تقاضای آزادی 10 دانشجو؛ 'وخامت' حال دو دانشجوی امیرکبیر

تحصن دانشجویان در دانشگاه امیرکبیر- عکس از خبرنامه امیر کبیر
Image caption دیدبان حقوق بشر می گوید حکومت ایران می خواهد در آستانه انتخابات "هر نوع فعالیتی را خاموش کند"

سازمان دیدبان حقوق بشر خواستار آزادی فوری 10 دانشجویی شده است که می گوید در یورش های مختلف نیروهای دولتی در طول ماه فوریه بازداشت شده اند و هیچ اتهامی به آنها وارد نشده است.

به علاوه این سازمان در گزارشی که شنبه منتشر شد، به نقل از یکی از رهبران دانشجویی می نویسد که حال دو نفر از دانشجویانی که روز دوشنبه 23 فوریه "هدف حمله نیروهای لباس شخصی انصار حزب الله و بسیج" قرار گرفته بودند وخیم است.

دیدبان حقوق بشر در مورد نحوه بازداشت 10 دانشجویی که خواستار آزادی آنها شده است می نویسد: دو نفر از آنها جزو 70 نفری هستند که 23 فوریه در جریان تحصنی در دانشگاه امیر کبیر دستگیر شدند؛ چهار دانشجوی دیگر این دانشگاه که در تحصن اعتراض آمیز آن روز شرکت نداشتند صبح روز بعد در 24 فوریه بازداشت شدند. همچنین چهار نفر نیز در جریان برگزاری سالگرد درگذشت مهدی بازرگان در پنجم فوریه بازداشت شده بودند که همچنان در بازداشت هستند.

این گروه ناظر حقوق بشر که مقر اصلی آن در نیویورک است اشاره کرد که هر دو مراسم صلح آمیز بوده است.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دیدبان حقوق بشر، گفت: "اعتراض صلح آمیز جرم نیست... مقام های ایران باید این دانشجویان را بدون تاخیر رها کنند."

این گروه می نویسد که تحصن 23 فوریه "در اعتراض به اقدام انصار حزب الله و بسیج برای دفن بقایای پنج "شهید گمنام" در محوطه دانشگاه انجام شد؛ سه هزار دانشجو با امضای طوماری به این تدفین ها اعتراض کردند. به اعتقاد این دانشجویان انصار حزب الله و بسیج با تدفین سربازان و سایرینی که در جریان جنگ 1988- 1980 با عراق کشته شدند در محوطه های دانشگاهی بدنبال توجیه حضور فزاینده خود در دانشگاه های سراسر کشور هستند. اعضای این گروه های شبه نظامی بطور منظم به این مقابر رفته و ادای احترام می کنند."

در ادامه بیانیه این گروه آمده است: "این بازداشت های دانشجویی حاکی از تشدید مبارزات سه ساله بر علیه تدفین در محوطه های دانشگاهی سراسر کشور است. این سرکوبها در حالی صورت می گیرد که حکومت به شدت مایل است در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن هر نوع فعالیتی را خاموش کند."

روابط عمومی انجمن اسلامی دانشجويان دانشگاه پلی‌تكنيک در بیانیه ای که چهارشنبه هفتم اسفند منتشر شده بود ضمن اشاره به اعتراض دانشجویان به دفن "شهدای گمنام" در محوطه دانشگاه نوشت: "نیروهای نظامی و امنیتی به جای احترام به خواست ۳۰۰۰ تن از دانشجویان، با چوب، چماق، چاقو، پنجه بوکس، نانچیکو و اسپری فلفل به ضرب و شتم وحشیانه دانشجویان پرداختند به طوریکه آثار پنجه بوکس، چاقو و چماق بر بدن دانشجویان مشهود بود. تعدادی از دانشجویانی که به شدت مضروب شده بودند به بیمارستان منتقل گردیدند که نیروهای امنیتی با حضور در بیمارستان اقدام به بازداشت آنان نمودند. حال چند تن از مضروب شدگان نیز وخیم می‌باشد. همچنین در ادامه پروژه سرکوب، نیروهای امنیتی و انصار حزب اله اقدام به بازداشت بیش از ۷۰ نفر از دانشجویان نمودند که ۳۰ نفر از آنان را دختران تشکیل می‌دادند."

دیدبان حقوق بشر می گوید از میان این 70 نفر هنوز دو نفر در بازداشت هستند که نام آنها اعلام نشده است.

دیدبان حقوق بشر همچنین نوشت یکی از رهبران دانشجویی به این گروه گفته است که حال دو نفر از دانشجویانی که در بیمارستان بستری هستند وخیم است.

این گروه می نویسد: "گرچه دانشجویانی که همچنان در حبس هستند تفهیم اتهام نشده و اجازه دیدار با خانواده هایشان را نیافته اند، دوستان آنها و نیز محمد علی دادخواه وکیل برخی از آنان به دیده بان حقوق بشر گفته اند که به اعتقاد آنها همه این دانشجویان در سلولهای انفرادی بند 209 زندان اوین در محبوسند."

دانشجویان مخالف با دفن شهدا در دانشگاه امیرکبیر، از چند روز قبل مخالفت خود را با این اقدام اعلام کرده بودند. دانشجویان می گوید علت مخالفتشان با خاکسپاری شهدا در دانشگاه، جلوگیری از "استفاده ابزاری از شهدا" است.

خاکسپاری شهدای هشت سال جنگ در دانشگاه ها که در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد آغاز شده است، پیش از این هم با مخالفت گروهی از دانشجویان روبرو شده بود.

منتقدان می گویند این اقدام از جمله راهی برای حضور "گروه های فشار" در دانشگاه ها است.

مطالب مرتبط