بررسی روزنامه های شنبه؛ سوم اسفند

تیتر های اول

رقابت های سیاسی بخش عمده ای از تیترهای اول روزنامه های صبح اولین روز هفته را به خود اختصاص داده است. اعتمادملی از قول غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در تیتر اول خود نوشته گذشته را تکرار نکنیم ، اعتماد در عنوان اصلی خود خبر داده که فعالیت های انتخاباتی اصلاح طلبان شدت گرفت.

روزنامه جوان نظر آیت الله مهدوی کنی را در صدر اخبار خود آورده که گفته است مردم در رقابت های انتخاباتی گم شده اند. همین موضوع با تیتر با تخریب دیگران نمی توان در انتخابات پیروز شد تیتر اول رسالت است. اما عنوان اصلی صدای عدالت نوشته ای است از فاطمه رجبی حکم اعدام خاتمی را بدهید متشرعان اجرایش کنند.

تیتر اول روزنامه مردم سالاری و حیات نو این گفته میرحسین موسوی است: نخبگان مدیون مستضعفان هستند.

ایران قدرت انحصاری آمریکا و متحدانش را شکست، به نقل از روزنامه نیویورک تایمز تیتر اول روزنامه جمهوری اسلامی است، ایران روزنامه دولت در عنوان اصلی خود این نظر زبیگنیو برژینسکی دبیر پیشین شورای امنیت ملی آمریکا را آورده که گفته است امريكا واقعيت ايران قدرتمند را پذيرفته است.

و روزنامه کیهان گزارش دادگاه منتظر الزیدی خبرنگار عراقی را در پیشانی صفحه اول خود با تیتر قتل عام یک میلیون عراقی خونم را به جوش آورد منعکس کرده است.

از میان مسائل اجتماعی افت تحصیلی نگران کننده در دانشگاه ها تیتر اول روزنامه جام جم است و تشکیل دادگاه های ويژه جوانان عنوان اول روزنامه فرهنگ آشتی.

روزنامه دنیای اقتصاد در تیتر اول خود از تصمیمات جدید برای قیمت ها خبر داده و روزنامه اقتصادی دیگر صبح تهران سرمایه، مصارف ارزی یکصد و چهل درصد بیش از پیش بینی برنامه چهارم را تیتر اول خود قرار داده است

گزيده مقالات

گزارش برادعی

در حالی که ایران روزنامه دولت ادعا کرده است محمد البرادعى براى شانزدهمين بار متوالى اعلام كرد فعاليت هسته اى ايران صلح آميز و بدون انحراف بوده است اما جام جم و کیهان گزارش مدیرکل آژانس بین الملی انرژی اتمی را تکراری و بدون هیچ مطلب تازه ای توصیف کرده اند.

کیهان در یادداشت روز خود نوشته گزارش جدیدی که از جانب دبیرخانه آژانس درباره برنامه ایران منتشر شد، توجه زیادی برنینگیخت و این کاملاً طبیعی است. جرا که این گزارش«الوداع» اوست. تکرار خسته کننده گزارش های قبلی.

سرمقاله کیهان ادعا کرده با خواندن گزارش فوریه، ناخودآگاه این احساس به آدمی دست می دهد که شاید آقای البرادعی و همکارانش یک نسخه گزارش «از قبل آماده» درباره ایران دارند که هر چند ماه یک بار فقط «خانه های خالی» آن را با اعداد و ارقام جدید پر می کنند.

ایران و بحرین

اعتماد ملی در سرمقاله ای به قلم فیاض زاهد به واکنش دولت بحرین به گفته های ناطق نوری رییس سابق مجلس اشاره کرده و آن را جسورانه خوانده و نوشته بحرين نه از منظر بين‌المللي و نه از جايگاه منطقه‌اي در سطحي نيست كه بتواند هزينه‌هاي تيرگي روابط و تزلزل در روابط دوستانه با دولت قدرتمند ايران را بپردازد. به‌نفع اين كشورها است كه بيهوده موجب افزايش تنش در روابط خود با ايران نشوند.

