پرونده منطقه خلیج فارس در دستان راس

دنیس راس
Image caption دنیس راس سال ها در وزارت خارجه آمریکا خدمت کرده است

دنیس راس به سمت مشاور ویژه وزیرخارجه آمریکا در امور خلیج فارس و جنوب غرب آسیا منصوب شده است.

آقای راس از دیپلمات های باتجربه آمریکاست. او در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون هماهنگ کننده امورخاورمیانه این کشور بوده است و در دوره جورج بوش پدر هم از دیپلمات های مذاکره کننده در روند صلح خاورمیانه بود.

سمت جدید آقای راس شامل سیاستگذاری درباره ایران نیز می شود.

رابرت وود، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا با اعلام انتصاب آقای راس به سمت مشاور ویژه هیلاری کلینتون، وظیفه او را ارائه ارزیابی از وضع کشورهای منطقه و مشاوره راهبردی به وزیر خارجه عنوان کرد.

به گفته آقای وود آمریکا در منطقه مسوولیت دنیس راس با چالش های متعددی برخوردار است که مربوط به دو جنگ، تنش های جاری، تروریسم، گسترش سلاح های کشتار جمعی، دسترسی به انرژی، توسعه اقتصادی و تقویت دموکراسی است.

در متن بیانیه رابرت وود اشاره ای به ایران نشده است ولی به گفته کارشناسان انتظار می رود او در حوزه ماموریت خود با کشورهای عربی خلیج فارس برای محدود کردن حوزه نفوذ ایران در تعامل باشد.

خبر انتصاب آقای راس به سمتی دیپلماتیک که مرتبط با ایران باشد از هفته های گذشته در محافل سیاسی واشنگتن به صورت شایعه های مختلف به گوش می خورد.

این اخبار در بیشتر موارد با واکنش تند طرفداران برقراری ارتباط میان آمریکا و ایران مواجه می شد زیرا این افراد با اشاره به عملکرد آقای راس در مذاکرات صلح خاورمیانه، او را طرفدار اسرائیل و حضور او را در گفتگو با ایران غیرمفید می دانستند.

بعضی از رسانه های داخل ایران هم به این شایعات واکنش نشان داده بودند و از آقای راس به عنوان وکیل اسرائیل نام برده بودند.

پیش از این جورج میچل، سناتور با سابقه آمریکا به سمت فرستاده ویژه در خاورمیانه، ریچارد هولبروک به سمت هماهنگ کننده ویژه امور افغانستان و پاکستان و استفن بوسورث به سمت فرستاده ویژه در گفتگوهای شش جانبه کره انتخاب شده بودند.

مطالب مرتبط