی 130 میلیارد تومان بوده است."

هدف کلی طرح امنیت اجتماعی مبارزه با بدحجابی، جمع آوری معتادان، اوباشان و همین طور نظارت بر فعالیت شرکت های خصوصی اعلام شده بود، اما نیروی انتظامی در مقاطعی دامنه این کنترل را به گوشی های تلفن همراه، مدل آرایش مو، مارک لباس پسران، رنگ مانتو و روسری زنان افزایش داده است.

سعید مدنی معتقد است که "در واقع این طرح زمینه های برخورد با بخش قابل توجهی از جوانان را تشکیل می دهد، مثلا 85 درصد بازداشت شدگان طی شش ماه اول را گروه های سنی 16 تا 26 سال تشکیل می دادند."

او همچنین می گوید: "اجرای این طرح نه تنها مشکلی از جامعه ایران حل نکرد، بلکه برای خانواده هایی که فرزندانشان مورد برخورد قرار می گرفتند، مشکلات زیادی را ایجاد کرد. همین طور مردم عادی که هر روز باید در مکان های عمومی تعداد زیادی نظامی مسلح را مشاهده می کردند که هر لحظه ممکن بود با آنها برخورد کنند و در واقع امنیت روانی انسانی آنها را هم مورد تهدید قرار می داد."

در سال های گذشته، همزمان با نزديک شدن انتخابات، بحث در باره چنين موضوعاتی بالا می گرفت. پس از انتخابات هرچند اين بحث ها فروکش می کرد، اما اجرای طرح هايی مانند طرح امنيت اجتماعی همچنان ادامه می يافت. اين بار نيز بايد ديد که چنين بحث هايی تنها تا روز انتخابات جريان خواهد داشت يا برنده انتخابات، مسير ديگری را در پيش خواهد گرفت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.