انتقاد از وضعیت حقوق بشر ایران در گزارش سالانه آمریکا

گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره ایران
Image caption وضعیت حقوق بشر در چین، روسیه، کره شمالی، مصر، اسرائیل، افغانستان، عربستان، عراق، زیمباوه و کشورهای دیگر هم در این گزارش بررسی و از آن انتقاد شده است

وزارت امورخارجه آمریکا در گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق بشر در جهان، از عملکرد حکومت ایران نیز انتقاد کرده است.

مقامات ایران در این گزارش از جمله به سرکوب فعالان سیاسی و اجتماعی، اعمال تبعیض های قانونی، محدود کردن آزادی بیان، نقض آزادی های مذهبی و ارعاب مخالفان متهم شدند.

در این گزارش آمده است که دولت ایران به طور مرتب فعالان حقوق زنان، دانشجویان، فعالان اتحادیه های کارگری و مدافعان حقوق بشر را بازداشت کرده و مورد پیگرد قانونی قرار داده است.

مقامات ایران همچنین متهم شده اند که به سرکوب نهادهای مدنی ادامه داده اند.

در گزارش مذکور مشخصا به تعطیلی کانون مدافعان حقوق بشر در روز ۲۱ دسامبر و در زمانی اشاره شده است که این کانون خود را برای بزرگداشت شصتمین سالگرد صدور اعلامیه جهانی حقوق بشر آماده می کرد.

محدودیت و تبعیض

وزارت امورخارجه آمریکا در گزارش سالیانه حقوق بشر خود اعلام کرده است که در کشورهای خاورمیانه، از جمله ایران، همزمان با گسترش دسترسی به اطلاعات از طریق اینترنت و تلویزیون های ماهواره ای، اعمال محدودیت بر رسانه ها، از جمله وبلاگ ها افزایش یافته است.

نویسندگان گزارش در این بخش به بازداشت حسین درخشان، وبلاگ نویس سرشناس ایرانی در اواخر سال ۲۰۰۸ اشاره می کنند.

وزارت امورخارجه آمریکا می گوید دولت ایران با بازداشت عده ای از رهبران جامعه بهائیان ایران در ماه مه سال ۲۰۰۸، به محدود کردن آزادی های مذهبی ادامه داده است.

در این گزارش همچنین از تداوم اظهارات محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، علیه موجودیت اسرائیل انتقاد شده است.

"اعمال تبعیض های قانونی و اجتماعی" و "تداوم اعمال خشونت علیه زنان" در ایران از جمله موارد دیگری است که این گزارش مطرح می کند.

بر اساس گزارش وزارت امورخارجه آمریکا، فعالان حقوق زنان در ایران در طول سال ۲۰۰۸ به دلیل مشارکت در اعتراضات مسالمت جویانه و مطالبه حقوق برابر با مردان از طریق کمپین یک میلیون امضاء، آزار دیدند، بازداشت شدند و اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" علیه آنان مطرح شد.

در این گزارش آمده است: "دولت ایران ارعاب سازمان یافته اصلاح طلبان، دانشگاهیان، روزنامه نگاران و مخالفان خود را از طریق بازداشت های خودسرانه، حبس، شکنجه و محاکمات مخفیانه که گاه به اعدام انجامید، تشدید کرد".

تداوم اجرای مجازات اعدام برای متهمانی که هنگام بازداشت، نوجوان بوده اند نیز در این گزارش مورد انتقاد قرار گرفته است.

در گزارش مذکور همچنین آمده است: "شورای نگهبان پیش از انتخابات مجلس در ماه مارس حدود ۱۷۰۰ نامزد اصلاح طلب را رد صلاحیت کرده بود".

وضعیت حقوق بشر در چین، روسیه، کره شمالی، مصر، اسرائیل، افغانستان، عربستان، عراق، زیمباوه و چندین کشور دیگر نیز در گزارش سالانه وزارت امورخارجه آمریکا مورد بررسی قرار گرفته و انتقاداتی در مورد آنها مطرح شده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در مقدمه ای که بر گزارش مذکور نوشته، وعده داده است که از این پس در گزارش های سالانه این وزارتخانه، به وضعیت حقوق بشر در خود ایالات متحده نیز اشاره شود.

مطالب مرتبط