به روز شده:  07:54 گرينويچ - چهارشنبه 25 فوريه 2009 - 07 اسفند 1387

ایران: زمان راه اندازی نیروگاه بوشهر مشخص نشد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

ایران می گوید آزمایش نیروگاه اتمی بوشهر بدون سوخت هسته ای بین ۴ تا ۷ ماه طول می کشد و تاریخ راه اندازی نهایی آن مشخص نیست.

غلامرضا آقازاده، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه 7 اسفند در یک نشست خبری در بوشهر، ضمن اعلام این مطلب گفت که با این حال دولت ایران "هیچ گونه نگرانی درباره راه اندازی نهایی نیروگاه بوشهر ندارد".

پیش تر خبرگزاری رسمی ایران از قول یک سخنگوی سازمان انرژی اتمی روسیه گفته بود که تاریخ دقیق راه اندازی نهایی این نیروگاه امروز توسط مقامات روسیه اعلام خواهد شد.

اما خبرگزاری مهر گزارش داده است که آقای آقازاده در نشست خبری مشترک با سرگئی کرینکو، رئیس سازمان انرژی اتمی روسیه، از خبرنگاران خواست از آقای کرینکو درباره زمان دقیق راه اندازی نیروگاه سئوال نکنند.

'گفتگو با رضا تقی زاده مسائل انرژی هسته ای

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

سرگئی نویکوف، سخنگوی مطبوعاتی سازمان انرژی اتمی روسیه نیز در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی دولتی روسیه گفته است که آزمایش های پیچیده ی زیادی در پیش داریم و هنوز نمی توانیم درباره آغاز به کار نیروگاه و تولید برق در آن سخن بگوئیم. "هنوز خیلی زود است".

گروهی از خبرنگاران رسانه های بین المللی در ایران برای پوشش رسانه ای این مراسم دعوت شده بودند و فرصت یافتند برای نخستین بار پس از چند سال از این تأسیسات دیدن کنند.

خبرگزاری ها و شبکه های رادیو تلویزیونی ایران نیز به خبر سفر مقامات روسی به ایران و آزمایش نیروگاه اتمی بوشهر پوششی گسترده داده اند.

در این حال سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل این آزمایش را نمایش پیشرفت ایران در "مسابقه هسته ای" خود دانست و آن را "خبری بسیار بد برای جامعه بین المللی" خوانده است.

ایگال پالمور گفت که جامعه بین المللی اکنون باید قدم هایی فوری و بسیار قاطع برای جلوگیری از تبدیل شدن ایران به یک قدرت هسته ای بردارد.

نیروگاه بوشهر

نیروگاه اتمی بوشهر ابتدا قرار بود در سال ۱۹۹۹ تکمیل شود

در آزمایش فعلی نیروگاه اتمی بوشهر از سوخت هسته ای استفاده نمی شود، اما آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته گذشته گفت که ایران اطلاع داده است تزریق سوخت به این نیروگاه در طول سال ۲۰۰۹ انجام خواهد شد.

جان لاین، خبرنگار بی بی سی در تهران می گوید این آزمایش دوباره غرب را درباره برنامه هسته ای ایران نگران می کند.

این در حالی است که ایران اصرار دارد برنامه اتمی اش کاملا صلح آمیز است.

احداث نیروگاه اتمی بوشهر پیش از انقلاب ایران توسط یک شرکت آلمانی آغاز شده بود، اما عملیات ساخت آن پس از انقلاب متوقف شد.

ساخت این نیروگاه چند سال پس از پایان جنگ ایران و عراق به شرکتی روسی سپرده شد و ابتدا قرار بود در سال ۱۹۹۹ تکمیل شود، اما تکمیل آن به دلایل مختلف تا کنون به تعویق افتاده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.