ضرب سکه یادبود سی امین سالگرد انقلاب ایران

سکه های طلای یادبود انقلاب ایران
Image caption سکه های یادبود سی سال سالگرد انقلاب اسلامی ایران در مجموعه های کلکسیونی عرضه شده است

بانک مرکزی ایران به مناسبت سی امین سالگرد انقلاب اسلامی، مجموعه ای از سکه‌های یادبود طلا و نقره ضرب کرده است.

این سکه‌ها شامل هفت مجموعه است که در هر مجموعه سه سکه طلا یا سه سکه نقره قرار دارد.

روی یکی از این سکه‌ها تصویری از آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی و آیت الله علی خامنه ای رهبر فعلی ایران نقش بسته و پشت آن نیز جمله "انقلاب ما انفجار نور بود" حک شده است.

بر روی دو سکه دیگر نیز طرح‌هایی که یادآور پیروزی انقلاب اسلامی ایران است نقش بسته و در پشت این سکه‌ها هم عبارت‌های "جاءالحق و زهق الباطل" و "اسقلال آزادی جمهوری اسلامی" حک شده است.

به روی یکی از سکه ها طرحی از شمسه ایرانی - اسلامی نقش شده که مشتی گره کرده از میان آن بیرون آمده است.

همچنین سکه ای نیز با طرح کبوتر که نمادی از مفهوم صلح و آزادی است و گل لاله به همراه قطره خون در زیر آن ضرب شده که برگرفته از شعر "از خون جوانان وطن لاله دمیده" است.

Image caption بانک مرکزی ایران به مناسبت سی امین سالگرد انقلاب، سکه های نقره هم ضرب کرده است

سکه‌های طلای یادبود سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در بسته‌های سه عددی که شامل یک قطعه سکه کامل، یک قطعه سکه دونیم و یک قطعه سکه پنج بهار آزادی ست، عرضه شده است.

این سکه‌ها در یک مجموعه جعبه‌ای کلکسیونی به صورت جداگانه تجهیز شده و در بانک کارگشایی که نماینده بانک مرکزی ایران در بازار طلا و سکه است به فروش می رسد.

سکه های یادبود

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، به پیشنهاد وزارت دارایی به مناسبت و یادبود نخستین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اجازه ضرب انواع مسکوک طلا با نام "بهار آزادی" صادر شد. از آن زمان تاکنون، سکه‌های بهار آزادی با دو طرح مختلف ضرب شده است.

اولین سکه یادبودی که نظام جدید ایران ضرب کرد مربوط به سال ۱۳۵۸ است.

یک روی این سکه نام "علی" ضرب شده که منظور امام اول شیعیان است و روی دیگر آن نیز تصویری از بارگاه امام هشتم شیعیان ضرب شده است. عبارت "نخستین بهار آزادی" نیز به روی این سکه خودنمایی می کند.

Image caption سکه های یادبود در نظام جدید ایران "بهار آزادی" نامگذاری شد

ضرب این سکه تا سال ۱۳۷۰ادامه داشت اما از این سال به بعد، دولت ایران بانک مرکزی را موظف کرد که به مناسبت دومین سالگرد درگذشت آیت الله خمینی، تصویر او را بر یک طرف سکه‌های بهار آزادی نقش کند. شکل سکه بهار آزادی بر اساس ماده دوم قانون ضرب سکه و مسکوکات ۱۳۳۷، مدور است و میزان عیار آن نیز ۹۰۰ در هزار طلای خالص و ۱۰۰ در هزار مس، یا آلیاژی از نقره و مس است.

سکه های بهار آزادی نیز همچون سکه های یابود دوره پهلوی، در قطعات ربع، نیم، کامل، دو و نیم و سرانجام پنچ بهار آزادی تشکیل شده است.

سکه های یادبود دوره پهلوی نیز ابتدا در دوره‌ رضاشاه ضرب شد.

این سکه ها بر اساس قانون مصوب سال ۱۳۱۰ شمسی در مجلس شورای ملی، که برای تعیین واحد و مقیاس پول ایران به تصویب رسید، سکه‌ پهلوی طلا به ارزش صد ریال ضرب شد. این سکه دارای عیار ۹۰۰ در هزار بود و با عکس شیر و خورشید و رضاشاه ضرب می شد.

در دوره محمدرضا پهلوی نیز سکه های یادبود با نقش او و پدرش و در بعضی قطعات با نقش شاه، ملکه و ولیعهد وقت ایران ضرب شد.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست