بررسی روزنامه های صبح شنبه 15 فروردین تهران

تیترهای اول

گفتگوهای نمایندگان ایران و آمریکا در حاشیه دیدار لاهه تیتر اول چند روزنامه امروز صبح است.

از جمله آفتاب یزد که ديدار در لاهه‌‌ اصرار آمريكا انكار ايران را عنوان اصلی خود قرار داده و اعتماد نیز در گزارش اصلی خود نوشته است ملاقات کوتاه نمايندگان ايران و آمريکا. روزنامه کیهان درباره همین موضوع نظر آیت الله خامنه ای، رهبر ایران را نقل کرده که گفته است ملت ایران نه فریب می خورد و نه می ترسد.

اصلاح الگوی مصرف به نقل از پیام رهبر جمهوری اسلامی با این تیتر در رسالت منعکس شده اصلاح الگوی مصرف در همه زمینه ها. روزنامه جام جم در تیتر اول خود از عزم ملی برای اصلاح الگوی مصرف نوشته است. در همین حال، روزنامه دنیای اقتصاد گزارش اصلی خود را به سمت و سوی بازارها در سال نو اختصاص داده است و سرمایه دیگر روزنامه اقتصادی در عنوان اول خود از 87 روز مثبت در بورس سال 87 خبر داده است.

در موضوع مسائل مربوط به انتخابات آینده روزنامه های ابرار و جمهوری اسلامی این نظر رهبر جمهوری اسلامی را تیتر اول خود قرار داده اند، نه هيچكس نمى گويم به چه كسى راى دهد. روزنامه حیات نو در عنوان اصلی خود سخن میرحسین موسوی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری را نقل کرده که گفته است برای پیروزی آمده ام و مردم سالاری با تیتر احساس خطر کرده و برای پیروزی آمده ام همین موضوع را در صدر اخبار خود منعکس کرده است.

و برای ایران روزنامه دولت عنوان اول اولین روز بعد از تعطیلات نوروزی این خبر است که سفرهاى نوروزى به مرز۱۰۰ميليون رسيد .

گزیده مقالات

اجلاس سران جی بیست محمدصادق جنان‌صفت در دنیای اقتصاد نوشته سران 20 كشور بزرگ اقتصادي در روزهاي گذشته در لندن جمع شدند تا ضمن بررسي ابعاد و زوايای پنهان گرفتاري بزرگ كسب‌وكار و معيشت در جهان، راه‌حل‌هاي سريع و فراگير پيدا كنند و نشان دهند كه مشكلات را نمي‌توان كاهش داد و به اميد حل خود به خود آنها بود ، مسوولان اجرايي ايران نيز بايد اين واقعيت را درك كرده و ساده‌انگارانه با مسائل برخورد نكنند. به نوشته این کارشناس اقتصادی، در اميد دادن به شهروندان نبايد افراط کرد و دست روي دست گذاشت تا تنگناها برطرف و گره‌ها گشوده شوند. ركود اقتصادي در ايران را نيز كه يك واقعيت تلخ است و پيامدهاي آن بر كسب‌وكار و شغل و معيشت شهروندان فشار مي‌آورد، بايد پذيرفت و راهي براي برون رفت از آن پيدا كرد. سرمایه دنیای اقتصاد اضافه کرده ايجاد انگيزه و اشتياق براي سرمايه‌گذاري در برخي فعاليت‌ها مثل مسكن كه موتور محركه اقتصادي است، مي‌تواند يك راه حل باشد. ايجاد شرايط مناسب براي جذب سرمايه‌هاي مازاد بين‌المللي براي ورود به صنعت ايران نيز يك راه‌حل براي كاهش ركود به حساب مي‌آيد كه نيازمند تدبير و دورانديشی است.

انتخابات

مدیر کیهان سخنان آیت الله خامنه ای را در مورد انتخابات در سرمقاله خود نقل کرده و نوشته رهبر انقلاب بر سلامت انتخابات در تمامی دوره های پیشین تاکید ورزیده و ابراز نگرانی بعضی ها در خدشه دار کردن انتخابات آتی را با توجه به برگزاری 30 انتخابات سالم طی 30 سال گذشته نه فقط بی مورد، بلکه "بی انصافی" دانسته اند. سرمقاله کیهان بعد از این با نقل جمله ای از هاشمی رفسنجانی رییس مجلس خبرگان تضاد میان این دو گفته را نشان داده است که در اولی انتخابات جمهوری اسلامی در همه سی سال گذشته تحسین شده و در دومی درباره انتخابات این دوره ابراز نگرانی شده است.

