اعتراض کانون نویسندگان ایران به افزایش "احضار و تهدید"

Image caption کانون در طول ۴۰ سال فعالیت خود همواره دیدگاهی انتقادی نسبت به سانسور و تهدید فعالان فرهنگی داشته است

کانون نویسندگان ایران، با انتشار بیانیه ای که خطاب به ملت ایران است، نسبت به افزایش فشارها بر فعالان فرهنگی ایران ابراز نگرانی کرده و درباره "هجوم و سرکوب خواسته‌ها و اعتراض های برحق قشرهای مختلف مردم" هشدار داده است.

این بیانیه که پنجم اسفند منتشر شده است، می گوید "در چندین ماه اخیر، با بحرانی‌تر شدن اوضاع اقتصادی و اجتماعی در داخل کشور و در سطح جهان، بار دیگر موج جدیدی از سانسور و ممنوعیت، احضار، دستگیری، بازداشت و صدور احکام سنگین و اجرای روزافزون احکام اعدام برای مقابله با پیامدهای بحران به راه افتاده است."

کانون نویسندگان ایران، یکی از تشکل های عمده نویسندگان ایرانی است که در سال ۱۳۴۷ خورشیدی با حضور جمعی از مشهورترین نویسندگان این کشور با هدف تامین خواست های صنفی تاسیس شد.

کانون نویسندگان ایران بر اساس منشور خود در مواردی که به حقوق صنفی نویسندگان ارتباط پیدا می کند، بیانیه منتشر می کند.

بیانیه اخیر این کانون از تخریب گورستان خاوران، که محل دفن برخی از زندانیان سیاسی و عقیدتی در دهه ۶۰ خورشیدی است انتقاد کرده است.

در این بیانیه آمده که "طراحان و آمران و عاملان قتل‌عام دهه‌ ۶۰ سعی دارند با تخریب و تغییر وضعیت این گورستان، رد پای خود را در کشتار نسلی از زندانیان سیاسی و عقیدتی پاک کنند و پرونده‌ جنایت خود را به محاق فراموشی بسپارند."

احضار و بازجویی نویسندگان سرشناس ایران

تازه ترین بیانیه کانون نویسندگان ایران، از احضار برخی از نویسندگان مشهور ایرانی و بازجویی از آنها نیز طی ماه های اخیر خبر داده است.

بر اساس این بیانیه، در چند ماه اخیر محمود دولت‌آبادی، فرزانه آقایی‌پور، مجید امین‌موید، ناصر زرافشان، فرخنده حاجی‌زاده و حسن صانعی، توسط نیروهای امنیتی بارها احضار شده اند و ساعت‌ها مورد بازجویی قرار گرفتند.

بیانیه کانون به وضعیت فعالان فرهنگی و تولیدات هنری و فرهنگی در سال های اخیر اشاره کرده و نوشته است که "سانسور در سینما و تئاتر که تاکنون بیش‌تر توقیف و عدم صدور مجوز اکران بود به جایی رسیده که برخی نمایش‌ها برای گریز از سانسور به زبان انگلیسی به اجرا در می‌آیند و عرصه‌ تالیف شعر و داستان چندان تنگ شده که بعضی از نهادهای فرهنگی امسال قادر به انتخاب کتاب سال خود نشدند."

بر اساس این بیانیه "سانسور کتاب‌ها، لغو امتیاز نشریات، فیلتر کردن سایت‌های اینترنتی و تهدید کاربران سایت‌ها در ماه‌های اخیر شدت یافته و از جمله چهار نفر از وبلاگ‌نویسان، که چند سال پیش بازداشت و سپس آزاد شده بودند، به تازگی حکم زندان دریافت کرده‌اند."

بیانیه کانون نویسندگان به وضعیت اقلیت های دینی، فشار بر دانشجویان و فعالان کارگری هم اشاره کرده و این موارد را از مصداق‌های "سرکوب آشکار آزادی اندیشه و بیان" دانسته و آن را محکوم کرده است.

کانون در طول ۴۰ سال فعالیت خود همواره از منتقدان حکومت های وقت محسوب می شده است.

احمد شاملو، محمود اعتمادزاده، جلال آل‌احمد و سیمین بهبهانی از جمله موسسان کانون نویسندگان ایران هستند.

این کانون عضو انجمن جهانی قلم است اما به گفته امیر حسن چهلتن، نویسنده و یکی از اعضای آن، از سال ۱۳۸۱ نتوانسته مجمع عمومی سالانه خود را تشکیل دهد.

مطالب مرتبط