فعالان حقوقی ممنوع الخروج شده در ایران به دادگاه شکایت کردند

عبدالفتاح سلطانی

یک عضو ممنوع الخروج شده کانون مدافعان حقوق بشر در ایران به دادگاه شکایت کرده است و می گوید گروه دیگری از فعالان نیز که وضعیتی مشابه داشته اند، چنین کرده اند.

عبد الفتاح سلطانی، وکیل دادگستری، می گوید دادسرای عمومی و انقلاب تهران جلوی صدور گذرنامه برای او را گرفته است و از این طریق حق شهروندی او را نقض کرده است.

آقای سلطانی در گفتگو با بی بی سی فارسی گفت هنوز حکم یا قراری به او ابلاغ نشده و دلیلی برای ممنوع الخروج کردن او ارائه نکرده اند.

اخیرا موارد ممنوع الخروج شدن فعالان سیاسی و حقوقی و روزنامه نگاران در ایران افزایش یافته و نگرانی هایی را ایجاد کرده است.

آقای سلطانی گفت: "یکی از دادیاران معاونت امنیت دادسرای تهران که آقای حسن زارع دهنوی معروف به قاضی حداد مسئول آن است، مرا ممنوع الخروج کرده و حتی اجازه داشتن گذرنامه را از من گرفته است؛ در حالی که داشتن گذرنامه از حقوق اساسی هر شهروند ایرانی است و اقدام معاونت امنیت و دادیار مربوطه نقض آشکار حقوق بشر و حقوق شهروندی تلقی می شود".

او گفت ده ها تن تاکنون با مشکل مشابه وضعیت او مواجه شده اند که از طریق وکلای خود در دادگاه طرح دعوا کرده اند.

به گفته او هر دوی این شکایت ها در شعبه اول دادسرای کارکنان دولت مطرح است.

آقای سلطانی گفت: "امیدواریم قاضی با بی طرفی به موضوع رسیدگی و متخلفین را مجازات کند".

به عقیده این وکیل دادگستری این اقدامات ناشی از عدم وجود نظارت جدی بر عملکرد دادسراها است.

او گفت: "یکی از راه حل های این مشکل این است که آقای شاهرودی، رئیس قوه قضائیه ایران، بر عملکرد معاونت امنیت دادسرای تهران و سایر دادسراها نظارتی جدی داشته باشد."

وی همچنین حضور وکیل در مرحله تحقیقات پرونده های قضایی و تصویب قانون برای مجازات قضات متخلف را در جلوگیری از این گونه اقدامات موثر دانست.

چندی پیش مأموران در فرودگاه امام خمینی از خروج عبدالرضا تاجیک، روزنامه نگار، جلوگیری کردند. او قصد داشت برای شرکت در کنفرانس "سی سال انقلاب ایران" به اسپانیا سفر کند.

Image caption گذرنامه نسرین ستوده نیز اواسط آذرماه هنگامی که او عازم ایتالیا بود، توقیف شد

نسرین ستوده، وکیل دادگستری، عضو کانون مدافعان حقوق بشر و عضو کمپین یک میلیون امضاء برای رفع تبعیض قانونی علیه زنان نیز اواسط آذرماه با مشکلی مشابه مواجه شده بود.

او که همراه همسر و دو فرزندش عازم ایتالیا بود در فرودگاه امام خمینی توسط کسانی که به گفته او خود را "مأمور نهاد ریاست جمهوری" معرفی می کردند متوقف شد.

این مأموران گذرنامه خانم ستوده را توقیف کردند.

خانم ستوده گفت حکم قانونی برای ممنوع الخروج کردن او صادر نشده بود و اقدام مأموران "غیر قانونی" بوده است.

مطالب مرتبط