13:19 گرينويچ - چهارشنبه 25 فوريه 2009 - 07 اسفند 1387

وزیر رفاه ایران کاهش سن اعتیاد در جوانان را تایید کرد

ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران اعلام کرده است که با هدف ارائه مشاوره رایگان در زمینه پیشگیری، درمان و معرفی نزدیک ترین مرکز درمان اعتیاد، یک شماره تلفن مردمی موسوم به خط ملی اختصاص داده است.

هر چند با توجه به پنهان بودن ابعاد پدیده اعتیاد نمی توان آمار کاملا دقیقی از تعداد معتادان ایران به دست آورد اما براساس آخرین آمارگیری انجام شده از سوی موسسه تحقیقاتی داریوش وابسته به دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ایران، یک میلیون و 200 هزار معتاد رسمی یا حرفه ای و حدود 800 هزار معتاد تفننی یا تفریحی تاکنون در ایران شناسایی شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، عبدالرضا مصری، وزیر رفاه و تامین اجتماعی ایران در مراسم راه اندازی اولین خط تلفن ملی مشاوره اعتیاد، در توضیح گسترش پدیده اعتیاد، کاهش سن اعتیاد در میان جوانان ایرانی را تایید کرده است.

سی درصد معتادان در ایران را جوانان 20 تا 24 ساله تشکیل می دهند. لیلا سعادتی روزنامه نگار در تهران به بخش فارسی بی بی سی گفت که استفاده از مواد مخدر در میان نوجوانان و به ویژه زنان هم رو به افزایش است.

گزارش جام جهان نما در این زمینه

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


گزارش سایت رسمی ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران حاکیست که "در حال حاضر الگوی مصرف مواد مخدر در حال دگرگونی است و چرخشی عجیب به سمت موادر مخدر جدید شامل کراک و شیشه دارد که در این میان کرک جایگاه اول را به خود اختصاص داده است."

یک معتاد حرفه ای که به تازگی به مصرف شیشه گرایش پیدا کرده و نخواست نامش فاش شود به بخش فارسی بی بی سی گفته "مصرف شیشه و کراک در میان پسرها و دخترها مخصوصا دانشجویان بازار گرمی دارد."

وی همچنین افزود "امروزه بیشتر کراک مصرف می کنند و بابت هر بسته کوچک آن هم ده هزار تومان می پردازند که معادل مبلغی است که بابت شیشه هم پرداخت می شود."

کراک ماده مخدری است که که در مناطقی از آمریکای جنوبی با تغییراتی بر روی برگ گیاه کوک که کوکایین از آن تهیه می شود به دست می آید. اما ماده ای که امروزه در ایران تحت عنوان کرک عرضه می شود، ماده جدیدی است که هیچ شباهتی به کراک به دست آمده از کوکایین به سبک آمریکای لاتین ندارد.

به گزارش سایت ستاد مبارزه با مواد مخدر، کراک در ایران از ترکیب هرویین، قرص های روان گردان، مواد شیمیایی و اسیدی ناشناخته ساخته می شود که به آن شیره هرویین هم می گویند. کرک مدل ایرانی بو ندارد و به راحتی در اماکن مختلف قابل استعمال است و از این بابت به آن یک دو سه هم می گویند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، حسین ذبحی، معاون قضایی دادستان کل کشور اعلام کرده است که شمار زندانیان ایران نزدیک به 170 هزار نفر است که تقریبا 70 درصد زندانیان به طور مستقیم یا غیر مستقیم در ارتباط با مواد مخدر هستند.

لیلا سعادتی معتقد است که فشارهای ناشی از مسایل اقتصادی و بیکاری یکی از عوامل موثری است که افراد عادی جامعه را به کار توزیع مواد مخدر در ایران سوق می دهد.

به گفته خانم سعادتی، "تا زمانی که جایگزین مناسبی برای حس طبیعی لذت جویی جوانان عرضه نشود و تا زمانی که افراد بانفوذ به راحتی موادی مثل شیشه و کراک را در لابراتوارهای شخصی خود تولید می کنند، برخورد ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران با خرده فروش ها مانع از رشد مصرف مواد مخدر نخواهد بود."

هومان نارنجی ها، مدیر کل امور فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مخدر گفته است که "مصرف شیشه و سایر مواد مخدر سالانه تلفاتی در ایران دارد، ولی نمی توان هیچ آمار دقیقی از مرگ معتادان به این شیوه ارایه کرد."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.