روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه ۵ اسفند

مسائل اقتصادی تیتر اول بیشتر روزنامه های دوشنبه تهران است که به بحث قیمت فرآورده های نفتی و دستور رییس جمهور برای افزایش حقوق کارکنان دولت اهمیت بسیار داده اند؛ اعتماد با تیتر اعتراض مجلس به بي تفاوتي وزير نفت، جوان با عنوان بزرگ مجلس قیمت بنزین را به دولت سپرد و حیات نو با تیتر ابهام در تعیین قیمت.

روزنامه دنیای اقتصاد با خانه تکانی در حقوق کارکنان دولت، رسالت با عنوان کارآمدی دولت با همگرائی بییشر می شود و سرمایه با تیتر بزرگ افزایش 35 در صدی حقوق کارمندان خبر دستور رییس جمهور را در بالای صفحات اول خود آورده اند. جمهوری اسلامی در تیتر اول خود نوشته گام اول برای راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر، جام جم در عنوان اصلی خود نوشته سولانا از تغییر نگاه اروپا به ایران خبر داد و کیهان از قول دبیر اسبق شورای امنیت ملی اسرائیل در تیتر اول خود نوشته ایران در سایه رهبر خود شکست ناپذیرست.

ایران روزنامه خبرگزاری دولتی سخن رهبر جمهوری اسلامی را درباره دفن شهیدان جنگی در دانشگاه ها با اهمیت دیده و با این تیتر در صدر مطالب خود قرار داده جوانان مدیون شهیدان هستند.

اعتمادملی دادگاه رسیدگی به قتل همسر یک فوتبالیست مشهور را با تیتر پرونده شهلا‌ در ايستگاه آخر در عنوان اصلی خود آورده، صدای عدالت مصاحبه با محمدعلی رامین مشاور رییس جمهور را با تیتر سركوب گذشته نظام براي تطهير دولت نهم منعکس کرده و روزنامه فرهنگ آشتی با اشاره به کنسرت هائی که در راه است در پیشانی صفحه اول خود نوشته صدای پاپ هم در آمد.

گزیده مقالات

کیهان در سرمقاله ای به مناسبت سالگرد درگذشت پیامبر اسلام از موفقیت های جهان اسلام در سال های اخیر نوشته و پرسیده چه عاملی سبب پیروزی حزب الله لبنان در جنگ 33 روزه و همچنین حماس در جنگ 22 روزه علیه رژیم صهیونیستی و مدعیان قدرت بوده است؟

سرمقاله کیهان با اشاره به بحران مالی و اقتصادی دنیا که آن را نشانه نارسایی کاپیتالیسم و سرمایه داری دانسته نوشته مکتب ها و مسلک هایی که روزگاری داعیه اداره جهان را داشتند و با شعارهای پرطمطراق و فریبنده برای بشریت مدینه به اصطلاح فاضله را وعده و وعید می دادند اینک در بن بست پیشرفت و توسعه مادی گرایانه خود گرفتار شده اند. نمای تمدن نوین اسلامی که جمهوری اسلامی ایران افتخار پرچمداری آن را دارد در افقی نزدیک چشم ها را می نوازد.

موفقیت هسته ای

روزنامه سرمایه نوشته در میان ابهامات و تردیدهای فراوان سخنگوی سازمان انرژی اتمی از «پیش راه اندازی» یا سوخت گذاری مجازی نیروگاه بوشهر در روز چهارشنبه هفته جاری خبر داد.

به نوشته این روزنامه سخنگوی سازمان انرژی اتمی در حالی از پیش راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر خبر داد که نوع و وسعت این راه اندازی هنوز مشخص نیست و یک منبع آگاه هم به خبرنگار ما گفته برای مجموعه سازمان انرژی اتمی هم هنوز مشخص نشده است که به لحاظ فنی پیش راه اندازی به چه معنای است.

در ادامه خبر سرمایه آمده یک کارشناس مسائل هسته ای نیز درباره آنچه سوخت گذاری مجازی یا پیش راه اندازی نیروگاه بوشهر خوانده می شود، گفته سوخت گذاری مجازی عنوان جدیدی است که تا به حال نشنیده ام اما به نظر می آید این مرحله همان شبیه سازsimulation( انجام مراحل کار به طور کلی در قالب یک برنامه کامپیوتری باشد. در این برنامه فعالیت تمامی بخش های مختلف نیروگاه بوشهر در چارچوب یک نرم افزار خاص مورد آزمایش قرار می گیرد.

افزایش حقوق ها

همزمان با تبلیغات وسیع رسانه های دولت و هوادار دولت درباره افزایش حقوق کارکنان دولت از اول سال آینده سرمایه روزنامه اقتصادی صبح در سرمقاله خود برای اجرایی قانون مدیریت خدمات کشوری در سال 88 به حدود 15 تا 16 هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت و به طور قطع با بودجه فعلی این طرح قابل اجرا نخواهد بود. نمونه آن نیز در سال گذشته اتفاق افتاد که بخشی از این قانون در مورد بازنشسته ها اعمال شد و سازمان بازنشستگی کشوری در پایان سال با حدود 900 تا یک هزار میلیارد تومان کسری مواجه شد.

به نوشته سرمایه نکته دیگر بسیار قابل تامل این است که بسیاری از کارمندان با این قانون نه تنها افزایش یا بهبود حقوق و مزایا نخواهند داشت بلکه کاهش حقوق نیز خواهند داشت. در حقیقت جمع کثیری از کارمندان دولت به جای حقوق حداقلی، حقوق تفاوت- تطبیقی خواهند گرفت که از حداقل کنونی نیز پایین تر است. در حالی که هیچ مرجع یا سازمانی نیز به عنوان ناظر اجرای این قانون وجود ندارد.

