ایران به گفتگوهای افغانستان دعوت می شود

منوچهر متکی
Image caption منوچهر متکی با همتای ایتالیایی خود درباره شرکت در اجلاس بین المللی افغانستان گفتگو کرده است

فرانکو فراتینی، وزیر خارجه ایتالیا می گوید در حال بررسی دعوت از ایران برای شرکت در اجلاس گروه هشت درباره افغانستان است.

آقای فراتینی گفت این هفته در سفر به واشنگتن با هیلاری کلینتون درباره شرکت ایران در این اجلاس بین المللی که اواخر ماه ژوئن در ایتالیا برگزار می شود، گفتگو خواهد کرد.

علاوه بر اعضای گروه هشت، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، چین، هند و ترکیه نیز به این اجلاس دعوت شده اند.

هدف از برگزاری اجلاس گروه هشت درباره افغانستان بررسی امنیت مرز افغانستان با پاکستان، قاچاق مواد مخدر و نفوذ تندرویان در این منطقه است.

به گفته آقای فراتینی، در صورت وجود حسن نیت سیاسی، ایران می تواند نقش مهمی در ثبات افغانستان داشته باشد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران دوشنبه از دعوت ایتالیا از منوچهر متکی برای شرکت در اجلاس گروه هشت خبر داده بود.

به گفته حسن قشقاوی، آقای فراتینی و آقای متکی درباره دعوت از ایران برای شرکت در این اجلاس گفتگو کرده اند و تهران با دیدی مثبت در حال بررسی این دعوت است.

به گفته آقای قشقاوی ایران از هر تحولی که به ثبات در افغانستان کمک کند، استقبال می کند. او در این حال گزارش های مربوط به دیدار سفرای ایران و آمریکا در کابل را رد کرد.

همزمان، نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در سخنانی خواستار استفاده ایتالیا از روابط خوب خود با ایران برای اعمال نفوذ بر سیاست های این کشور در زمینه هسته ای و افغانستان شد.

خانم پلوسی پس از سفری به ایتالیا و افغانستان گفت رم می تواند تهران را به کمک به ایجاد امنیت در کشور همسایه خود ترغیب کند.

به گفته او، ایتالیا می تواند از روابط تجاری گسترده خود با ایران برای این منظور بهره ببرد.

در صورت شرکت ایران در اجلاس ماه ژوئن در ایتالیا، این نخستین حضور مشترک این کشور و آمریکا در مذاکرات بین المللی درباره افغانستان نخواهد بود.

ایران پس از حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ هماهنگی هایی را با آمریکا در هنگام جنگ افغانستان انجام داده بود ولی در نهایت در سال ۲۰۰۲ نام این کشور در فهرست "محور شرارت" جورج بوش قرار گرفت.

مطالب مرتبط