اخبار ضد و نقیض از ممنوعیت ورود شناورهای ایرانی به آب های بحرین

نقشه بحرین
Image caption بحرین در پی رفراندومی که با همکاری ایران و سازمان ملل برگزار شد استقلال یافت

یک مقام بحرینی اخبار مربوط به ممنوعیت ورود کشتی های ایرانی به آب های بحرین را رد کرده است.

جواد فیروز، از اعضای مجلس بحرین به بخش فارسی بی بی سی گفت که گرچه یکی از روزنامه های محلی چنین خبری را منتشر کرده اما این اخبار قابل تایید نیست.

برخی از رسانه ها روز شنبه سوم اسفند گزارش داده بودند که بحرین در اعتراض به اظهارات یک مقام ایرانی درباره این کشور، روز جمعه به کشتی‌های ایرانی اجازه ورود به آب‌های ساحلی‌اش را نداده است.

خبرگزاری آلمان هم از قول یکی از مقام‌های بحرین که نامش فاش نشده، گزارش داد که از شناورهای ایرانی خواسته شد تا زمانی که به آنها اجازه داده نشده است وارد آب‌های سرزمینی بحرین وارد نشوند.

تاکنون هیچیک از مقام های دولتی بحرین این گزارش ها را تایید با تکذیب نکرده اند.

سردی در روابط ایران و بحرین

به دنبال سخنرانی علی اکبر ناطق نوری، رئیس پیشین مجلس ایران درباره بحرین، مقام های این کشور به اظهارات او اعتراض کردند.

آقای ناطق نوری در جریان یک سخنرانی در مشهد که به مناسبت پیروی انقلاب اسلامی ایراد شد،گفته بود که بحرین پیش از پیروزی انقلاب بخشی از ایران بوده و به عنوان "استان چهاردهم کشور" محسوب می‌شده‌ و در مجلس ایران هم نماینده داشته است.

رسانه های منطقه گفته های آقای ناطق نوری را نشانه ای از نیت ایران برای بازپس گیری مالکیت این کشور قلمداد کردند و نسبت به آن هشدار دادند اما وزارت امور خارجه ایران این تلقی از سخنان آقای ناطق نوری را رد و اعلام کرد که روابط ایران و بحرین رو به پیشرفت دارد و نباید با چنین برداشت هایی تحت تاثیر قرار گیرد.

به دنبال اظهارات آقای ناطق نوری، برخی از رسانه ها گزارش دادند که بحرین مذاکرات با ایران برای واردات گاز از این کشور را به دلیل خشم از سر اظهارات رئیس اسبق مجلس ایران، متوقف کرده است اما نماینده پارلمان بحرین در گفت و گو با بی بی سی فارسی گفت که هنوز در بحرین تصمیم رسمی در این باره اتخاذ نشده است.

او گفت که وزیر نفت و گاز بحرین از "احتمال" توقف مذاکرات سخن گفته است.

به گفته آقای فیروز فعالان سیاسی بحرین دولت این کشور را تحت فشار قرار دادند تا با وارد کردن فشار به ایران مانع از تکرار چنین اظهارتی از سوی مقام های سابق و فعلی ایران درباره بحرین شود.

ایران که در دوره های مختلفی از تاریخ بر بحرین تسلط داشته در سال ۱۳۵۰ با میانجیگری سازمان ملل متحد و در پی رفراندومی با نظارت این سازمان به مالکیت بر آن پایان داد و استقلال بحرین را به رسمیت شناخت.

آقای فیروز گفت که این نگرانی در بحرین وجود دارد که ادعایی حاکمیت ایران بر بحرین دوباره مطرح شود.

تاکید ایران بر استقلال بحرین

اما وزارت امور خارجه ایران استنباط رسانه های عربی را از سخنان آقای ناطق نوری منبی بر دخالت ایران در امور بحرین و نقض حاکمیت این کشور را رد و اعلام کرده که روابط ایران و بحرین رو به پیشرفت دارد و نباید با چنین برداشت هایی تحت تاثیر قرار گیرد.

سفیر ایران در بحرین هم به خبرگزاری رسمی این کشور گفته است که ایران به حاکمیت و استقلال پادشاهی بحرین احترام می‌گذارد و سطح روابط دوکشور ایران و بحرین در عرصه های مختلف در بهترین سطح قرار دارد.

اما نماینده پارلمان بحرین گفت که تاکید وزارت امور خارجه ایران بر استقلال بحرین پس از اظهارات آقای ناطق نوری با تاخیر چند روزه انجام شد و مواضع پیشین برخی از مسولان فعلی و پیشین ایران و برخی از روزنامه نگارن این کشور باعث حساسیت بحرین به گفته های آقای ناطق نوری شد.

حسین شریعتمداری، مدیر این روزنامه در تاریخ هجدهم تیر ۱۳۸۶ در سرمقاله ای نوشت که " امروزه اصلی ترین خواسته مردم بحرین بازگشت این استان جدا شده از ایران به سرزمین اصلی و مادری آن، یعنی ایران اسلامی است و بدیهی است که این حق مسلم ایران و مردم استان جدا شده آن نباید و نمی تواند نادیده گرفته شود."

از آنجا که حسین شریعتمداری به عنوان نماینده رهبر ایران در روزنامه کیهان مسئولیت دارد، اظهار نظر او از سوی عده ای در بحرین به عنوان نظر رسمی ایران قلمداد و با واکنش مقام های بحرینی و نظاهرات اعتراض آمیز رو به رو شد.

با اوجگیری این اعتراض ها در بحرین منوچهر متکی، وزیر امورخارجه ایران به بحرین سفر کرد.

پیش از ورود آقای متکی به بحرین، صدها تظاهرکننده در مقابل سفارتخانه ایران در روستای سقیه در اطراف منامه پایتخت بحرین، گردآمدند و با سردادن شعار، خواهان تعطیل این سفارتخانه و اخراج سفیر ایران شده بودند.

حدود شش ماه پس از انتشار این سرمقاله، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران سفری چند ساعته به منامه پایتخت بحرین انجام داد که باعث بازگشت آرامش به روابط دو کشور شد.

مطالب مرتبط