اصلاح الگوی مصرف

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته نام‌گذاري سال 88 به عنوان سال "اصلاح الگوي مصرف" نشان از آن دارد كه الگوي مصرف در كشور به يك نگراني واقعي تبديل شده و اصلاح آن،‌اجتناب‌ناپذير است. البته ناگفته پيداست كه مخاطب اين نام‌گذاري بيش از آن كه مردم عادي باشند صاحبان نفوذ و به خصوص تصميم‌گيران دولتي در كشور هستند، زيرا تسلط تمام عيار دولت بر برخي منابع و انحصاري بودن توليد بعضي محصولات، امكان هرگونه انتخاب در بسياري از عرصه‌ها را از مردم سلب کرده است.

به نوشته سردبیر آفتاب یزد مسولان دولتي مي‌توانند مطمئن باشند كه اگر آنها گام‌هاي ضروري را در اين زمينه بردارند همچون تمام سال‌هاي گذشته‌، ازهمراهي سخاوتمندانه مردم براي "اصلاح الگوي مصرف" برخوردار خواهند بود.

روزنامه رسالت اعلام سال اصلاح الگوی مصرف را فرصتی دیده برای حمله به دولت های پیشین و تحسنین از دولت احمدی نژاد چرا که نوشته انقلاب اسلامي به مردم ما ياد داد كه با فرهنگ صرفه جويي و قناعت مي توان بر تمام مشكلات فائق آمد اما مع الاسف به واسطه سياستهاي غلط اقتصادي و فرهنگي سالهاي پس از جنگ تحميلي و به تبع آن تغيير ذائقه مردم و همچنين رويكردهاي جديد دشمن در مقابله نرم افزاري با انقلاب اسلامي به يك باره تمام دستاوردهاي ده سال اول انقلاب فراموش شد و بار ديگر تجمل گرايي، مصرف گرايي و اسراف در كشور ترويج شد.

به نوشته سرمقاله رسالت، ‌اما امروز به واسطه عزم جدي مسئولان كشور و يك صدایی دولتمردان در ضرورت تحول اقتصادی در تمام زمينه ها بار ديگر اين فرصت احيا شده است كه فرهنگ صرفه جویي و قناعت ترويج و ترميم گردد.

فرخ قبادی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته تغيير در الگوی مصرف و صرفه‌جويی در منابع کمیاب‌، به هر طریق که صورت گیرد‌، با سختی‌ها و دشواري‌هايي همراه است. جامعه‌ای که طی چند سال گذشته‌، به برکت درآمدهای سرشار نفتی و نرخ ارزان و غیر واقعی ارز، از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را از چهار گوشه جهان و به قیمت‌های نازل‌، در بازارهای خود مي‌دید‌، اکنون باید کمربندها را سفت کند و مصرف خود را با درآمدهای ارزی نصف شده‌و کسادی و بیکاری رشد یابنده‌، تطبیق دهد.

به نوشته این کارشناس اقتصادی در این شرایط دشوار، سختی‌های ناگزیر‌مي‌بایست به گونه ای تقسیم شوند که نه زندگی اقشار فرودست را تحمل ناپذیرتر سازد و نه پایه‌های فعالیت‌های مولد در اقتصاد کشور را لرزان‌تر و آسیب پذیرتر نماید. این امر نیازمند آن است که تصميم‌سازان اقتصاد کشور از اشتباهات گذشته پرهیز کنند‌، تدابیر عوام پسندانه و مصلحت جویانه را کنار بگذارند.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته متاسفانه امروز جهان اسلام از نظر فرهنگ مصرف با دستورالعمل ارائه شده در آيات و روايات فاصله زيادي دارد. غيرمسلمانان به آنچه اسلام گفته است عمل مي كنند و مسلمانان به آن بی توجهي مي نمايند.

