انتقاد صریح گرهارد شرودر از انکار هولوکاست

احمدی نژاد و شرودر - عکس از ایسنا
Image caption انتقادات آقای شرودر در مورد هولوکاست مستقیما متوجه محمود احمدی نژاد بود

گرهارد شرودر، صدر اعظم سابق آلمان، با استفاده از فرصت دیدار خود با مقام های ایرانی انکار هولوکاست یا قتل عام یهودیان در جریان جنگ جهانی دوم را صریحا مورد انتقاد قرار داده است.

هرچند آقای شرودر دیگر دارای مقام رسمی در آلمان نیست و به طور خصوصی به تهران سفر کرده است، اما گفته می شود وی با تایید و حمایت دولت آلمان این سفر را انجام می دهد.

وی روز شنبه با مقام های ارشد ایرانی از جمله محمودی احمدی نژاد رئیس جمهوری، علی لاریجانی رئیس مجلس و علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلح نظام دیدار کرد.

با این حال او سخنان انتقادآمیز خود را نه در دیدار با مقام های بلندپایه بلکه در گفتگو با اعضای اتاق صنایع و بازرگانی ایران مطرح کرد.

وی گفت "هولوکاست یک واقعیت تاریخی است و انکار این جنایت بی سابقه معنی ندارد" و افزود که یک قدرت منطقه ای باید به واقعیت ها اذعان کند.

بنابه گزارش ها وی همچنین گفت: "ایران اگر می خواهد به عنوان یک قدرت منطقه ای جدی گرفته شود باید مسئولیت پذیرفته و به مقررات بین المللی احترام بگذارد."

این ظاهرا اشاره ای به خودداری از تن دادن به خواسته های شورای امنیت سازمان ملل متحد است که خواستار تعلیق غنی سازی اورانیوم توسط ایران شده است.

محمود احمدی نژاد بارها با زیر سوال بردن هولوکاست و در مواردی به کار بردن اصطلاحاتی چون "افسانه" در مورد این واقعه باعث خشم قدرت های جهانی شده است.

به گزارش خبرگزاری آلمانی "دی دی پی" آقای شرودر ضمن اذعان به منافع امنیتی ایران خواستار تضمین امنیت اسرائیل توسط این کشور شد و گفت این تنها راه برای ممکن کردن صلح میان اسرائیل و فلسطینی هاست.

وی روز پنجشنبه برای دیداری چهار روزه از جمله برای افتتاح یک مرکز مغز و اعصاب وارد تهران شد.

ایران و آمریکا

وی که تا اواخر سال 2005 صدر اعظم آلمان بود اظهار نظر کرد که به عقیده او حل مناقشه مربوط به برنامه اتمی ایران از طریق مذاکرات مستقیم میان ایران و آمریکا ممکن خواهد شد و اینکه این گفتگوها باید "در سطح بالای سیاسی" انجام شود.

آقای شرودر در جریان ملاقات با علی اکبر هاشمی رفسنجانی گفت که مسائل جاری منطقه ای بدون "همکاری آمریکا و ایران" حل نخواهد شد.

دولت تازه آمریکا تحت هدایت باراک اوباما می گوید که گشایش باب گفتگو با ایران در مورد برنامه اتمی را در دستور کار دارد با این حال می گوید هنور درحال کار به روی جزئیات چنین سیاستی است.

به گزارش خبرگزاری مهر آقای شرودر این موضع گیری دولت اوباما را "فرصتی خوب برای ایران" خواند.

به گزارش "دی دی پی" آقای شرودر ضمن تاکید بر حق ایران برای استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای گفت: "با این حال به همین اندازه روشن است که هیچ کشور دیگری نباید به لیست کشورهایی که دارای سلاح اتمی هستند اضافه شود."

ایران می گوید برنامه اتمی اش صلح آمیز است و اینکه به دنبال سلاح های هسته ای نیست.

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران در دیدار با آقای شرورد گفت: "ایران مقررات بین المللی را رعایت کرده است و محروم کردن ایران از فناوری و انرژی هسته ای برای مقاصد صلح آمیز غیرممکن است."

آقای شرودر در زمان صدارت خود ضمن مخالفت با دستیابی ایران به سلاح های اتمی همواره خواستار حل این پرونده از طریق مذاکره بود و بر حذف گزینه نظامی مقابل ایران تاکید داشت.

ایران پیشتر میانجیگری احتمالی آقای شرودر میان تهران و واشنگتن را رد کرده بود. وزارت امور خارجه ایران گفته است نه آلمانی ها در این باره چیزی به ایران گفته اند و نه قرار است چنین برنامه ای در دستور کار این سفر باشد.

با این حال برخی گزارش ها حاکیست که سفر آقای شرودر با اطلاع دولت آلمان و حمایت وزارت امور خارجه این کشور انجام می شود.

مطالب مرتبط