نویسنده سرمقاله اعتماد ملی اما از منظر داخلي گفته های آقای ناطق نوری را قابل مطالعه دانسته و نوشته این که دولت‌هاي عربي تا اين اندازه انگيزه لا‌زم براي جبهه‌گيري عليه ايران را دارند تا حدودي به سياست‌هاي خارجي دولت احمدي‌نژاد برمي‌گردد. سياست خارجي دولت احمدي‌نژاد سطح مناسبات ايران با همسايگان را كاهش، هزينه‌هاي همزيستي را افزايش و دوستان قديم را به دشمنان جديد تبديل كرد.

دولت هاشمي و خاتمي سطح همكاري‌ها به‌شدت افزايش دادند. ايران با عربستان سعودي، كويت و قطر قرارداد امنيتي امضا كرد. مقامات عالي‌رتبه اردن به ايران سفر كردند. مصر در حال بازگشايي سفارت خود در تهران بود. بحرين خود را دوست و متحد ايران مي‌دانست. اما اكنون چه شده كه شيوخ جرات شوخ طبعي مي یابند.

خودسوزی از فقر

ميکاييل جلالي در سرمقاله روزنامه صدای عدالت خودسوزي مردي در برابر مجلس را يكي از سياسي ترين خودكشي هاي تاريخ ایران دانسته و نوشته تاسف بيشتر از آن است که نمایندگان مجلس حتي لازم نديده اند تا دست كم ابراز تاسفي ديپلماتيك و رسانه اي كنند و با زبان ، مرهمي بر دلهاي سوخته از شنيدن چنين خبري بنهند. آتشي كه ظاهر آن در برابر مجلس شعله کشيد و در حقيقت باطنش در طول عمر آن مرد و عمر بسياري از مردان اين سرزمين روشن بوده است و ذره و ذره جان هاي بسياري را مي سوزاند.‏

به نوشته این مقاله آقايان لاريجاني و همفكران وي در راس مجلسي هستند كه قرار است ملجا دردهاي اين ملت باشد و ما پيشتر با انتساب مفاهيم گرانسنگي چون عقلگرا به وي، اميدوارانه وي را متمايز از هم جناحي هاي احساس گرايش مي دانستيم و منتظر بوديم اين اهل عقل، دولت نهم مستضعف دوست مستضعف پرور را قانع كنند كه (ادعاي)دوستي كافي نيست و تدبير عاقلانه و کارشناسانه در كار بايد تا مگر جانهاي بيشتري نسوزد. اميدي كه سخنان آقاي لاريجاني آخرين کورسوهايش را خاموش کرد.‏

اعتمادملی هم در مقاله ای تحلیلی به چند خودکشی ماه های اخیر اشاره کرده و نوشته خودسوزي جانبازي در مقابل بنياد شهيد و امور ايثارگران با بنزين، خودكشي كارگر كارخانه كنف در رشت با استفاده از طناب به خاطر حقوق عقب افتاده خود، و همچنين خودكشي كارمند نامه‌رسان و كارگر معدن و موارد دیگر را نمی توان فراموش کرد. آنان نه براي خودنمايي و ايفاي نقش در جايگاه بازيگر سينما بلكه از سر ناچاري و به دليل فقر مادي ومعنوي تن به اين عمل طاقت‌فرسا داده‌اند. مرگشان حامل پيامي برای دولتمردان بود.

مقاله اعتمادملی اشاره کرده اتفاقاتي كه در چند هفته اخير روي داده، زنگ خطري است براي مسوولا‌ن و دولتمردان تا در تصميم‌ها و سياست‌هايشان جانب احتياط را در نظر گيرند و به بيراهه نروند. مسلما حفظ حقوق ملت و حمايت از خواسته‌هاي قانوني آنها از هر تصميم ديگري حتي بر تقويت بسيج، به كارگيري نيروهاي مسلح به بهانه برقراري امنيت اجتماعي در شهرها و پرداخت هزينه كلا‌ن در سفرهاي استاني و كمك به مردمان كشورهاي ديگر، ارجح است.

