ایران 'پیشنهاد پشت پرده به غرب' را تکذیب کرد

سرباز بریتانیایی در عراق
Image caption بریتانیا شریک اصلی آمریکا در حمله نیروهای ائتلافی به عراق بود

ایران ادعای یک مقام ارشد بریتانیایی دایر بر اینکه در سال 2005 طی پیشنهادهای پشت پرده به غرب تلاش کرده بود در مقابل قطع فشار بر سر برنامه اتمی، خشونت ها علیه نیروهای بریتانیا در عراق را متوقف کند، تکذیب کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، حسن قشقاوی سخنگوی وزارت خارجه ایران روز شنبه در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد این اظهارات که در مصاحبه با بی بی سی مطرح شده بود تاکید کرد که مقام های جمهوری اسلامی در گذشته بارها اتهام دخالت در حملات علیه نیروهای آمریکایی و بریتانیایی در عراق را رد کرده اند.

جان سورز (John Sawers)، نماینده بریتانیا در سازمان ملل متحد، در یک برنامه مستند که شنبه ۲۱ فوریه از شبکه 2 تلویزیون بی بی سی پخش شد، از گفتگوهای پشت پرده بین ایران و غرب سخن گفت.

وی گفت پیشنهادهای ایران در سال 2005 یعنی هنگامی که حمله به سربازان بریتانیایی و آمریکایی در عراق با بمب هایی که در کنار جاده کارگذاشته شده بود به اوج خود رسیده بود، مطرح شد.

اما سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: "جمهوری اسلامی ایران از ابتدای شروع جنگ در افغانستان و عراق برای بازگشت صلح و ثبات و ایجاد آرامش در این کشورها فعالیت داشته و در این زمینه‌ گفت‌وگوها و همکاری‌های منظمی را با نیروهای بین‌المللی داشته است."

او افزود "... هم‌چنین مسوولان ارشد کشورمان به دفعات اظهار کرده‌اند که ایران هیچ‌گونه دخالتی در حملات داخلی علیه نیروهای آمریکایی و انگلیسی نداشته و هیچ قرائن و شواهدی نیز بر این ادعاهای بی‌اساس وجود ندارد."

جان سورز در برنامه بی بی سی می گوید نه تنها ایران به طور خصوصی به دخالت خود در حملات با بمب اذعان کرده بود، حتی پیشنهاد کرده بود در برابر پایان دادن به این حملات، غرب از مخالفت با برنامه غنی سازی اورانیوم ایران دست بردارد.

وی می گوید دولت بریتانیا این پیشنهاد را که در جریان یک مذاکره غیر رسمی در هتلی در لندن عنوان شده بود، نپذیرفته بود.

Image caption در فیلم مستند نماینده بریتانیا در سازمان ملل متحد در باره 'گفتگوهای پشت پرده ایران و غرب' صحبت می کند

آقای سورز در این باره به بی بی سی می گوید: "ایرانیانی بودند که به لندن می آمدند و پیشنهاد صرف چای در یک هتل را می دادند. آنان همین کار را در پاریس و برلین هم می کنند (می کردند) . بعدا ما یادداشت هایی را که داشتیم با هم مقایسه می کردیم."

او می افزاید: " ایرانی ها می خواستند با ما به توافقی برسند که بر اساس آن به کشتن نیروهای ما در عراق پایان دهند و در عوض مجاز باشند که برنامه هسته ای خود را دنبال کنند. آنها می گفتند ما به کشته شدن شما در عراق و تضعیف روند سیاسی عراق پایان می دهیم، شما هم به ما اجازه دهید برنامه هسته ای مان را بدون مزاحمت دنبال کنیم."

دولت بریتانیا این پیشنهاد را نپذیرفت و اندکی بعد ایران برنامه غنی سازی هسته ای را از سر گرفت.

در ادامه برنامه بی بی سی، به این موضوع پرداخته می شود که این ماجرا تنها یک مورد از الگوی معاملات پشت پرده با ایرانی هاست که به نظر می رسد سابقه آن به سال 2001 برمی گردد.

آگاهی از این تماس ها در نتیجه مصاحبه با مقامات ایرانی و آمریکایی پس از حملات 11 سپتامبر است.

این اطلاعات نشان می دهد ایران برای سرنگون کردن طالبان و اخراج القاعده از افغانستان، همکاری نزدیکی با آمریکا داشته و حتی دو کشور برای تعیین دقیق هدف های نظامی جهت بمباران، اطلاعات محرمانه را فراهم می آوردند.

مطالب مرتبط