17:50 گرينويچ - دوشنبه 23 فوريه 2009 - 05 اسفند 1387

وزیر کشور ایران با پیام محمود احمدی نژاد عازم بحرین شد

بحرین در پی رفراندومی که با همکاری ایران و سازمان ملل برگزار شد استقلال یافت

صادق محصولی، وزیر کشور ایران با پیام کتبی محمود احمدی نژاد برای پادشاه بحرین، عازم این کشور شده است.

سفر آقای محصولی به بحرین یک روزه است و مهمترین هدف آن دیدار و گفت و گو با پادشاه بحرین و ابلاغ پیام رئیس جمهوری ایران عنوان شده است.

وب سایت وزارت کشور ایران خبر داده که آقای محصولی در اجلاس بین المللی امنیتی بحرین نیز شرکت خواهد کرد.

آقای محصولی گفته است که دیدارها و رفت و آمدهایی در جهت افزایش همکاریها و ایجاد وفاق و برادری بین کشورها حاشیه خلیج فارس در حال انجام است.

گفتگو با مرتضی فیروزی، کارشناس مسایل بین الملل

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

سفر یک روزه وزیر کشور ایران به بحرین در موقعیتی انجام می شود که روابط دو کشور بر اثر سخنرانی یک مقام ایرانی و اشاره او به تاریخ روابط ایران و بحرین به سردی گراییده است.

علی اکبر ناطق نوری که از مشاوران رهبر ایران و رئیس سابق مجلس این کشور است، در سخنانی به مناسبت سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، ضمن اشاره به سابقه تاریخی روابط کشورش با بحرین گفته بود این کشور بخشی از ایران بوده و به عنوان "استان چهاردهم کشور" محسوب می‌شده‌ و در مجلس شورای ملی هم نماینده داشته است.

صادق محصولی

ساعاتی پیش از سفر وزیر کشور ایران به بحرین دو مقام ایرانی از احترام ایران به حاکمیت بحرین سخن گفته بودند

در واکنش به این اظهارات، دولت بحرین با احضار سفیر ایران در منامه به گفته های آقای ناطق نوری اعتراض کرد و شیخ راشد بن عبدالله الخلیفه، وزیر کشور بحرین این سخنان را غیرمسئولانه خواند و اعلام کرد در ادامه مذاکرات با ایران برای خرید گاز، احتمال دارد تجدید نظر کند.

با این همه آقای ناطق نوری چهارم اسفند به تلویزیون عرب زبان الجزیره گفت که آنچه درباره بحرین بیان کرده به شکلی نادرست درک شده چون او درصدد یک مقایسه تاریخی بین دوران حکومت قاجار و پهلوی با دوران جمهوری اسلامی ایران بوده است.

رئیس پیشین مجلس ایران از اینکه "یک بررسی تاریخی نگرانی برخی کشورهای عربی همسایه بخصوص بحرین را بر انگیخته ابراز تاسف کرده و گفته که ایران برای حاکمیت بحرین و همه کشورهای عربی احترام قائل است.

شورای همکاری خلیج فارس روز جمعه چهارم اسفند، خواستار محکومیت اظهارات علی اکبر ناطق نوری، رئیس پیشین مجلس ایران درباره بحرین شده بود.

روز شنبه ساعاتی پیش از سفر وزیر کشور ایران به بحرین دو مقام ایرانی از ابراز علاقه کشورشان به روابط دوستانه با بحرین خبر داده اند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران روز دوشنبه پنجم اسفند در صحن علنی مجلس گفت که ایران، بحرین را دوست و همسایه مورد احترام خود می داند.

آقای لاریجانی یک روز پیش از این هم در گفت و گوی تلفنی با رئیس مجلس بحرین از او برای سفر به تهران و شرکت در اجلاس پارلمانی درباره تحولات خاورمیانه دعوت کرد.

همزمان با اظهارا آقای لاریجانی در مجلس، حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم مناسبات ایران بحرین را رو به پیشرفت خوانده و از گفت و گوی تلفنی وزیران خارجه دو کشور خبر داده است.

تابستان سال گذشته خورشیدی نیز پس از انتشار سرمقاله ای در روزنامه کیهان که بحرین را استان جدا شده ایران خواند و مهمترین خواسته شهروندان بحرینی را بازگشت این سرزمین به ایران توصیف کرد، مقام های بحرینی به این سرمقاله واکنش نشان دادند و تظاهرات اعتراض آمیز علیه ایران در مقابل سفارت این کشور در منامه برگزار شد.

با ادامه تنش در روابط دو کشور، منوچهر متکی با پیام محمود احمدی نژاد به بحرین سفر کرد اما روابط دو کشور تا سفر چند ساعته رئیس جمهوری ایران، همچنان سرد باقی ماند.

ایران که در دوره های مختلفی از تاریخ بر بحرین تسلط داشته در سال ۱۳۵۰ با میانجیگری سازمان ملل متحد و در پی رفراندومی با نظارت این سازمان به مالکیت بر آن پایان داد و استقلال بحرین را به رسمیت شناخت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.