16:40 گرينويچ - چهارشنبه 25 فوريه 2009 - 07 اسفند 1387

بازداشت تعداد دیگری از دانشجویان معترض ایرانی

تحصن دانشجویان در دانشگاه امیرکبیر- عکس از خبرنامه امیر کبیر

دانشجویان معترض می گویند از شهدای گمنام استفاده ابزاری می شود

تعدادی از دانشجویان معترض ایرانی که در جریان خاکسپاری ۵ "شهید گمنام" جنگ هشت ساله ایران و عراق در دانشگاه امیرکبیر، با نیروهای امنیتی و پلیس درگیر شده بوده بودند، طی دو روز گذشته بازداشت شده اند.

پس از پایان مراسم خاکسپاری در روز دوشنبه پنجم اسفند در دانشگاه امیرکبیر تهران (پلی تکنیک) حدود ۷۰ نفر از دانشجویان در هنگام خروج از دانشگاه دستگیر شدند اما حدود چهل نفر از آنها در ساعات اولیه آزاد شدند.

با این همه یک روز پس از این درگیری ها موجی از دستگیری فعالان دانشجویان آغاز شد.

مهدی عربشاهی، دبیر تشکیلات دفتر تحکیم وحدت به بی بی سی گفت: دستگیری ها از ساعت هفت صبح روز سه شنبه آغاز شد و عباس حکیم زاده دبیر سیاسی دفتر تحکیم، نریمان مصطفوی از اعضای انجمن دانشگاه امیر کبیر، مهدی مشایخی از اعضای سابق انجمن و احمد قصابان دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه امیر کبیر در منزلشان بازداشت و راهی زندان اوین شدند.

گفتگو با مهدی عربشاهی فعال دانشجویی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

دانشجویان مخالف با دفن شهدا در دانشگاه امیرکبیر، از چند روز قبل مخالفت خود را با این اقدام اعلام کرده بودند. دانشجویان می گوید علت مخالفتشان با خاکسپاری شهدا در دانشگاه، جلوگیری از "استفاده ابزاری از شهدا" است.

خاکسپاری شهدای هشت سال جنگ در دانشگاه ها که در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد آغاز شده است، پیش از این هم با مخالفت گروهی از دانشجویان روبرو شده بود. اما اعتراض های اخیر به درگیری و ضرب و جرح دانشجویان منجر شد.

منتقدان می گویند این اقدام، زمینه "سوء استفاده سیاسی از شهدا" را فراهم می کند و "حرمت شهادت" را می شکند و در عین حال راه "گروه های فشار" را برای حضور در دانشگاه را هموار می سازد.

سه سال پیش از این هم مراسم خاکسپاری سه شهید گمنام در محوطه دانشگاه صنعتی شریف تهران، با برخورد میان موافقان و مخالفان به خشونت کشیده شد.

دانشجویان منتقد این اقدام می گفتند که خاکسپاری شهدای گمنام، با دامن زدن به فعالیتها و تبلیغات نمادین بنیادگرایان، محدودیتهای بیشتری را به فضای دانشگاه که پس از تشکیل دولت محمود احمدی نژاد، "بسته تر" شده است، تحمیل می کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.