آمریکا: ایران فرصتی دیگر را از دست داده است

رابرت گیبز

آمریکا می گوید ایران فرصتی دیگر را برای حل مشکلات ناشی از برنامه هسته ای اش از دست داد.

سخنگوی کاخ سفید گفته است: "گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان می دهد که ایران با ادامه نادیده گرفتن الزامات بین المللی، فرصتی دیگر را از دست داده است".

رابرت گیبز که در یک نشست خبری سخن می گفت، افزود که جامعه بین المللی تا زمانی که ایران درخواست هایش را نپذیرد، نمی تواند مطمئن شود که برنامه هسته ای این کشور ماهیتی کاملا صلح آمیز دارد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی که روز پنجشنبه منتشر شد، گفته است که از سرعت گسترش مرکز غنی سازی اورانیوم ایران در نطنز کاسته شده، اما ذخیره سوخت اتمی تولیدی این مرکز در شش ماه اخیر به دو برابر افزایش یافته است.

آژانس در این گزارش اعلام کرده که به رغم تحقیقات شش ساله در باره برنامه اتمی ایران، به یافتن پاسخ این پرسش نزدیک تر نشده است که ماهیت این برنامه صلح آمیز است یا خیر.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به این گزارش گفته است که دولت آمریکا و متحدانش برنامه هسته ای ایران را مشکلی فوری می دانند که باید به آن رسیدگی شود و نمی توان در باره آن تأخیر کرد.

دولت ایالات متحده همواره ایران را متهم کرده است که به دنبال دستیابی به سلاح هسته ای است، در حالی که ایران می گوید دستیابی به تکنولوژی هسته ای را حق خود می داند و در دنبال کردن برنامه اتمی خود اهدافی صلح آمیز دارد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تا کنون با صدور چند قطعنامه از ایران خواسته است برنامه غنی سازی اورانیوم خود را متوقف کند.

دولت ایران تا کنون این خواسته را غیر قانونی خوانده و رد کرده است.

مطالب مرتبط