تهدید به ترور

مدیر روزنامه کیهان در پاسخ محسن آرمین که بعد از چاپ مقاله تهدید آمیز علیه محمد خاتمی پیشنهاد کرده بود حفاظت از جان رییس جهور سابق به حسین شریعتمداری مدیر کیهان سپرده شود نوشته بهترین راه برای حفظ جان آقای خاتمی آن است که اطرافیان وی و از جمله اعضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را از نزدیک شدن به وی منع کنند.

حسین شریعتمداری با طرح این سئوال که چه کسی دومین رییس جمهور و سومین نخست وزیر را در تروری از بین برد نوشته آقایان فراموش نکرده اید که قاتل آن دو شهید بزرگوار شخصی به نام «کشمیری» بود. نبود؟! خب! کشمیری را چه کسانی به شهید رجایی معرفی کرده و نسبت به تعهد و انقلابی بودن او به آن شهید بزرگوار اطمینان صددرصد داده بودند؟! آیا می توانید انکار کنید که کشمیری را سران سازمان مجاهدین انقلاب به شهید رجائی معرفی کرده بودند؟! به یقین نمی توانید! ممکن است بگوئید «کشمیری» شما را هم فریب داده بود. بسیار خوب! می پذیریم ولی از کجا معلوم که بار دیگر دچار همان فریب نشوید؟!.

در انتهای یادداشت مدیر کیهان آمده حالا متوجه شدید که چرا کیهان دغدغه دارد و چرا پیشنهاد می کند تیم حفاظت آقای خاتمی هرگز نباید اجازه دهد برخی از مدعیان به ظاهر سینه چاک آقای خاتمی بدون بازرسی دقیق بدنی به ایشان نزدیک شوند؟!

گزارش سیاسی

روزنامه مردم سالاری در سرمقاله خود در همین باره نوشته چند شب پيش اعلا م شد که رئيس جمهور در يک برنامه تلويزيوني و راديويي به مردم گزارش مي دهد و اين اتفاق افتاد و همه به دنبال شنيدن پاسخ سوالات خود چشم به تلويزيون دوختند يا گوشي به راديو سپردند، اما هر چه بيشتر منتظر ماندند کمتر پاسخ سوالات خود را در سخنان رئيس جمهور يافتند، ظاهرا هدف اصلي اين برنامه پاسخ سياسي به دو مطلب بود يکي پاسخ به ديوان محاسبات و اظهارات ديوان در مورد سرنوشت يک ميليارد دلار در سال 85 و ديگري هم پاسخ به سرمقاله يک روزنامه اصولگرا در روز دوشنبه گذشته و انتقادات نويسنده به سخنراني رئيس جمهور در 22 بهمن. هر دو مساله از جنسي غير از جنس دغدغه ها وسوالات مردم بود.

به نوشته میزرا بابا مطهری نژاد مردم ديدند سوالات و دغدغه ها همچنان بي پاسخ برجاي ماندند وتورم و بيکاري چهره خشن و بي رحم خود را همچنان گستاخانه تر از قبل بر زندگي مردم تحميل مي کند. حال که آهسته، آهسته، پيدا و پنهان کشور وارد فضاي انتخاباتي براي انتخاب دهم رياست جمهوري مي شود نامزدهاي بالقوه و بالفعل و طرفداران حزبي و گروهي و آزاد آنها، بهترست به فکر معیشت مردم باشند.

مقایسه

رسالت در سرمقاله خود دو پرونده سقوط هواپیما را با هم مقایسه کرده یکی هواپیمای پان آمریکن که در لاكربي منفجر شد و یکی هواپیمائی ایران که در پایان جنگ ایران و عراق در خليج‌فارس توسط موشک شلیک شده.

کاظم انبارلوئی با اشاره به این که آمریکائی ها سرانجام توانستند یک میلیارد دلار خسارت هواپیمای منفجر شده و غرامت جان سرنشینان آن هواپیما را از لیبی بگیرند پرسیده چرا ایران در مقابل همان حادثه فقط توانست شصت میلیون دلار غرامت بگیرد. جان بيش از 300 نفر از هموطنان ما را در قبال همین مقدار معاوضه شده است.