رئیس جمهور عراق وارد ایران شد

جلال طالبانی رئیس جمهور عراق برای دیدار با مقام های ایرانی روز پنجشنبه وارد تهران شده است. احتمال دارد او در باره از سر گیری مذاکرات ایران و آمریکا در باره عراق با مقام های این کشور گفتگو کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا، منوچهر متکی وزیر خارجه ایران از آقای طالبانی و هیات بلندپایه سیاسی-اقتصادی همراه او او استقبال کرد.

بنابه این گزارش وزرای بازرگانی، نیرو، مسکن، معاون وزیر خارجه و همچنین رئیس گروه ارتباطات خارجی پارلمان عراق در این سفر آقای طالبانی را همراهی می کنند.

قرار است آقای طالبانی در این سفر با آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران و همتای خود محمود احمدی نژاد رئیس جمهور این کشور دیدار کند.

هدف سفر آقای طالبانی توسعه همکاری های سیاسی و اقتصادی اعلام شده است ولی برخی پیش بینی می کنند که آقای طالبانی در این سفرمسئولان ایرانی را به برگزاری دور جدید مذاکرات ایران و آمریکا در باره عراق تشویق کند.

این برای ششمین بار است که آقای طالبانی در کمتر از چهار سال به ایران سفر می کند.

آخرین سفر آقای طالبانی به ایران یک سال و نیم پیش انجام شد و در آن سفر آقای طالبانی مقامات ایران را به ادامه مذاکرات نمایندگان ایران و امریکا بر سر عراق دعوت کرده بود.

ديدار آقای طالبانی از تهران در بازگشت او از سفر چهار روزه به کره جنوبی صورت می گيرد.

موضوع پنج ایرانی که دو سال پیش از سوی نظامیان آمریکایی بازداشت شدند نیز یکی از موضوعاتی است که احتمال می رود در دیدارهای رسمی مقامات دو کشور در باره آن مذاکره شود.

اين پنج ايرانی طی حمله نظاميان آمريکا به دفتر نمايندگی ايران در شهر اربيل عراق بازداشت شدند و در حالی که دولت ايران اعلام کرده که اين پنج نفر ديپلمات بوده اند، دولت آمريکا آنان را افسران نيروی قدس سپاه پاسداران دانسته و متهمشان کرده که به کمک تسليحاتی به گروههای شورشی عراق مشغول بوده اند.