ایران از تمایل آلمان به میانجیگری خبر داد

سفرای ایران و آلمان، عکس از خبرگزاری مهر
Image caption علیرضا شیخ عطار (سمت راست) و سفیر آلمان در تهران

همزمان با سفر گرهارد شرورد، صدراعظم سابق آلمان به ایران، علیرضا شیخ عطار، سفیر ایران در آلمان گفته است که آلمان علاقه‌مند به حل مسائل ایران و آمریکا و مایل به ایفای نقش مثبت در این زمینه است.

آقای شیخ عطار به خبرنگاران در تهران گفته است که هر کشوری که قرار باشد وارد حل مسائل بین ایران و آمریکا شود باید طرح مشخصی ارائه کند.

ایران پیش از این میانجیگری دیگر کشورها را در رابطه با مسائل این کشور با آمریکا رد کرده بود.

حسن قشفاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اواسط ابان ماه امسال، در واکنش به پیشنهاد ترکیه برای میانجیگری، گفته بود مسائل ایران و آمریکا فراتر از مباحث معمولی و سیاسی دو کشور است که با میانجیگری کشوری ولو با حسن نیت قابل حل و فصل باشد.

آقای قشقاوی گفته بود اصولا پیچیدگی روابط ایران و آمریکا بیش از آن است که با کمک کشور دیگری قابل حل باشد.

شرودر خواستار مذاکره ایران و آمریکا شد

با این حال اینک مقام های ایران به شکل تلویحی به نقش گرهارد شرورد صدر اعظم سابق آلمان در بهبود روابط ایران با غرب اشاره کرده و ابراز امیدواری کرده اند که آقای او تصویری دقیقی از ایران ارائه کند.

صدر اعظم سابق آلمان در آغاز سفرش به ایران خواستار گفت و گوی مستقیم تهران و واشنگتن شد و اظهار داشت چنین گفت و گوهایی او را "بسیار خوشحال" خواهد کرد.

آقای شرودر در عین حال گفته که حامل هیچ پیامی از سوی آمریکا برای ایران نیست اما اعلام کرده که در مورد مسائل سیاسی با رهبران ایران گفت و گو خواهد کرد.

گرهارد شرودر در دوران صدراعظمی اش یکی از مخالفان جدی حمله آمریکا به ایران بود و با همراهی فرانسه و بریتانیا، و اعزام وزیران خارجه این سه کشور، گفت و گوی ایران و اروپا را بر سر موضوع اتمی ایران سامان داد.

او در سال آخر دوره صدارتش پس از آنکه جورج بوش از اقدام نظامی به عنوان آخرین راه‌حل برای متقاعد کردن ایران به توقف برنامه های اتمی اش سخن گفت، به این اظهارات واکنش نشان داد و گفت بیایید اقدام نظامی را از روی میز برداریم. "ما دیدم که این اقدام تاثیرگذار نیست."

سفر آقای شرودر به ایران با اطلاع دولت آلمان و حمایت وزارت امور خارجه این کشور انجام می شود.

آلمان می گوید موضوع برنامه اتمی ایران نقش مهمی در سفر آقای شرودر خواهد داشت و او در سفر خود موضع دولت آلمان را در قبال برنامه‌ اتمی ایران آشکارتر و شفاف‌تر بیان خواهد کرد.

قرار است آقای شرودر در جریان سفر به تهران با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری و منوچهر متکی وزیر امور خارجه این کشور هم دیدار کند.

مطالب مرتبط