رقابت های انتخاباتی

اعتماد در صدر گزارش های خبری خود نوشته مهدي کروبي که در کنار سيدمحمد خاتمي - به عنوان دو کانديداي شاخص و رسمي اصلاح طلبان - گام به ميدان انتخابات گذارده در سخنان مهمي، به طور رسمي از پيروي کانديداهاي اصلاح طلب از مکانيسم «نظرسنجي» حمايت کرد تا خيال جامعه و هواداران پرشمار اصلاح طلبان از حضور اين جناح فراگير سياسي با کانديداي واحد در انتخابات سرنوشت ساز آينده آسوده شود و در عين حال تلاش هاي گسترده محافل خاص و رسانه هاي جناح مقابل براي مخابره تصوير «چندکانديدايي» در ميان دموکراسي خواهان نقش بر آب شود.

به نوشته این روزنامه کروبی ترجيح داد همانند هميشه با ادبيات خاص خود و بدون لفافه گويي، جان کلام را بيان کرده و به نگراني هواداران تغيير وضع موجود از شکسته شدن احتمالي آراي اصلاح طلبان در اثر حضور توامان خاتمي و کروبي خاتمه دهد؛ «اگر نگراني از تفرقه آرا و پراکندگي آن به دليل کانديداي متعدد داريد، بايد بگويم نتايج نظرسنجي هاي واقعي در ماه آخر، قبل از برگزاري انتخابات و نيز ميزان استقبال مردم از کانديداها در سفرهاي استاني، مي تواند اوضاع و احوال هريک از کانديداها و ميزان مقبوليت آنها بين مردم را نشان دهد و بر اين اساس سايرين مي توانند تصميم نهايي را بگيرند.

روزنامه جمهوری اسلامی ضمن انتقاد از کسانی که در فرصت های انتخاباتی به تخریب نامزدهای رقیب می پردازند نوشته به احتمال زياد بعضي از كساني كه به شيوه هاي تخريب و حذف و برچسب زدن متوسل مي شوند در تشخيص ميان دوست و دشمن دچار اشتباه مي شوند. اين افراد مجرد اختلاف سليقه يا حتي اختلاف نظر در مسائل مختلف را پايه و اساس دشمني با دين و انقلاب و نظام مي پندارند و چه بسا خودشان را جاي دين و انقلاب و نظام قرار مي دهند و چنين تصور مي كنند كه هركس آنها را قبول نداشته باشد اسلام و نظام جمهوري اسلامي را قبول ندارد!

این روزنامه با اشاره به هشدار ایت الله مهدوی کنی نوشته همه بزرگان بايد در برابر بداخلاقي ها احساس وظيفه كنند و تذكرهاي آشكار بدهند تا جلوي سقوط اخلاقي جامعه گرفته شود و صحنه انتخابات بجاي آنكه صحنه زشت زد و خوردهاي سياسي شود به عرصه اي زيبا براي رقابت هاي سالم و ارزشي تبديل گردد.

ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی نوشته ً ۴۴ ماه از انتخاب دكتر احمدى نژاد به رياست جمهورى مى گذرد، حجم سنگين فعاليت هاى وى، رئيس جمهور ايران را به پركارترين مقام عالى رتبه در جهان تبديل كرده است. به گزارش يك سايت اينترنتى انجام بيش از ۵۲ سفر استانى و بازديد حدود ۵۰۰ شهر بزرگ و كوچك در كشور علاوه بر سفرهاى مكرر به برخى مناطق نظير قم، مشهد و عسلويه در مدت كمتر از چهار سال، بخشى از كارنامه سنگين فعاليت هاى دكتر احمدى نژاد را تشكيل مى دهد.

به نوشته روزنامه دولت انجام فعاليت متوسط ۱۶ ساعت در روز، استفاده از ايام تعطيل براى سفرهاى كارى و ملاقات با مردم، حضور در مجامع عمومى و انجام بيش از ۹۵۰ سخنرانى رسمى و سه هزار ملاقات كارى در طى مدت مذكور، از نظر كمى بيش از دو برابر فعاليت يك رئيس جمهور به طور عادى است. حضور مداوم در جلسات تخصصى نظير كارگروه تحول اقتصادى، كارگروه حل مشكل مسكن، كارگروه تنظيم بودجه، از ديگر زمينه هاى مورد نظر دكتر احمدى نژاد بوده كه طى سه سال گذشته انجام شده است.

بهداشت

شبنم عزيزى در گزارشی در روزنامه جوان نوشته حوزه سلامت يك سرمايه گذارى ملى است كه بودجه آن هر ساله از سوى دولت تعيين مى شود و طبق قانون دو سوم هزينه هاى درمانى آن را دولت و يك سوم هزينه هاى آن را مردم بايد بپردازند.اين در حالى است كه در بازار واقعى سهم مردم از هزينه هاى سلامت دو برابر سهم دولت است و بازتاب عينى آن كمبود تجهيزات پزشكى و خدمات نامناسب بيمارستان هاى دولتى است كه غيرمستقيم بيماران را به سمت بيمارستان هاى خصوصى سوق مى دهد و در نتيجه هزينه هاى بالاى درمان از جيب مردم پرداخت مى شود.

به نوشته این گزارش در اين ميان وضعيت سرانه درمانى كه هر سال با رايزنى هاى متوليان بهداشت و درمان و دولت تعيين مى شود چنان نظام سلامت را در تلاطم قرار داده است كه اگرچه سرانه درمانى عددى غيرواقعى نسبت به وضعيت امروز جامعه است اما بدون شك دود همه اين آشفتگى ها به چشم مردمى مى رود.