16:55 گرينويچ - 22 فوريه 2009 - 04 اسفند 1387

نیروگاه اتمی بوشهر چهارشنبه 'پیش راه اندازی می شود'

قرار داد احداث نیروگاه اتمی بوشهردر آبان سال ۱۳۵۳ با شرکت آلمانی زیمنس بسته شده بود

سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرده است که چهارشنبه هفتم اسفند، نیروگاه اتمی بوشهر "پیش راه اندازی" می شود.

محسن دلاویز، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که "پیش‌راه‌اندازی" نیروگاه اتمی بوشهر با حضور سرگئی کرینکو، رئیس سازمان انرژی اتمی روسیه و غلامرضا آقا زاده همتای ایرانی او، روز چهارشنبه در بوشهر انجام می شود.

مقام های ایرانی درباره اینکه در "پیش راه اندازی" نیروگاه بوشهر چه عملی قرار است انجام شود، توضیحی نداده اند اما به نظر می رسد از روز چهارشنبه شبیه سازی تولید برق و آزمایش بخش های مختلف در نیروگاه بوشهر آغاز خواهد شد تا در صورتی که این مرحله با موفقیت انجام شود، سوخت اتمی وارد نیروگاه شود.

روسیه از دسامبر ۲۰۰۷ تحویل سوخت اتمی به نیروگاه بوشهر را آغاز کرد.

گفتگو با رضا تقی زاده کارشناس انرژی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


عرضه‌ سوخت بر اساس توافقنامه بین دولت روسیه و ایران و تحت کنترل آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام می شود و کارشناسان ورود سوخت به نیروگاه اتمی بوشهر را آغاز مرحله نهایی ساخت این نیروگاه عنوان کرده بودند.

قرار داد احداث دو واحد نیروگاه اتمی آب سبک هر کدام با قدرت حدود یک هزار و ۲۹۰ مگاوات در آبان ماه سال ۱۳۵۳ با شرکت آلمانی "کرافت ورک اونیون" که از شرکت های تابعه "زیمنس" بود، منعقد شد، اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی، کار ساخت هر دو واحد نیروگاه متوقف شد.

۱۴ سال بعد، در زمان ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی، قرارداد تکمیل نیروگاه برق هسته ای بوشهر به مبلغ اولیه ۸۰۰ میلیون دلار بین دو دولت ایران و روسیه امضا شد و تا به امروز بیش از یک میلیارد دلار برای ایران هزینه مستقیم دربر داشته است.

این واحد قرار بود چهار سال پس از آغاز عملیات اجرایی آن به بهره برداری برسد. اگرچه دشواری های فنی، از جمله ضرورت تلفیق طراحی اولیه راکتور - که توسط زیمنس آلمان انجام شده بود - با تکنولوژی روسی تاکنون به میزان قابل ملاحظه ای مانع پیشبرد به موقع عملیات اجرایی شد، ولی در عمل، دلایل سیاسی همواره نقشی مهمتر ازعلت های فنی در طولانی شدن زمان تکمیل طرح و راه اندازی آن داشته است.

کارشناسان می گویند که طولانی شدن روند ساخت نیروگاه اتمی بوشهر، ضرر اقتصادی قابل توجهی به ایران وارد کرده است.

در حالی که ایران و روسیه می گویند که آماده بهره برداری از واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر می شوند، سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرده که به جای تکمیل واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر، دو نیروگاه جدید هزار مگاواتی در این شهر تاسیس می کند.

گرچه در حدود ۶۰ درصد از واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر پیش از پیروزی انقلاب اسلامی توسط متخصصان آلمانی ساخته شده است اما ایران می گوید که با توجه به بررسی های کارشناسی، احداث واحد های جدید توجیه فنی و اقتصادی بیشتری دارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.