17:12 گرينويچ - سه شنبه 24 فوريه 2009 - 06 اسفند 1387

نگرانی از شیوع شپش سر در مدرسه های تهران

معاون اداره کل سلامت وزارت آموزش و پرورش ایران از گسترش شپش سر در برخی از مدارس تهران ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهناز تسلیمی معاون اداره کل سلامت آموزش و پرورش گفته است که "کمبود مربی بهداشت می تواند در گسترش این حشره موثر باشد، چونکه به علت نبود مربی بهداشت در برخی از مدارس تعداد دفعات معاینه فردی دانش آموزان کم شده است."

گزارش فرج بال افکن از برنامه جام جهان نما

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


انگل شپش از انسان آلوده به انسان سالم منتقل می شود، بعد انگل بالغ یکی دو ماه زندگی می کند و انگل ماده در هر روز ۴ تا ۶ تخم می گذارد که به ساقه موها می چسبند و شبیه به ذرات سفید مثل شوره سر دیده می شوند. به این شوره ها "رشک" هم می گویند که این تخم ها بالغ شده و این سیر همچنان ادامه می یابد.

مدرسه ها بدون مربی بهداشت

دانش آموزان مدرسه های ابتدایی به تنهایی قادر به رعایت بهداشت فردی نیستند از این رو مربیان بهداشتی در مدرسه ها به این وضع رسیدگی می کنند.

در سال های گذشته مربیان بهداشت به کلی از وزارت آموزش و پرورش به وزارت بهداشت منتقل شدند و سال های بعد با توجه به بروز نقیصه هایی در رعایت بهداشت مدرسه های ابتدایی تعدادی از آنها به وزارت آموزش و پرورش بازگشتند.

در مدرسه های دخترانه ای که مشرف به ساختمان های مجاوراند، مدیران اجازه برداشتن مقنعه به دخترها نمی دهند، در نتیجه دختر بچه ها از موهبت آفتاب محروم اند

دکتر فاطمه قاسم زاده

در حال حاضر در برخی مدرسه های ایران مربیان بهداشتی سالانه فقط یک بار می توانند در مدرسه حاضر شوند.

مهناز تسلیمی گفته است که وزارت آموزش و پرورش قراردادی با وزارت بهداشت منعقد کرده که طبق آن مدارس فاقد مربی بهداشت، از طریق نیروهای این وزارتخانه بازدید خواهند شد و معاینه فردی دانش آموزان از طریق کارورزان و کارشناسان وزارت بهداشت انجام خواهد گرفت.

مرتضی مجدفر، پژوهشگر مسائل آموزش و پرورش ایران در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی، دلایل دیگری را هم در شیوع بیماری های مسری در مدرسه های ایران موثر دانست.

به اعتقاد آقای مجدفر "سال های قبل آموزش و پرورش در ایران با معضل مدرسه های دو نوبتی روبرو بود و امسال مسئولان عزم خود را جزم کردند تا مدرسه ها یک نوبته شوند که در بعضی مناطق به راحتی امکانپذیر بود، اما تراکم بالای دانش آموزان در ابتدای سال به یکی از مسائل جدی آموزش و پرورش تبدیل شد."

محرومیت از آفتاب در مدارس دخترانه

دکتر فاطمه قاسم زاده، مشاور و روانشناس کودک و خانواده در تهران هم به بخش فارسی بی بی سی گفت که "مشکل بهداشتی هرازگاهی در مهدهای کودک و مدرسه های کشور دیده می شود، اما در این میان شیوع شپش در مدرسه های دخترانه بیشتر از مدرسه های پسرانه مشاهده شده است، اما مهمتر از همه، بروز مسائل اجتماعی به ویژه در مدرسه های دخترانه است."

به گفته دکتر قاسم زاده، "در مدرسه های دخترانه ای که مشرف به ساختمان های مجاور هستند، مدیران اجازه برداشتن مقنعه به دخترها نمی دهند و در نتیجه در کشوری که از آفتاب تابان برخوردار است، دختربچه ها از این موهبت محروم هستند."

خانم قاسم زاده می گوید"این وضعیت فقط شامل ایران نمی شود و در کشورهای دیگر هم که دختران نوع پوشش مشابه کشور ما دارند با نارسایی در جذب طبیعی ویتامین و کلسیم از طریق تابش نور مستقیم آفتاب روبرو هستند."

معاون اداره سلامت وزارت آموزش و پرورش همچنین گفته است که ریشه کن کردن این بیماری که جنبه اجتماعی دارد غیر ممکن است، اما می توان با برنامه های پیشگیری آن را به راحتی کنترل کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اظهارات خانم تسلیمی در حالی عنوان می شود که در برخی از مدارس تهران این امر موجب نگرانی مسئولان مدارس نسبت به گسترش این بیماری در میان دانش آموزان دیگر شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.