به نظر این روزنامه به نوشته این روزنامه اگر مردم و مسئولان همت كنند می توان به اين هدف رسيد به شرط آنكه به بهانه انجام توصيه رهبري عده اي به دنبال برگزاري سمينارها تاسيس معاونت هاي جديد در وزارتخانه ها ايجاد يك تشكيلات جديد با ساختمان بزرگ و شيك و هزاران كارمند انجام سفرهاي بي خاصيت صدور اطلاعيه ها و بيانيه هاي پياپی و سفارش پلاكاردها و پارچه نوشته ها نروند و اين امر مهم را در چنبره اين قبيل ظاهرسازي هاي اسير نكنند و از اقدامات عملي كه اساس كار است غافل نشوند .

اقتصاد و رکود

علی ماجدی در سرمقاله روزنامه اقتصادی سرمایه نوشته فعالیت های اقتصادی که پس از پایان تعطیلات دوباره از سرگرفته می شوند با عدم پرداخت تسهیلات شبکه بانکی در بلاتکلیفی و رکود نسبی به سر می برند. حتی اگر برخی از صاحبان صنایع و واحدهای تولیدی نیز برای تامین سرمایه در گردش خود به اعتبارات کوتاه مدت نیاز داشته باشند باز هم با معضل توقف پرداخت تسهیلات به دلیل عدم تعیین نرخ سود مواجه می شوند.

به نوشته این کارشناس اقتصادی با تاخیر در اعلان نرخ سود تسهیلات بانکی عملا چرخه اقتصاد معطل می ماند و سپرده گذار، بانک، تسهیلات گیرنده و فعالان اقتصادی دچار بلاتکلیفی هستند و بیشتر فعالیت های اقتصادی به حالت تعلیق نسبی درمی آیند و ادامه این روند قطعاً به سود نظام اقتصادی کشور نیست. با توجه به آنکه ایران در سال جاری شاهد اثرات بیشتر بحران مالی جهان بر پیکره خود خواهد بود معمولاً تاخیر در اعلام نرخ سود و حتی تعیین آن بدون توجه به نرخ تورم قطعاً به اثرات منفی بحران دامن خواهد زد.

پیام نوروزی اوباما

در حالی که روزنامه های مختلف اختلاف روایت ها درباره دیدار نمایندگان ایران و آمریکا در حاشیه دیدار لاهه را منعکس کرده اند کیهان به پیام نوروزی اوباما اشاره کرده و نوشته این اظهارات اتهام افکنانه دولت بوش بود.

به نظر روزنامه کیهان اوباما در معرفی خود و منویاتش، به جای استناد به شعر "بنی آدم اعضای یکدیگرند" خوب بود به گلستان سعدی و ماجرای "عاقبت گرگ زاده گرگ شود" استناد می جست که همخوانی بیشتری با هیئت حاکمه اصلی آمریکا و تربیت شدگان آن داشت.

تعطیلات

جام جم در گزارشی نوشته امسال هم نوروز يك هفته نشد و سال 88 با 14 روز تعطيلي همراه شد. البته شايد بيشتر مردم ايران اين تعطيلات را دوست داشته باشند، ولی كساني هستند كه در پس پرده اين قبيل شادي‌ها به كاهش تعطيلات فكر مي‌كنند.

به نوشته این روزنامه نمايندگان مجلس هفتم در دهم مهر84 طرحي را ارائه كردند و اين كميسيون نيز با كارشناسي‌هاي صورت گرفته طرح را به هيات رئيسه مجلس ارائه داد كه اين طرح بي‌نتيجه ماند و مجلس هفتم نيز به پايان رسيد؛ گويا نمايندگان مجلس هشتم نيز عزمي براي به سرانجام رساندن اين طرح ندارند، چرا كه هنوز در اين زمينه طرحي در دستور كار قرار نگرفته است.

شکوفه آذر در روزنامه سرمایه در گزارشی پیرامون تعطیلات نوروزی به تعطیل چند روزنامه و بیکاری روزنامه نگاران اشاره کرده و نوشته برخی روزنامه نگاران از معدود گروه هایی بودند که تعطیلات نوروزی 88 را با اخراج، بیکاری و عدم دریافت حقوق و مزایای عیدی خود شروع کردند و به پایان رساندند.

به نوشته این روزنامه روزنامه نگاران نشریات "فرهنگ آشتی"، "خورشید"، "اعتمادملی"، "همشهری عصر» و "مشق آفتاب" - با تعدادی بالغ بر 300 نفر - به دلایل مختلف از کار خود بیکار شدند یا در آستانه بیکاری قرار گرفتند