اولین نشانه نارضایتی ایران از انتصاب راس

دنیس راس
Image caption دنیس راس قبلا در وزارت خارجه و پنتاگون کار کرده است

هرچند ایران هنوز رسما به انتخاب دنیس راس به عنوان مشاور ویژه وزیر خارجه آمریکا در امور خلیج فارس و جنوب غربی آسیا واکنش نشان نداده است اما اولین واکنش نیمه رسمی تهران همراه با نارضایتی بوده است.

و این موضع گیری با توجه به سابقه آقای راس در مخالفت شدید با برنامه اتمی ایران غیرمنتظره نیست.

رادیوی دولتی ایران که دیدگاه های حکومت را منعکس می کند گفته است که انتخاب دنیس راس به عنوان مشاور ویژه وزیر خارجه آمریکا در امور خلیج فارس، از جمله ایران، نشانگر عدم تغییر مواضع دولت آمریکا نسبت به ایران است.

وزارت خارجه آمریکا دوشنبه اعلام کرده بود که دولت باراک اوباما از دنیس راس خواسته است تا در ارزیابی وضع کشورهای منطقه و ارائه مشاوره راهبردی به هیلاری کلینتون وزیر خارجه نقش ایفا کند. دنیس راس از دیپلمات های کارکشته آمریکایی است که در گذشته فرستاده ویژه این کشور در خاور میانه بوده است.

رادیو ایران روز چهارشنبه در اظهار نظری در این باره، دنیس راس را متهم کرد تحت نفوذ اسرائیل است و مواضع او در مورد برنامه اتمی ایران را مورد انتقاد قرار داد.

در تحلیل رادیو ایران آمده است: "راس قویا از افزایش تحریم ها علیه ایران حمایت می کند... راس از همکاری عمیق آمریکا و رژیم صهیونیستی (اسرائیل) برای مقابله با فعالیت اتمی ایران پشتیبانی می کند."

این رادیو گفت: "دیدگاه های افراطی راس درباره ایران در تضاد آشکار با سیاست اعلام شده اوباما نسبت به ایجاد تغییر در سیاست خارجی آمریکا قرار دارد."

دنیس راس که از بنیانگذاران گروهی به عنوان "متحد علیه ایران اتمی" است قبلا استدلال کرده که آمریکا باید متحدان اروپایی اش را برای افزایش فشار اقتصادی بر ایران راضی کند.

گروه "متحد علیه ایران اتمی" که برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی تلاش می کند در ماه سپتامبر با انتشار گزارشی گفت که "اگر اروپایی ها تحریم ها علیه ایران را تشدید نکنند و عملا به کلیه روابط تجاری (با ایران) پایان ندهند، احتمال بروز جنگ را افزایش می دهند."

ایران با رد اتهامات غرب می گوید هدف برنامه اتمی اش نه نظامی بلکه تولید الکتریسیته است.

گمانه زنی هایی که برای چندین هفته ادامه داشت حاکی بود که دنیس راس قرار است به عنوان "فرستاده ویژه" ریاست جمهوری در امور ایران منصوب شود اما او اکنون فقط به عنوان مشاور ویژه وزیر خارجه آمریکا برگزیده شده که سمتی پایین تر به حساب می آید.

مقام های آمریکایی گفته اند که آقای راس در این پست مستقیما با مقام های ایرانی - اگر تماسی برقرار شود - سر و کار نخواهد داشت و مسائل مربوط به ایران حتی ممکن است بخش اصلی وظایف او را تشکیل ندهد.

موضع راس در مورد گفتگو با ایران

این نظر مطرح شده است که این انتصاب ممکن است نشانه آن باشد که دولت باراک اوباما که مایل به گشایش باب گفتگو با ایران است هنوز قانع نشده که اکنون زمان مناسبی برای ارائه پیشنهاد گفتگو با تهران است.

موضع رسمی دولت اوباما این است که هنوز سرگرم انجام مطالعه سیاست مربوط به ایران است و این فرآیند هنوز ادامه دارد.

برخی از ناظران عدم انتصاب راس به عنوان فرستاده ویژه در امور ایران را تصمیم درستی ارزیابی می کنند.

استیو کلمونز کارشناس "بنیاد آمریکای نو" روز سه شنبه در وبلاگ خود نوشت که انتصاب دنیس راس به عنوان فرستاده امور ایران کار درستی نمی بود.

وی نوشت: "این اقدام خوراک تبلیغاتی زیادی برای مبارزات پوپولیستی پرزیدنت احمدی نژاد که در ماه ژوئن باید دوباره در انتخابات شرکت کند فراهم می کند و همچنین از سوی ایران به عنوان نشانه اینکه اوباما درباره برداشتن یک گام بلند استراتژیک برای خروج از روابط کنونی نابسامان ایران و آمریکا به سوی آرایشی متفاوت، جدی نیست تعبیر می شود."

او افزود: "[تصمیم برای انتصاب راس به عنوان مشاور کلینتون] یک راه سنجیده و متوازن برای نگاه داشتن دنیس راس در معادلات بدون رساندن ضرر زیاد است."

آقای راس که در جریان مبارزات انتخاباتی باراک اوباما از مشاوران وی بود، پیش از انتخابات 4 نوامبر به روزنامه اسرائیلی هاآرتص گفته بود که اوباما ایران و بلندپروازی های اتمی آن را "یک اولویت فوری می داند زیرا رویکرد دولت بوش در مقابل ایران شکست خورده است."

وی تاکید کرد که "جلوگیری از اتمی شدن ایران (دستیابی به سلاح اتمی) یک اولویت خیلی بالا" برای اوباما است اما افزود که گفتگو با تهران "جنبه حیاتی دارد."

وی به این روزنامه گفت: "هیچ تضمینی نیست که اگر (با ایران) وارد گفتگو شوید موفق خواهید شد، اما اگر گفتگو نکنید شکست خواهید خورد."

وی همچنین خواستار شروع گفتگوها با ایران از کانال های مخفی شده است.

او در ماه سپتامبر در مقاله ای تحت عنوان "استراتژی های دیپلماتیک برای مساله ایران" که توسط "مرکز امنیت تازه آمریکا" (Center for a New American Security) منتشر شد توصیه کرد که رویکرد اولیه مقابل ایران از طریق "کانال های مستقیم و مخفی" انجام شود.

به هرحال اولین واکنش ایران به انتصاب راس در وزارت خارجه مثبت نبوده است.

رادیوی ایران در مورد این انتصاب گفت: "در مورد تغییرات در سیاست خارجی آمریکا که قول آن داده شده بود یاس فزاینده ای وجود دارد... انتصاب راس چالش هایی جدی در خاور میانه برای دولت آمریکا به وجود خواهد آورد."

دنیس راس در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون هماهنگ کننده امورخاورمیانه این کشور و در دوره جورج بوش پدر هم از دیپلمات های مذاکره کننده در روند صلح خاورمیانه بود.

مطالب مرتبط