مذاکره سفیران ایران و آمریکا در کابل تکذیب شد

حسن قشقاوی، عکس از ایسنا

ایران گزارش برخی از رسانه های این کشور مبنی بر مذاکره سفیران ایران و آمریکا در کابل را رد کرده است.

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز دوشنبه پنجم اسفند در کنفرانس خبری در تهران گفت که هیچ مذاکره‌ آشکار یا پنهانی بین سفیران ایران و آمریکا در کابل صورت نگرفته است.

برخی از رسانه ها از جمله روزنامه های تهران در روزهای اخیر از قول هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا از دیدار و گفت و گوی سفیران ایران و آمریکا در افغانستان خبر داده بودند.

انتشار این خبر که همزمان با سفر پرویز داوودی، معاون اول رئیس جمهوری ایران به افغانستان صورت گرفت احتمال آغاز تماس های ایران و آمریکا را در افغانستان افزایش داد اما اینک وزارت امور خارجه ایران اخبار مربوط به چنین دیداری را تکذیب کرده است.

ه آقای قشقاوی گفت که کشورش مذاکراتی در مورد استفاده آمریکا از خاک ایران برای انتقال سلاح و نیرو به افغانستان نداشته و ایران معتقد است مسائل افغانستان راه حل نظامی ندارد.

به گفته آقای قشقاوی "اگر بنا بود راه حل نظامی در افغانستان به نتیجه برسد این همه لشکر کشی تاکنون به نتیجه می‌رسید."

دعوت ایتالیا از ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در این کنفرانس خبری به علاقه کشورش برای کمک به ثبات در افغانستان اشاره کرد و گفت که ایتالیا به عنوان از ایران نیز برای شرکت در نشستی درباره مسائل افغانستان که در حاشیه نشست جی ۸ برگزار می شود، دعوت کرده است.

به گفته آقای قشقاوی، ایران هنوز نمی داند چه طرح جدیدی برای ثبات در افغانستان از سوی کشورهای شرکت کننده در این اجلاس وجود دارد اما با این وجود با "نظر مثبت" در حال بررسی حضور منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران در نشست افغانستان در ایتالیا است.

وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه بار دیگر اعلام کردکه حامی صلح، ثبات و امنیت در افغانستان است و از هر گونه طرحی که بتواند کاهش افراط‌ گرایی، قاچاق مواد مخدر و توسعه و عمران افغانستان را در پی داشته باشد استقبال می‌کند.

به تازگی یاپ د هوپ شفر، دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی - ناتو - از ایران خواسته بود در حل مسائل افغاستان به این کشور کمک کند.

ایران هم اعلام کرده است که اگر سازمان ناتو خواستار همکاری ایران در حل مسائل افغانستان است، باید چگونگی این همکاری مشخص شود.

ناتو درباره اینکه همکاری ایران با این نیرو در چه زمینه هایی می تواند باشد، توضیحی نداده اما همایون حمیدزاده، سخنگوی دولت افغانستان گفته که همکاری ایران می تواند شامل همکاری با ناتو برای انتقال نیرو و سلاح به افغانستان باشد.

رد احتمال همکاری ایران با ناتو؟

با این حال معلوم نیست اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره "ناکارآمدی راه حل نظامی در افغانستان" به معنی رد احتمال همکاری ایران و ناتو در زمینه غیر نظامی است یا خیر؟

Image caption عضو هیات نمایندگی آمریکا در سازمان ملل در مستندی که از شبکه دوم بی بی سی پخش شد از همکاری وسیع ایران با نیروهای ائتلاف برای سرنگونی طالبان پس از حملات یازدهم سپتامبر سخن گفت

پیش از این فدا حسین مالکی، سفیر ایران در کابل گفته بود که باید چارچوب درخواست هایی که اخیرا از سوی مطرح شده است مشخص باشد.

به گفته سفیر ایران در کابل، زمانی که جامعه بین المللی پذیرفت که ناتو و کشورهای غرب وارد افغانستان بشوند، برای این بود که با دو موضوع بسیار مهم مبارزه شود: یکی تروریسم و دیگری مواد مخدر، بعد از هفت سال شما می بینید که (ناتو و کشورهای غربی) در هر دو موضوع ناکام مانده اند.

ایران از کشورهایی است که در تحولات سه دهه گذشته افغانستان به نحوی نقش داشته است و در حال حاضر هم به گفته مقام های هر دو کشور روابط افغانستان و ایران "دوستانه" است.

اخیرا "هیلاری مان" عضو هیات نمایندگی آمریکا در سازمان ملل در دوره ریاست جمهوری جورج بوش، در مستندی که به تازگی از شبکه دوم بی بی سی درباره روابط ایران و غرب پخش شد، از همکاری گسترده ایران با آمریکا و نیروهای ائتلاف برای سرنگونی طالبان در افغانستان پس از حملات یازدهم سپتامبر خبر داد.

به گفته خانم مان، اطلاعاتی که ایران درباره افغانستان در اختیار نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا قرار داد، به استراتژی نظامی ایالات متحده در افغانستان تبدیل شد.

ایران پس از سرنگونی افغانستان نیز از رهبری حامد کرزای در این کشور حمایت و همزمان نیز سعی کرد در بازار افغانستان جایگاه خوبی به دست آورد و از لحاظ سیاسی نیز حضورش را حفظ کند.

مطالب مرتبط