14:27 گرينويچ - جمعه 20 فوريه 2009 - 02 اسفند 1387

شرودر برای صادرات گاز ایران به اروپا مذاکره می کند؟

گرهارد شرودر

در دوره صدراعظم سابق آلمان که همزمان با دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی در ایران بود، روابط دو کشور رو به توسعه گذاشت


همزمان با سفر گرهارد شرودر صدر اعظم سابق آلمان به ایران، علیرضا شیخ عطار سفیر ایران در آلمان گفته است که مهمترین محور گفتگوی آقای شرودر صادرات گاز ایران به اروپاست.

آقای شیخ عطار به تلویزیون دولتی ایران گفته است: "آقای شرودر رئیس کنسرسیوم گاز نورد استریم روسیه (انتقال دهنده گاز حوزه قفقاز به اروپا) است بنابر این به عنوان یک صاحب نظر قرار است در خصوص صادرات گاز ایران به اروپا با وزیر نفت دیدار و رایزنی کند."

ایران در چند سال اخیر تلاش کرده تا زمینه صادرات گاز به اروپا را فراهم کند و برای همین نیز سال گذشته قراردادی با سوئیس برای صادرات گاز به آن کشور امضا کرد.

تصمیم سوئیس با مخالفت آمریکا رو به رو شد. از نظر آمریکا خرید گازطبیعی ایران توسط سوئیس تلاش گروه مذاکره کننده هسته ای موسوم به (۵+۱) برای ارائه مشوق های اقتصادی به ایران را تضعیف می کند و پیام نادرستی به دولت ایران می فرستد.

گرازش رادیویی برنامه جام جهان نما

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

دولت سوئیس تاکید دارد که این قرارداد ناقض تحریم های وضع شده سازمان ملل متحد و آمریکا علیه دولت ایران نیست و سوئیس به عنوان کشوری بی طرف حق انعقاد قرارداد با ایران را دارد.

قرارداد شرکت سوئیسی "ا گ ال" با ایران ۲۵ ساله است و قرار است هرساله پنج و نیم میلیارد متر مکعب گاز طبیعی ایران به اروپا صادر شود.

سرنوشت این قرارداد هنوز روشن نیست و هیچکدام از دو طرف برنامه روشنی برای عملی کردن آن ارائه نکرده اند.

فرصت های تازه

پارس جنوبی

ایران دومین دارنده ذخایر گاز جهان است اما در حال حاضر گاز چندانی برای صادرات ندارد

البته ایران به عنوان دومین دارنده ذخایر گازی دنیا پس از روسیه، گاز چندانی برای صادرات ندارد و در حال حاضر بخش عمده ای از گاز تولیدی در داخل مصرف می شود.

ترکیه تنها مشتری گاز صادراتی ایران است ولی در چند سال اخیر ایران بارها صادرات گاز به این کشور به دلیل افزایش مصرف داخلی و افت فشار قطع شده است.

با این حال ایران امسال در پی قطع گاز طبیعی روسیه به اروپا تلاش کرد تا خود را به عنوان یک جایگزین بالقوه برای تأمین گاز اروپا مطرح کند.

این کشور بارها اعلام کرده که می تواند تامین کننده مطمئنی برای انرژی مورد نیاز اروپا باشد و آماده مذاکره با مقام های اتحادیه اروپا است.

برخی تحلیلگران مسائل ایرانی می گویند آمادگی ایران برای تامین بخشی از گاز مصرفی اروپا، می تواند به این معنا باشد که این کشور سعی دارد تا موضع خود را در گفتگوهای چند جانبه با غرب بر سر پرونده هسته ای تقویت کند.

سوای آن، روسیه در حال حاضر نقش عمده ای در تامین گاز مصرفی اروپا دارد و به عقیده کارشناسان، با توجه به روابط نزدیک آقای شرودر و ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه، بعید به نظر می رسد که صدراعظم سابق آلمان بدون در نظر گرفتن معادلات اقتصادی و سیاسی روسیه و اروپا با ایران بر سر صادرات گاز وارد مذاکره شود.

از سوی دیگر روسیه یکی از شرکای اصلی ایران به حساب می آید و دولت ایران از رویارویی اقتصادی و منطقه ای با این کشور پرهیز می کند.

در چنین شرایطی و با توجه به اینکه باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا بر گفتگو با ایران تاکید دارد، برخی صاحب نظران مسائل ایران می گویند صحنه برای یک بازی سیاسی بر سر امنیت انرژی و امنیت هسته ای آماده می شود و اگر این گفتگوها ثمربخش باشد برنامه های ایران برای صادرات گاز به اروپا واقع بینانه تر خواهد شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.