روسیه نگرانی های آمریکا در مورد فروش سلاح به ایران را 'مد نظر دارد'

لاوروف
Image caption آقای لاوروف می گوید که سلاح هایی که روسیه به ایران می فروشد تهدید کننده ثبات نیست

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، می گوید همکاری نظامی مسکو با تهران در چارچوب قوانین بین المللی صورت می گیرد، اما کشورش آماده است نگرانی های آمریکا و اسرائیل در این زمینه را مد نظر قرار دهد.

یک روز پیشتر هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا گفته بود که در جریان ملاقات روز جمعه با آقای لاوروف، روسیه را ترغیب خواهد کرد گفتگو برای فروش موشک به ایران را متوقف کند.

آقای لاوروف روز جمعه پس از دیدار با خانم کلینتون در یک کنفرانس خبری گفت: "در مورد این مسائل... منحصرا در چارچوب قانون و مقررات کشور روسیه تصمیم گیری می شود. ما [به ایران] سلاح های دفاعی که تهدید کننده ثبات نیست عرضه می کنیم."

او افزود: "ما نگرانی های طرح شده از سوی شرکای آمریکایی و اسرائیلی خود را کاملا به حساب می آوریم و از کار فشرده تر به روی پیشنهادهای گروه پنج به علاوه یک که شامل.... آغاز گفتگوهای برابر با ایران و سایر کشورهای منطقه ای برای تضمین امنیت عمومی است حمایت می کنیم."

خانم کلینتون یک روز پیش از دیدار خود با آقای لاوروف گفته بود که در مورد "ادامه گفتگوهای آنها (روسیه) با ایران درباره فروش موشک های دوربردتر که به عقیده ما تهدیدی برای روسیه و همچین اروپا و همسایگان در منطقه است" با لاوروف صحبت خواهد کرد.

خانم کلینتون نگفت که به کدام نوع موشک اشاره دارد، اما اکنون مدت هاست که گزارش هایی تایید نشده از طرح فروش موشک های پیشرفته اس-300 از سوی روسیه به ایران منتشر می شود که با نگرانی آمریکا و اسرائیل مواجه شده است.

مقام های روسیه این گزارش ها را تکذیب کرده اند و می گویند چنین برنامه ای ندارند.

تصور می شود ایران مشتاقانه خواستار خریداری این نوع موشک های قوی دفاعی از روسیه برای محافظت از تاسیسات اتمی خود است.

از جمله گفته شد که یکی از اهداف سفر چند هفته پیش مصطفی محمدنجار، وزیر دفاع ایران، به روسیه احتمالا متقاعد کردن مسکو نسبت به فروش سیستم دفاع موشکی اس ۳۰۰ به ایران بوده است.

مقام‌های روسی بارها تاکید کرده‌اند که از در اختیار گذاشتن سلاح های تهاجمی به ایران خودداری می‌کنند و تنها سلاح های دفاعی به این کشور می فروشند.

به گفته تحلیلگران از آنجا که سیستم دفاع موشکی اس ۳۰۰ سلاحی دفاعی به شمار می‌رود، بنابراین، تردید در مورد اینکه روسیه قصد فروش این سیستم را به ایران دارد یا خیر، در ابهام باقی می‌ماند.

این سیستم دفاعی می‌تواند تا شعاع ۱۵۰ کیلومتری، موشک‌های بالستیک و هواپیماهای مهاجم را در هر ارتفاعی رهگیری و مورد هدف قرار دهد.

مطالب مرتبط