افغانستان: همکاری ایران و آمریکا ضروری است

اسپنتا، کلینتون و قریشی
Image caption وزرای خارجه افغانستان، آمریکا و پاکستان در واشنگتن درباره استراتژی جدید مبارزه با تروریسم گفتگو می کنند

افغانستان می گوید آمریکا باید ایران را به عنوان کشوری که نقشی مهم در منطقه دارد، در بازسازی و امنیت افغانستان دخالت دهد.

رنگین دادفر اسپنتا، وزیر خارجه افغانستان در واشنگتن گفته است: "امیدوارم با استقرار دولت جدید در آمریکا، تغییراتی در روابط دو جانبه میان ایران و ایالات متحده به وجود آید".

آقای اسپنتا برای شرکت در گفتگوهای سه جانبه با دولت آمریکا و پاکستان بر سر استراتژی جدید "مبارزه با تروریسم" به ایالات متحده سفر کرده است.

او روز جمعه ۲۷ فوریه در جمع خبرنگاران گفت: "ایران نقشی مهم در منطقه دارد و مشارکت کشورهای همسایه افغانستان در مبارزه با تروریسم و مواد مخدر... برای منافع این کشور حیاتی است".

اخیرا دولت ایتالیا که ریاست دوره ای گروه هشت را به عهده دارد، به دولت آمریکا پیشنهاد کرده است اجازه دهد ایران در اجلاس ماه ژوئن درباره ثبات افغانستان و پاکستان شرکت کند.

گروه هشت کشور صنعتی جهان، این اجلاس را به منظور بررسی امکان همکاری های منطقه ای و بین المللی برای تقویت ثبات در این دو کشور برگزار می کند.

گفته می شود فرانکو فراتینی، وزیر خارجه ایتالیا به زودی به تهران سفر خواهد کرد تا مقدمات شرکت ایران را در اجلاس مذکور که قرار است در ایتالیا برگزار شود، فراهم کند.

در این حال وزیر خارجه افغانستان با ستایش از نقش ایران در بازسازی افغانستان گفته است دولت ایران تا کنون بیش از ۳۰۰ میلیون دلار برای این منظور کمک کرده است.

چندی پیش دبیرکل ناتو نیز گفته بود که ایران باید نقشی فعال تر در ایجاد ثبات در افغانستان به عهده بگیرد.

سفیر ایران در کابل در واکنش به این درخواست، اعلام کرد که ناتو تاکنون درخواستی مشخص به ایران ارائه نکرده است.

پس از آن سخنگوی دولت افغانستان گفت که ایران می تواند با ارائه اطلاعاتی که در اختیار دارد و همچنین فراهم کردن امکان انتقال تجهیزات مورد نیاز ناتو به افغانستان، به نبرد با شورشیان کمک کند.

ایران می گوید مشکل افغانستان راه حل نظامی ندارد.

مقامات ایران گزارش هایی را که اخیرا درباره انجام گفتگو میان سفرای ایران و آمریکا در کابل منتشر شده بود، تکذیب کرده اند.

مطالب مرتبط